Ovo su simptomi bolesti od koje je preminuo Bora Čorba: Najmanja prehlada može biti kobna

Autor: F.F

Preminuo je Borisav Bora Đorđević (71), frontmen grupe Riblja Čorba, izvijestili su članovi putem Facebook stranice. Bora Đorđević, poznatiji kao Bora Čorba, posljednjih je dana bio u bolnici gdje se borio s kroničnom opstruktivnom bolesti pluća. Nakon toga mu se stanje dodatno pogoršalo, te je stavljen na respirator.

Kako je pisao Blic, Bora je u travnju imao i tešku upalu pluća, a s tom je dijagnozom 20. travnja ove godine pjevao na velikom koncertu u Ljubljani povodom 45. godišnjice grupe Riblja Čorba. Đorđević je u jednoj od svojih nedavnih pjesama napisao stihove koji odražavaju njegovo zdravstveno stanje: “Bolujem od raznih bolesti”.

U pjesmi dalje kaže: Zaista ne volim to što starim, postajem matora lijenčina, ne živim, samo životarim i patim od raznih boleština… Ovdje se osjećam k’o i svi stranci, dok zadnje dane odrađujem, sve ljude držim na distanci i samom sebi se dosađujem”.

Foto: Instagram

Što je presudilo Bori?

Kronična opstruktivna plućna bolest, poznata i kao KOPB, obično je posljedica dugotrajnog udisanja štetnih tvari, najčešće iz duhanskog dima. Radi se o kroničnoj bolesti pluća koja uzrokuje smanjen protok zraka zbog oštećenja dišnih puteva, najčešće plućnih alveola. Ova bolest najčešće pogađa dugogodišnje pušače starije od 40 godina, bez obzira na spol, piše Kurir.

Najčešći simptomi KOPB-a uključuju:

Teškoće s disanjem – osjećaj nedostatka zraka ili zadihanost tijekom fizičkog napora ili nošenja tereta
Oporavak od prehlade traje dulje nego inače
Kašalj, često praćen iskašljavanjem sluzavog ili prljavog ispljuvka
U težim slučajevima, bolest može biti praćena upalnom reakcijom pluća
Simptomi postaju sve izraženiji kako bolest napreduje
KOPB najčešće pogađa pušače, bivše pušače, osobe koje žive u kućama s pećima na drva, ili one koji su radili u okruženjima s puno prašine i dima.

Probudila se u lokvi krvi pa posumnjala na opaku bolest: ‘Liječnici su bili zaprepašteni’

Kako se liječi?

Liječenje KOPB-a uključuje lijekove koji ublažavaju simptome širenjem dišnih puteva, smirivanjem upale i infekcije, a po potrebi se koriste i lijekovi koji jačaju snagu srčanog mišića. Najčešće se koriste dozirani aerosoli, tzv. pumpice, kojima se lijek inhalira.

U uznapredovalim fazama bolesti, kada je razina kisika u krvi značajno smanjena, pacijentima se preporučuje dugotrajna terapija kisikom kod kuće. To uključuje korištenje uređaja nazvanog koncentrator kisika, koji pacijent koristi najmanje 16 sati dnevno.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More