Vjerovatno ne postoji osoba na svijetu koja nije osjetila glavobolju, a razlozi njene pojave mogu biti različiti.
Migrena
Jedan od krivaca glavobolje je sjedilački način života, kancelarijski poslovi koji zahtijevaju rijetko izlaženje, gledanje u ekran računara, kao i premalo aktivnosti.
Vrlo jaka glavobolja naziva se migrenom. Može trajati i do tri dana, a smatra se da, između ostalog, nastaje usljed poremećaja cirkulacije.
Migrena onemogućuje normalno funkcionisanje
Kao što je napomenuto, migrena je jaka glavobolja, a od nje pate više žene. Brojke govore kako su 75 odsto oboljelih žene. Ova bol još se deklariše kao “napad”. Simptomi variraju od osobe do osobe.
Migrena se može pojaviti, zbog različitih uzroka. Na primjer, kod nekih se osoba može pojaviti zbog izloženosti svjetlosti.
Kod migrene možete pokušati sami sebi pomoći.
3 namirnice koje uzrokuju migrenu
Da li patite od glavobolja i migrena? Moguće je da problem leži u prehrani. Dijetetske okidače ne uzimamo u obzir, ali doktor Gari Kaplan, preporučuje smjernice kao strategiju za izbjegavanje migrene.
Uz fokusiranje na unos zdravih supernamirnica Kaplan navodi pregršt namirnica koje treba izbjegavati.
Proizvodi iz pekare
Bilo da ste osjetljivi na gluten i najmanja količina glutena može pokrenuti upalnu reakciju što rezultuje problemima – uključujući i migrenu.
Mesne prerađevine
Prehrambeni konzervans natrijev nitrat povećava nivo azotovog oksida u tijelu, čime se povećava migrena.
Mononatrijev glutamat
Mononatrijev glutamat možete pronaći u namirnicama – od salate i čipsa do tune. Smanjenje unosa može pomoći sniziti unos MNG-a pa tako i mogućnost glavobolje.
Biljke koje igraju u vašu korist
Pepermint
Pepermint je jako popularan lijek za glavobolje. Umjesto da ga pijete kao čaj, nanesite esencijalno ulje na kožu tjemena. Svega nekoliko kapljica će biti dosta.
Valerijan
Obično se koristi kao “uspavljivač”. Čini se kako je efikasan za migrene. Razlozi zašto pomaže su nejasni.
Lavanda
Još jedan lijek za glavobolju. Ova biljka koristi se u malim jastučićima te polaže na čelo. Takođe, dobra alternativa je i kupka u lavandinom bilju.
Korijander
U antičkim kulturama korijander se koristio za tretiranje glavobolja. Najčešće se koristi kao inhalativno sredstvo.
Kadulja
Kadulja je dobra za konzumaciju nakon obilnih prazničnih ručkova jer odlično djeluje na probavu!
Đumbir
Korijen đumbira se vijekovima koristi. Posebno je dobar i efektivan za smanjenje glavobolja.
Najbolji lijek za sve vrste glavobolje jeste LIMETA, ovo voće je voća već je odavno poznata kao „eliksir“ protiv glavobolje i migrene.
Sve što trebate uraditi jeste presjeći limetu na pola i prvo jednom istrljati čelo, a zatim i drugom u koliko ima potrebe.
Naučnici tvrde da bol bi trebalo prvo da oslabi, a na kraju i u potpunosti nestati.
Obavezno birajte plodove jarkozelene boje, koru bez tačkica i sjajnu,zrelu limetu će te prepoznati po tome što je jako čvrsta.
Ovu voćku možete držati na sobnoj temperaturi do deset dana, a u frižideru i do četiri sedmice.
Visok pritisak također izaziva glavobolju, te se glavobolja može javiti zbog gladi.
Za neke ljude, glavobolje i migrene su dio njihovog svakodnevnog života. Ako ste od tih ljudi, sljedeći put kada imate migrenu ili glavobolju, prije nego što posegnete za medikamentima, pokušajte ovaj domaći recept, za koje čak i doktori potrvdjuju da pomaže kod glavobolje i migrene.
Ovaj lijek će učiniti da glavobolja ili migrena nestane u samo pola sata
Način pripreme:
Uzmite malo đumbira, isijecite u kriške i kuhajte kao čaj. Pijte ga hladnog. Dodajte i malo meda ako želite da poboljšate okus. Poslije samo pola sata, migrene ili glavobolje će nestati.
I ako ne postoje još tablete koje provjereno riješavaju probleme sa migrenom, mi vam donosimo prirodni recept koji će pomoći vama u borbi protiv migrenama, čak je zabilježeno da su ove tri jednostavna sastojka neke ljude izliječila od migrene.
Sastav:
– 1 šolja voda
– 2 kašika himalajske soli
– sok od 1/2 limuna
Nacin pripreme:
Priprema je veoma lagana, samo treba da zagrijte vodu u koju će te staviti 2 kašika himalajske soli te sok od 1/2 limuna, ove sastojke dobro izmješati, te zatim konzumirati
Ovaj medikament koristi se već mnogo stoljeća.
Stoga probajte i vi!
Jedan od najbržih načina je da uzmete nešto što smanjuje upalu, i nadraženost pa grlo manje boli. U slučaju da nemate, kupit ćete bez recepta.
Čim osjetite peckanje, uzmite mlake vode s soli pa grgljajte. To možete učiniti nekoliko puta na dan. Prpeoručuje se slaganje otopine od čaše vode i pola kašičice soli. Nakon grgljanja ispljunite.
Razne pastile odmah će olakšati bol. U apoteki ćete odabrati razne vrste. Takođe mogu pomoći i sprejevi.
Ako ste počeli i kašljucati kupite sirup jer ćete spriječiti razbolijevanje te izdržati radni dan.
Bitno je da pijete čaj ili vodu. Tekućina će ispirati bolno grlo. Dobro će doći i domaća čorbica.
Birajte biljne čajeve koji će ojačati imunitet, ali pripazite da ne bude vrelo.
Topla čorba će pomoći pa je jedite. Ako se pitate zašto , odgovor je – natrijum u čorbi djeluje protuupalno. Osim toga, grlo može biti gore kada gutate hranu.
Iako ovo nije brz način, jako je važan. Tako ćete lakše izboriti bitku s infekcijom. Većina upala izazvana je virusom.
Ako je jaka grlobolja, otiđite ljekaru jer je moguće da imate bakteriju. No nemojte poduzimati prije nego što napravite bris grla.
Hrana je bitna stavka, pa izbjegavajte nezdravo. Možete piti i limunadu s malo meda.