Jednostavni dodatak poput kriške limuna u vodu, sok ili čaj može dodati osvježavajući okus, ali nedavna istraživanja upozoravaju da ta praksa može nositi određene zdravstvene rizike. Čini se da postoji velika vjerojatnost da su kriške limuna kontaminirane virusima ili bakterijama, što može dovesti do raznih bolesti.
Studija provedena 2007. godine u Journal of Environmental Health i prenesenom u City magazine. istraživala je kontaminaciju kriški limuna koje su posluživane uz pića u različitim restoranima. Istraživači su prikupili 76 kriški limuna iz 21 restorana i otkrili da je gotovo 70 posto uzoraka pokazalo prisutnost mikrobnog rasta na kori, u pulpi ili oboje, pri čemu su ti mikrobi mogli uzrokovati bolesti.
Istraživači su prikupili 76 kriški limuna iz 21 različitog restorana, raspoređenih u razdoblju od 43 posjeta. Gotovo 70 posto prikupljenih uzoraka proizvelo je neki mikrobni rast bilo na kori, iznutra ili oboje – i svi ti mikrobi imaju potencijal izazvati neku vrstu bolesti. Zbog ove informacije čaša vode s limunom djeluje malo manje osvježavajuće, zar ne?
Alkohol nije jamstvo
Prema istraživačima sa Sveučilišta Clemson, kontaminacija kriški limuna može potjecati iz prljavih ruku, dasaka za rezanje ili posuđa. Njihova studija otkrila je da se bakterije, poput E. coli, prenose s ruku na mokre limune u 100 posto slučajeva, dok se prijenos događa u 30 posto slučajeva ako je limun suh.
I nemojte misliti da je sigurnije naručiti kriške limuna u svom koktelu – alkohol u vašem piću nije jamstvo. Drugo istraživanje pokazalo je da većina bakterija može preživjeti kupanje u alkoholnom piću.
Ako se jednostavno ne možete odreći kriške limuna u piću, barem se upoznajte s odredbama i uvjetima restorana prije naručivanja. Prema dr. Alanu Tegeu, specijalistu za zarazne bolesti na klinici Cleveland, trebali biste pogledati ljude koji rukuju hranom i pićem.
Popularni lijek zapravo je trebao biti sredstvo protiv mamurluka: Sada se koristi diljem svijeta
“Ako ste u baru ili restoranu i vidite ljude za pultom kako dodiruju limun golim rukama, to bi mogao biti dobar znak da ga preskočite prilikom naručivanja ili čak naglasite da ne želite krišku limuna tvoje piće. Međutim, ako nose plastične rukavice dok rukuju limunom ili koriste male hvataljke da ga stave u čašu, tada je rizik da te kriške budu kontaminirane bakterijama puno manji.”
Ako progutate zaraženi limun, Taege kaže da to ne znači uvijek da ćete se razboljeti. Ako imate zdrav imunološki sustav, vjerojatno se možete boriti protiv bakterija, ali svatko s kompromitiranim imunološkim sustavom trebao bi biti oprezan.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.