Nutricionista Nikola Ludlam-Rajne, se slaže da treba izbaciti procesuirane ugljene hidrate, ali svakako ne sve. Ugljeni hidrati su gorivo koje je organizmu potrebno da se kreće i mozgu da razmišlja.
Nerazvrstano
Nutricionista Nikola Ludlam-Rajne, se slaže da treba izbaciti procesuirane ugljene hidrate, ali svakako ne sve. Ugljeni hidrati su gorivo koje je organizmu potrebno da se kreće i mozgu da razmišlja.
Dakle, ako izbegavate ugljene hidrate možete očekivati probleme, a evo koji simptomi otkrivaju da vam nedostaju u organizmu.
Manjak energije
Kako se radi o gorivu za organizam, ako potpuno smanjite njihov unos, verovatno ćete primetiti da imate manje energije. Iako naš organizam može koristiti i druge stvari za energiju, ugljeni hidrati će je ponuditi brže pa će i organizam bolje funkcionisati.
Magla u mozgu
Mozgu treba glukoza kako bi pravilno funkcionisao. Pa kada ne konzumirate dovoljno ugljenih hidrata, možete se naći u lošem raspoloženju i mučite se kako bi se koncentrisali. Uz proteine oni će pomoći proizvodnji triptofana, koji se pretvara u serotonin poznatiji kao hormon sreće.
Ugljene hidrate možete dobiti iz celih žitarica, voća i povrća koji će ponuditi i dosta vlakana te esencijalnih minerala za dobrobit celog organizma.
Manje energije za vežbanje
Telo pohranjuje ugljene hidrate kao glikogen u jetri i mišićima, a oni se koriste za energiju koja je potrebna svim sportistima, bilo kojim sportom da se bave pa makar i brzim hodanjem, a posebno su potrebni onima koji se bave intenzivnim aktivnostima poput HIIT programa.
Ako ne konzumirate dovoljno ugljenih hidrata nećete biti uspešni kao inače na treningu i možete patiti od bola u mišićima ili glavobolje.
Težak oporavak nakon treninga
Ne samo da će poslužiti i kao gorivo za trening, ali će i pomoći kod oporavka nakon treninga. Kako su telu potrebni nutrijenti nakon treninga, svakako se savetuje korišćenje i ugljenih hidrata za te svrhe. Ako se telo ne oporavi kako treba, bol u mišićima je neizbežna a vi ćete sporije napredovati.