U posljednje vrijeme, diljem Australije su izdana upozorenja na ospice, uključujući Novi Južni Wales, Victoriju i Queensland, nakon što su identificirani slučajevi kod putnika koji su se vratili iz inozemstva. U drugim dijelovima svijeta, poput Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, suočavaju se s ozbiljnijim izbijanjem ospica. Situacija u Europi također nije bajna.
Svjetska zdravstvena organizacija izvijestila je o zabrinjavajućem porastu slučajeva ospica u Europi, bilježeći 45-struki porast u 2023. u usporedbi s prethodnom godinom. Tako je prošle godine bilo 30 tisuća zaraženih, dok je godinu prije ta brojka stala na 941. Nedavna izbijanja zabilježena su i u južnoj Aziji, u Indiji i Pakistanu, prenosi Science Alert. Posljednja veća epidemija ospica bila je prije četiri godine.
Ospice su vrlo zarazna virusna bolest koja se prenosi kapljicama zaraženih osoba tijekom kašljanja ili kihanja. Iako su poznate po karakterističnom osipu, simptomi početno podsjećaju na prehladu. Međutim, ozbiljniji slučajevi mogu dovesti do komplikacija poput upale pluća i encefalitisa.
Prilično su zarazne
Ospice su iznimno zarazne, toliko da ako jedna zaražena osoba dođe u kontakt s deset necijepljenih osoba, može zaraziti njih devet. Može proći oko deset do 12 dana dok se simptomi ne pojave nakon što je osoba bila izložena virusu.
Mnogi namještaju krivu temperaturu hladnjaka što može dovesti do kvarenja i bakterija
Cijepljenje se smatra najučinkovitijom strategijom zaštite od ospica, objašnjavaju iz WHO-a, a dva obavezna cijepljenja MMR (protiv ospica, zaušnjaka i rubeole) pružaju dugotrajnu zaštitu. Unatoč malom riziku od zaraze nakon cijepljenja, globalno smanjenje stope cijepljenja, posebno tijekom pandemije COVID-19, predstavlja izazov za postizanje kolektivne imunosti, tvrdi Science Alert.
Unatoč trenutnoj situaciji u Australiji koja ne ukazuje na veliki rizik od epidemije ospica, važno je održavati visoke stope cijepljenja, pratiti izbijanja u zemljama s niskim cijepljenjem te provoditi edukaciju o važnosti cijepljenja među roditeljima i zajednicom. Situacija u Europi znatno je lošija nego prošle godine, ali razloga panici nema.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.