Ovu grešku mnogi rade: Evo zašto je opasno kupovati trajno mlijeko, pogotovo sada

Autor: Ivana Jurišić

Već desetak dana Hrvatsku trese toplotni val. Iako su temperature u četvrtak nešto pale, građani još uvijek izbjegavaju biti vani između 10 i 17 sati.

U takvim okolnostima jako je važno paziti na svježinu namirnica. Naime, visoke temperature mogu ubrzati razgradnju hrane i dovesti do njihovog lakšeg kvarenja. Posebno su osjetljive namirnice proteinskog podrijetla poput jaja, ribe, mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda, u što se nedavno uvjerila jedna naša čitateljica.

Otišla je u trgovinu kupiti paket od 10 litara trajnog mlijeka kako bi imala doma za svaki slučaj. Mlijeko je nakon dolaska kući stavila u hladnu smočnicu na čuvanje. Nekoliko dana poslije otvorila je mlijeko i otkrila da se ono usirilo.

Foto: Damjan Tadic / CROPIX

Rok trajanja može varirati

“U trgovini su mi vratili novac, ali mi nije jasno kako mlijeko koje je po roku trajanja trebalo biti sigurno za konzumaciju još barem šest mjeseci nakon nekoliko dana može biti u ovakvom stanju”, pita se naša čitateljica.

S njezinim pitanjem uputili smo se izv. prof. dr. sc. Mireli Lučan Čolić s katedre za tehnologiju mesa i mlijeka Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku.

“Trajno mlijeko se proizvodi postupkom visoke toplinske obrade vrlo kratko vrijeme (UHT – Ultra High Temperature) pri čemu se zagrijava na 135-140 °C svega nekoliko sekundi. Nakon toga slijedi punjenje u aseptičnim uvjetima u sterilnu ambalažu, čime se postiže duga trajnost. Rok trajanja otvorenog mlijeka je nekoliko dana u hladnjaku, dok rok trajanja neotvorenog mlijeka može varirati”, objasnila nam je Lučan Čolić.

Ugrožena kvaliteta

“Najčešći rok trajnosti trajnog mlijeka je nekoliko mjeseci na sobnoj temperaturi što podrazumijeva temperaturu oko 20 °C. Međutim, tijekom ljetnih mjeseci ove “sobne” temperature mogu doseći i 40 °C,. a kada je izloženo visokim temperaturama, kvaliteta i sigurnost UHT mlijeka mogu biti ugroženi”, dodaje.

Prema njezinim riječima povišene temperature mogu ubrzati kemijske reakcije u mlijeku, što dovodi do neugodnih okusa i mogućeg kvarenja.

Većina Hrvata voli piti kavu s mlijekom, stručnjak upozorava: ‘To nije dobro, ovo su alternative’

“Kako bi se osigurala najbolja kvaliteta i sigurnost UHT mlijeka, općenito se preporučuje čuvanje na hladnom i suhom mjestu daleko od izravne sunčeve svjetlosti. Iako neotvoreno UHT mlijeko može neko vrijeme izdržati skladištenje na sobnoj temperaturi (preporučljivo je pridržavati se preporuka i deklariranog roka trajanja od proizvođača), treba izbjegavati njegovo dugotrajno izlaganje pretjerano visokim temperaturama”, savjetuje Lučan Čolić.

Autor:

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More