Paradajz i njegova lekovita svojstva

paradajz zdravstvene prednosti

Paradajz je od davnina poznato povrće, koje je zastupljeno u svakodnevnoj ishrani čoveka. Ovo ukusno povrće potiče iz Južne i Srednje Amerike, a u Evropu je stigao prvi put u Španiju. Paradajiz je osnovni sastojak mediteranske kuhinje, a pored svojih jestivih aduta, veoma je važan za čovekovo zdravlje. On poseduje snažno dejstvo na mnoge bolesti, a odličan je i kao preventiva za određene bolesti.

Paradajz u svom sastavu broji dosta likopena, koji inače spada u jedan od najjačih i najefikasnijih antioksidanta. Posebna pažnja kada je čoveko zdravlje u pitanju, posvećuje se kuvanom paradajzu i soku napravljenom od njega. Takođe ovo poznato povrće bogato je vitaminima B, C i E, a takođe se može pohvaliti sa velikom količinom gvožđa, bakra, mangana i mnogo kalijuma.

Lekovita svojstva paradajza

Protiv raka – Paradjaz, kako je već pomenuto, je veoma bogat likopenom i to ga čini odličnom preventivom za nekoliko vrste kancera, kao što su rak dojke, rak pankreasa, rak creva i prostate. Kada je reč o ovim opakim bolestima za prevenciju se preporučuje jedna čaša soka od paradajza na dan. Tako mala količina bogata mnogim mineralima i vitaminima dovoljna je da sačuva organizam od svakakvih neželjenih dejstava , koja dovode do pojava najopakijih bolesti. Količina od 500 ml soka ovog povrća biće dovoljna da snabde organizam sa dovoljnom količinom likopena.

Antioksidan crvene boje je upravo moćni paradajz o kojem je reč. Zapravo likopen je i veoma snažan oksidant koji ima samo dobre rezultate u detoksikaciji organizma. On će pročistiti telo i zaštiti ga od daljih negativnih uticaja iz sredina. Likopen najbolje je unositi u svoje telo putem hrane ili u obliku soka. Kombinacija obe varijante daje zagarantovano dobre rezultate.

Za bolji vid – Paradajz je takođe poznat po činjenici da će znatno poboljšati vid. On u velikoj meri sadrži vitamin A, koji pospešuje i poboljšava vid. Isto tako ovaj vitamin će sprečiti mnoga oštećenja vida, kao i degeneraciju. Postoje naučna istraživanja koja potvrđuju činjenicu o poboljšanju vida. Vid se osobama koje su svaki dan pile po čašu paradajza poboljšao za 40 posto, dok kod onih što ga nisu konzumirali nije bio slučaj.

Bolji kvalitet krvi – Kada se govori o kvalitetu krvi mora se spomenuti i gvožđe, kalijum, vitamin A, kao i vitamin C. Zanimljivo je da je paradajz bogat svim ovim mineralima i vitaminima, te je na taj način veoma blizak prijatelj čovekovoj krvi i može joj doneti samo dobra. U velikoj meri ona će biti poboljšanog kvaliteta, ako se u svakodnevnu ishranu uvrsti ovo vrsno povrće.

Zdravo srce – Opšte je poznato da je crveni paradajz veoma bitan za kardiovaskularne probleme, opet iz razloga što u sebi sadrži veliku količinu likopena, koji je veoma važan za dobar rad srca. Bilo da je paradajz koristi u ishrani svakodnevno ili u vidu soka, sniziće se nivo lošeg holesterola u krvi, to je sigurno, kao i triglicerida. Na taj način postignuće da se ne talože nepotrebne masti u krvnim sudovima. Znači za zdravo srce i sprečavanje kardiovaskularnih oboljenja, jako je vađno svakodnevno se družiti sa ovim ukusnim povrćem.

Poboljšava probavu – S obzirom da je odličan u detoksikaciji organizma, paradajz će u velikoj meri uticati i na rad creva i organa za varenje. Da bi probavni sistem čoveka ostao vitalan i zdrav potrebno je unositi svakodnevno paradajz putem hrane. U ovakvim slučajevima putem hrane je čak i efikasnija varijanta od soka. Ovo povrće pomoći će i kod zatvora i kod dijareje, a to će postoći prvenstveno zato što je nenadmašivi antioksidant.

Recepti sa paradajzom

Paradajz čorba sa kačkavaljem

Kada je vreme u manjku čorba od paradajza uvek je pravi izbor, jer je za njenu prirpemu potrebno svega 15 minuta. Da bi se pripremila potrebno je nabaviti sledeće sastojkeČ

  • 1 i po čaša mleka
  • 1 l pasiranog paradajza
  • 2 kašike maslaca ili ulja
  • 2 čaše narendanog kačkavalja
  • ¼ čaše iseckanog bosiljka (može i suvi)
  • ¼ male kašičice soli
  • 1 glavica sitno seckanog crnog luka
  • 1 mala kašičica žutog šećera
  • 1 mala kašičica narendanog belog luka
  • 1 supena kašika parmezana po želji.

Najpre je potrebno istopiti maslac, kojem se pridružuje crni i beli luk. Nakon 3 minuta sipa se paradajz i šećer. Sve to dobro promešati i ostaviti kratko da se kuva na većoj temperaturi. Čim provri vatru smanjiti i ostaviti da se kuva poklopljeno još narednih 5 minuta. Nakon toga dodaju se ostali navedeni sastojci i , osim parmezana i nastaviti kuvanje još dva do tri minuta uz obavezno mešanje. Kada je čorba gotova i sklonjena sa vatre sipati parmezan odozgo. Ovako pripremljena zdrava čorba dovoljna je za četiri porcije.

Zapečeni paradajz u rerni

Zapečeni paradajz može biti dodatak glavnom jelu ili pak i sam obrok za one koji vode računa o svojim kilogramima. Uz nekoliko sastojaka koji će mu se pridružiti u ovom receptu paradajz se pretvara u jedan zaista veličanstveni zalogaj. Za pripremu ovog jela potrebno je pripremiti sledeće namirniceČ

  • 4 veća paradajza, koja je potrebno iseći na pola
  • 1 mala kašičica origana
  • ¼ čaše rendanog parmezana
  • ¼ kašičice soli
  • mleveni biber po ukusu
  • 4 male kašičice maslinovog ulja

Dok se priprema paradajz rerna već može da se greje na 230 stepeni. Za to vreme staviti papir za pečenje u tepsiju i ređati isečeni paradajz, tako da je onaj isečeni deo okrenut prema gore. Najpre je potrebno posuti preko polovina paradajza parmezan, so, origano i malo bibera po želji, ko koliko voli. I na kraju je ostalo samo još poprskati sve maslinovim uljem. Ubaciti ih u rernu i peći narednih 15 minuta koliko je dovoljno sočnom paradajzu da namami samim mirisom iz rerne. Nakon isteka ovog vremena pečeni paradajz postaje mekan i spreman za posluživanje. Odličan je izbor uz pečeno meso ili pak i neke makarone dobro će se združiti sa paradajizom koji je spreman u rerni. Glavnom to uz šta će se služiti ukusni pečeni paradajz zavisi isključivo od želja i ukusa onih koji će ga konzumirati. Jedno je sigurno pored mnoštva dobrog ukusa, paradajz će učiniti i čuda za ljudski organizam.