Ovu biljku ne doživljava baš nitko, a neki misle da je opasna: Zapravo je jedna od najzdravijih

Autor: F.F

Matičnjak, poznat i kao Melissa officinalis, je zeljasta biljka iz porodice usnatica (Lamiaceae) koja raste do visine od oko 80 cm. Karakteriziraju je jajoliki listovi dugi 3 – 5 cm s malim nazubljenjem na rubovima, prekriveni dlačicama koje ih čine sličnima listovima koprive. Kada se listovi protrljaju, oslobađa se osvježavajući miris limuna, što čini biljku izrazito aromatičnom.

Cvjetovi matičnjaka mogu biti bijeli, plavičasto bijeli, žućkastobijeli ili blijedo rozi, a pojavljuju se u pazuhu gornjih listova od lipnja do rujna. Ova biljka je poznata po mnogobrojnim nazivima kao što su pčelinja metvica, limun trava, limunčica i rojevac.

Matičnjak je izuzetno cijenjen zbog svojih ljekovitih svojstava te se često uzgaja zbog bogatstva vitaminom C i beta karotenom. Tradicionalno se koristi za smirivanje živčanog sustava, ublažavanje nesanice, panike i stresa te jačanje srca. Također pomaže u čišćenju krvi, ublažavanju želučanih tegoba i poboljšanju probave.

Kako je najbolje konzumirati matičnjak?

Osim ljekovitih svojstava, matičnjak je i medonosna biljka koju pčele rado posjećuju zbog nektara koji proizvodi. Na površini od 1 ha mogu sakupiti oko 250 kg meda, prenosi Agroklub.

Listovi matičnjaka se beru prije cvatnje, po suhom i sunčanom vremenu te se suše na zasjenjenom i prozračnom mjestu. Za pripremu čaja, ali i tinktura ili macerata, koji se koriste za ublažavanje glavobolja i migrena, preporučuje se osušeni list preliti alkoholom i ostaviti da odstoji 2-3 tjedna.

Špinat sjajno utječe na zdravlje, ali liječnica upozorava: ‘Jedan tip ljudi mora paziti’

Osim u medicinske svrhe, matičnjak se koristi i u kozmetičkim proizvodima zbog svojih blagotvornih učinaka na kožu. Nalazi se u kremama, sapunima, dezodoransima i balzamima za tijelo te pomaže u poboljšanju tonusa kože, ublažavanju dermatitisa i crvenila te čišćenju lica.

Matičnjak je tako multifunkcionalna biljka koja objedinjuje ljekovita, kozmetička, medonosna i aromatična svojstva, čineći je izuzetno dragocjenom u biljnoj medicini i svakodnevnoj uporabi.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More