Ova biljka čuva vrt od nametnika, ali je i nevjerojatno zdrava: Čudesno djeluje na dišni sustav

Autor: F.F

Dragoljub je biljka koju valja istaknuti ove sezone u vrtu zbog njezine korisnosti i privlačnosti. Iako brzo raste i zauzima prostor, njegova brza rastuća svojstva omogućuju brzo uživanje u njemu. Prije svega, dragoljub je izrazito nezahtjevan. Bez obzira gdje sam posijao sjemenke, brzo je nicao i rastao, čak i u tvrdoj, glinastoj zemlji bez dodatnog gnojenja ili prihrane.

Samo se osijava, pa se lako vrati i sljedeće godine. Rijetko ga treba zalijevati, uglavnom kada se nalazi u blizini drugih biljaka. Ova biljka je korisna jer privlači puževe, gusjenice i lisne uši, što pomaže u zaštiti drugih biljaka u vrtu.

Iako ne može spriječiti sve štetnike poput buhača ili potpuni napad gusjenica, svaki doprinos u zaštiti biljaka je dobrodošao. Također je odličan u privlačenju oprašivača, što je ključno za oprašivanje u plastenicima.

Iznimno zdrava biljka

Dragoljub ima prekrasne okrugle listove različitih veličina, što ga čini vrlo atraktivnim u vrtu. Listovi su toliko upečatljivi da ih je lako primijetiti, čak i kada ne znate gdje ste ih posijali. Naziv “Tropaeolum” potječe od grčke riječi tropaion, što znači trofej ili znak pobjede, što dobro opisuje izgled njegovih listova.

Cvjetovi dragoljuba dolaze kasnije i najčešće su u jarkim crvenim, žutim i narančastim bojama. Planiram iduće godine nabaviti sortu “Purple Emperor”, koja dolazi u zagasitoj ljubičastoj boji i iznimno je atraktivna.

Osim što je estetski lijep, dragoljub je jestiv. Listovi i cvjetovi su odlični u salatama, iako imaju blagi ljutkast okus koji daje poseban šarm ljetnim salatama s rajčicom i zelenom salatom. Sjemenke dragoljuba mogu se kiseliti i imaju okus sličan kaparama, što je vrijedno isprobati. Što više orezujete dragoljub, to bujnije raste, što znači više ukusnih salata i namaza.

Matija se oduvijek bori s nerješivom bolesti: ‘Cijeli život se trujem, a to nije bilo rješenje’

Jestiv i zdrav

Ova biljka je poznata i po svojim ljekovitim svojstvima. Mornari su je nekada koristili protiv skorbuta na dugim plovidbama zbog njezinog bogatstva vitaminom C. Također ima antibakterijsko djelovanje zahvaljujući sumpornim spojevima te je korisna u liječenju dišnih i mokraćnih infekcija. Pokazuje i snažno antimikotično djelovanje.

Za kraj, evo recepta za namaz od dragoljuba: ako imate bujan dragoljub, odrežite veći dio stabljike iznad lista kako bi trajao duže nakon pripreme, piše Agroklub.

U blenderu pomiješajte:

Dvije šake listova i cvjetova dragoljuba
1 žlicu limunovog soka
2 žlice maslinovog ulja
Prstohvat soli
Šačicu badema, lješnjaka ili pekan oraha (po želji ih možete i kratko popržiti)
Šaku parmezana

Ako je potrebno, dodajte malo vode kako biste lakše miksali. Namaz će imati gustu teksturu i blagi ljutkasti okus sličan wasabiju. Može se čuvati u hladnjaku nekoliko dana, iako vjerujem da će brzo nestati kad ga jednom isprobate na tostiranom kruhu.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More