Naučnici sa Univerziteta Nevada u Las Vegasu sproveli su eksperiment koji je otkrio da krompir, hrana koja je obično zabranjena osobama sa dijabetesom tipa 2, zapravo snižava nivo šećera u krvi.
Štaviše, kada jedu krompir, pacijenti čak mogu očekivati i gubitak težine. Pored toga, ovo povrće poboljšava rad srca.
Naučnici su u istraživanje uključili 24 osobe, sve sa dijagnozom dijabetesa tipa 2. Jedna polovina je svakodnevno jela pečeni krompir sa ljuskom, dok je druga polovina konzumirala pirinač. Posle 12 nedelja, učesnici koji su jeli krompir primetili su umereno smanjenje nivoa glukoze u krvi. Osim toga, izgubili su centimetre u struku, a puls im se vratio u normalu.
Naučnici su zaključili da je ključno jesti krompir sa korom. Važno je da se ispeče u rerni i malo posoli.
– Krompir je veoma raznovrsna hrana i može se jesti sa većinom namirnica. Savetujem vam da ne uklanjate koru jer je bogata kalijumom i gubi se kada se krompir kuva – rekla je autorka studije Neda Akhavan, profesorka nauke o ishrani na Univerzitetu u Nevadi, koji inače proučava stigmatizovanu hranu za UNLV.
– Mnogi su šokirani kada saznaju da krompir ima više kalijuma nego banane. Verovali ili ne, pečeni krompir je jedna od najzasitnijih namirnica koje se konzumira u zapadnoj ishrani. A kada se jede pečen, povećava našu sposobnost da se osećamo siti tokom celog dana -dodala je.
Akhavan namerava da proširi studiju u narednim mesecima kako bi uključila veću i raznovrsniju populaciju učesnika i uključila krompir u mediteransku ishranu.