Ko bi rekao da tajni tibetanski medicinski spisi sadrže jednu lekovitu biljku dostupnu svima nama. Pasji trn korišćen je od pamtiveka kao preventiva raznim ozbiljnijim oboljenjima Što se tiče antioksidanasa on je prava bomba. Pored obilja vitamina i minerala sadrži čak i jako retku omega-7-masnu kiselinu.
Ova lekovita biljka u narodu je poznata i kao vučji trn, sibirski ananas ili vukodržica.
Pasji trn protiv raka je korišćen godinama unazad jer se pokazalo da pozitivno deluje na prestanak širenja malignih ćelija. Ogromna je snaga u tako malim bobicama. ORAC ga je stavio na sam vrh svoje liste najjačih antioksidanasa. Njegova snaga je neverovatnih 70.000.
Ova biljka je pravi rudnik esencijalnih masnih kiselina i karotenoida. Blagotvorno deluje na zdravlje, ali je podjednako delotvorna i u nezi lica i tela. Ulje pasjeg trna dobijeno od semenki regeneriše kožu i zateže je kao najbolji fejs-lifting profesionalac.
U nastavku teksta pročitajte sve o ovoj superzdravoj voćki. Kako se to koristi vučji trn, za šta je sve dobar, a pronaćićete i mnoštvo saveta i recepata…
Kako izgleda biljka pasji trn
Ovaj listopadni grm prepun je jarkonaranžastih bobica oporog i kiselkastog ukusa. Listovi pasjeg trna su uski i srebrnasto-zelene boje. Može se formirati i kao omanje drvo. Bobice u svežem obliku nisu jestive te ih je potrebno obraditi, termički ili mehanički. Plodove je jako nezgodno brati zbog trnja, najbolje i najbrže je koristiti industrijski usisivač u tu svrhu.
Poreklom je sa Nepala. U Srbiji raste samoniklo, najviše u dolinama oko reka Drave i Dunava, ali mnogi je uzgajaju i u svojoj bašti. Cveta u aprilu i maju mesecu, a berba plodova odvija se tamo od septembra.
Latinski naziv za pasji trn je Hippophae rhamnoides.
Kako uzgojiti pasji trn u svom dvorištu?
Razmnožava se sadnicama, reznicama i semenom.
Sadnice je potrebno u proleće zasaditi najbolje u peskovito zemljište. Ne podnosi zadržavanje vlage, te joj pesak savršeno odgovara. Ova biljka voli sunce te joj obezbedite i dosta svetlosti. Izuzetno je dekorativna te će biti ukras i manjih baštica oko kuće. Dobro podnosi i niže temperature. Ima jako razgranat korenov sistem (antierozivno delovanje).
Biljka je episkopalna, dvodomna, tako da se na jednoj jedinki nalaze muški, a na drugoj ženski cvetovi. Ovo je jako važno ako vas zanima sadnja pasjeg trna. Obratite pažnju na smer vetra i razmnožavanje, odnosno oprašivanje jedinki.
Sadrži obilje fitonutrijenata i po zdravlje dragocenih supstanci
Ova voćka sadrži mnoštvo vitamina B kompleksa. U njegovom sastavu je i dragocena folna kiselina, gvožđe, bakar, mangan i druga važna jedinjenja. U sebi krije velike količine vitamina A, više čak i od šargarepe. Među svim voćkama ona sadrži najviše vitamina E. Obiluje i karotenom. Ima deset puta više vitamina C nego šipak.
Ulje pasjeg trna sadrži jako retku omega-7-masnu kiselinu (3,6 i 9 takođe). Osim što povoljno utiče na kožu ona reguliše i nivo masnoća u krvi. Što se tiče biljnih izvora u manjoj količini je sadrže još maslinovo i ulje od makadamije. Zato je pasji trn za mršavljenje jako dobar izvor.
Naučno je dokazano da može sprečiti rast malignih ćelija
Razne studije su dokazale njegovu delotvornost u prevenciji i lečenju raka. Lekovite bobice vučjeg trna sprečavaju dalji rast malignih ćelija i pomažu organizmu da se izbori sa bolešću. Daje dobre rezultate i u slučaju limfatične leukemije.
Kako bi se umanjile nuspojave hemoterapije u lečenju malignih bolesti koristi se takođe ulje pasjeg trna. Piju se i doziraju po tri kašike dnevno, pre obroka. Potrebno je koristiti ovu terapiju bar tri nedelje.
7 razloga zašto trebate koristiti ulje pasjeg trna
- Ova lekovita biljka je jedan od najmoćnijih antioksidanasa i jako je korisno koristiti je za jačanje imuniteta.
- Lekovita je za kožu, zaceljuje je i podmlađuje. Ubija bakterije i deluje protivupalno te se koristi u lečenju kože sklone aknama i bubuljicama. Zbog prisustva omega 7-palmitoleinske kiseline preporučuje se za lečenje dermatitisa.
- Uspešno leči probleme sa disajnim putevima. Ako vas muči hronični kašalj, astma ili bronhitis počnite koristiti čaj od pasjeg trna. Dobar je i za laringitis.
- Snižava nivo lošeg holesterola te se preporučuje u ishrani srčanih bolesnika. Naučno je dokazana njegova učinkovitost i u slučajevima tromboze jer snižava nivo fibrina u krvi. Jača krvne sudove koji postaju elstičniji.
- Problemi sa stomakom i varenjem uz ovu biljku postaće prošlost. Oblaže i regeneriše sluzokožu želudca. Zato je korisna u lečenju ešerihije koli i ostalih patogenih mikroorganizama.
- Sok od pasjeg trna preporučuje se za lečenje jetre i izbacivanje toksina iz organizma.
- Ulje pasjeg trna za mršavljenje pomaže i kod smanjenja apetita i redukovanja telesne mase. Sadrži enzime koji potpomažu topljenje masnih naslaga.
Zanimljivost:
Pasji trn je korišćen u bivšem SSSR-u za otklanjanje posledica radijacije.
Kako napraviti ulje, čaj i sok?
Ulje od bobica vučjeg trna (ulje oblepiha) koristi se za mnoštvo zdravstvenih tegoba. Evo nekoliko praktičnih načina kako ga možete upotrebiti:
Ulje pasjeg trna za opekotine koristite u vidu obloga.
U slučaju sinusitisa i laringitisa takođe privijajte zagrejano ulje na upaljena mesta i olakšaćete tegobe odmah.
Ako vas muči upala desni, parodentoza ili sličan problem sa desnima koristite ovo ulje. Jednostavno ga namočite na vatu i utrljavajte u desni.
Tampone namočene u ulje vučjeg trna možete koristiti kao prirodne vaginalete. Regenerisaće sluznicu vagine i sprečiće razvoj mikroorganizama. Deluje antiflamatorno te smiruje i upale.
Potopite tampon u ulje, oko 10ml i umetnite ga pre spavanja, ujutru izvadite.
Ove vaginalete su jako korisne i ako vas muči suvoća vagine, veoma česta tegoba prilikom ulaska u menopauzu. Tada se preporučuje i piti ovo ulje.
Kako da napravim ulje od pasjeg trna u svom domaćinstvu?
Današnja tehnologija omogućila nam je da na jednostavan i brz način prerađujemo sirovine. Ako želite ovo ulje proizvesti sami naša preporuka je da nabavite neki od preparata za hladno ceđenje (npr. Gorenje OP650W ili neki drugi…).
Recepti za čaj od pasjeg trna
Čaj od pasjeg trna se može praviti sa svežim i sušenim bobicama, i listovima biljke.
Za ovaj napitak potrebno vam je:
- 100 grama smrznutih ili svežih bobica + 2 šolje ključale vode.
Dodajte i malo cimeta i đumbira u prahu. Zasladite čaj kašičicom kvalitetnog meda.
U Nemačkoj je jako popularan sirup od vučjeg trna.
Izgnječiti plodove, preliti vodom i kuvati pet minuta. Procediti sok i usuti šecer do pola količine soka. Zatim kuvati još pet minuta. Presuti u sterilisane tegle i dobro zatvoriti. Preporučuje se piti po jednu kašiku pre obroka 3x na dan.
Sok od bobica pasjeg trna okrepljuje i leči
Ukoliko kojim slučajem imate sveže bobice ove biljke iskoristite ih da napravite zdravi osvežavajući napitak. Recept je prilično jednostavan.
Izblendajte bobice u blenderu, procedite kroz gazu i zasladite vašim omiljenim zaslađivačem. Naša preporuka je svakako med.
Dr. Oz ga preporučuje kao univerzalni lek
Po savetu najpoznatijeg tv doktora M. Oza konzumiranje ovog napitka poboljšaćete kvalitet svoga života. Podiže imunitet, poboljšavaju kardiovaskularno zdravlje, rešavaju probleme sa stomakom i još mnogo toga. Zato popijte bar jednu čašu ovog soka dnevno.
Pročitajte više o receptima dr. Oza.
Na poljima Toskane uzgajaju se samo za Weledu bobice za ovaj sok
Ako nemate vremena sami pripremati lekoviti sok znajte da g amožete kupiti i gotovog. Weleda u svom asortimanu ima i sok od vučjeg trna. Možete ga kupiti u pakovanju po 200ml. Zato ukoliko vam fali vitamina i minerala počastite se ovim lekovitim okrepljujućim napitkom. Napitak je blago kiselkastog ukusa, zaslađen medom i organskim šećerom. Pakovanje ovog soka sadrži čak 400mg vitamina C!
Još jedna zanimljivost
Na poljima Toskane već godinama jedna stara italijanska porodica za Weledu gaji biljku pasji trn. Organski uzgoj godišnje obezbedi ovoj kozmetičkoj kući i po 200 tona ploda od kojeg se pravi sok.
Slatko, a tako zdravo!
Napravite marmeladu od vučjeg trna.
Prokuvajte 1 kg bobica vučjeg trna u pola litra vode i pustiti da ključa desetak minuta. Izblendirati i procedititi da se odstrane košpice. Dodati po želji i malo cimeta i neki od zgrušnjivača kao što su agar agar ili džemfiks i kuvati još deset minuta.
Finci i Laponci obožavaju pekmez.
Ovu marmeladu možete iskoristiti i tako što ćete je pomešati sa jednim žumancetom i dve pune kašike gustina. Napravite šam sa dva belanceta i dospite 200ml slatke pavlake i nastavite miksati. Spojite smese. Za ovaj ukusan sladoled od vučjeg trna biće vam dovoljno 300 grama marmalade.
Ulje pasjeg trna za lice, kožu i kosu
Ovo blagotvorno ulje hrani naše telo iznutra i spolja.
Ukoliko želite da vam koža i kosa zablistaju počnite piti po kašiku ulja od bobica pasjeg trna svakodnevno. Konzumirajte ga pre obroka.
Pasji trn za lice možete koristiti i kao regenerišuće sredstvo u vidu losiona.
Koristite ga mažući ga na kožu kao prevenciju za akne i bubuljice. Poznato je da omega masne kiseline smiruju upale i gode problematičnoj koži. Pomoći će vam i ukoliko vas muče proširene pore.
Nakon tretmana uklonite višak ulja tupferom ili vatom. Takođe pomaže i ukoliko dodate i par kapi u vašu omiljenu kremu ili losion za telo.
Savet plus: Dodajte ga i u regenerator za kosu ovaj hranljivi tretman će i te kako prijati vlasima.
Ulje pasjeg trna za sunčanje se takođe preporučuje. Ono predstavlja prirodnu zaštitu kože na suncu.
Pasji trn za kosu opravdava jedna legenda…Ona kaže kako se krilati konj Pegaz hranio listovima ove biljke. Veruje se da je upravo zahvaljući njoj imao tako lepu dlaku. Upravo reč Hippopheu iz naziva biljke potiče otuda što su stari Grci hranili konje vučjim trnom da bi imali sjajnu i zdravu dlaku.
Zateže opuštenu kožu butina
Svako veče pred spavanje umasirajte ulje pasjeg trna za celulit i zatezanje kože butina. Ono obnavlja epitel i podiže i najopušteniju kožu.
Savet plus: pomešajte ga sa uljem koštica breskve za još bolje dejstvo Ii mažite ga na predeo butina i zadnjice. Ukoliko ga ne možete pronaći u apoteci dobra zamena je i jojobino ulje.
Ako niste znali pasji trn za mršavljenje je odličan saveznik. Čuvena sedmica, kraljica esencijalnih masnih kiselina šalje signale telu da ne koristi višak kalorija za stvaranje masnih naslaga. Takođe ona redukuje apetit i izaziva osećaj sitosti.
Evo nekoliko preporuka za profesionalne preparate za negu
Ukoliko želite koristiti neki od kozmetičkih proizvoda na bazi ove biljke isprobajte sledeće proizvode:
Weleda krema za ruke, gel za tuširanje, losioni i okrepljujuće ulje. Ova prirodna kozmetika kombinuje ovo ulje sa susamovim, prirodnim pčelinjim voskom i osvežavajučim eteričnim uljima. Svi proizvodi predivno mirišu i kožu ostavljaju baršunastom i mekom.
Natura siberica – Puter za telo je guste teksture koja se lako razmazuje. Blagog je kiselkastog mirisa. Namenjen je suvoj koži. Nakon korišćenja ovog putera primetićete kako vam je koža elastičnija i hidrirana. Ova marka u ponudi ima i fantastično ulje za kosu od vučjeg trna. Uz pasji trn za kosu tu su i laneno i arganovo ulje. Uz to sadrži i ektrakte svile i biljne ekstrakte nevena.
Logona u svom asortimanu nudi i dvofazni losion za hidrataciju na bazi vučjeg trna. Sadrži još jojobino i sojino ulje pa čak i ono od brokolija i dosta biljnih ektrakata. U ovoj kolekciji nalaze se još i dnevna i noćna krema, te preparati za čišćenje kože. A kao posebna nega tu su i antirid i fluid na bazi ove biljke.
Krauterhof Krema za zrelu i oštećenu kožu na bazi ove biljke. Takođe sličnu kremu ima i Balea, nju možete kupiti u bilo kojoj DM prodavnici ili online. Cena je oko 350 din.
Cena i gde kupiti pasji trn
Za ulje od pasjeg trna cena i nije baš zanemarljiva, za 100ml potrebno je izdvojiti čak 2000 din. Možete ga kupiti u apotekama, online prodavnicama i biobuticima.
U apotekama ćete pronaći i kapsule pasjeg trna – naćićete ih još pod nazivom kapsule oblepiha. U ponudi su i pastile vučjeg trna za bolno grlo i kašalj.
Herbalmed u svojoj ponudi ima pastille na bazi koncentrovanog soka. Sa njim u sadejstvu su i ekstrakt korena ehinacee i vitamin C…(Zelena apoteka, online, oko 250 din).
Sadnice pasjeg trna je moguće kupiti u rasadnicim i putem interneta. Cena iznosi oko 700 dinara za sadnicu od 50 do 100 cm.
Nuspojave i mere opreza sa preparatima
- Preporučena dnevna doza za pasji trn je 2-3 kašike dnevno kada je u pitanju ulje. Ekvivalent za ovu dozu je oko 30 svežih bobica.
- Konzumacija se ne preporučuje ukoliko pijete lekove protiv tromboze.
- Takođe ne bi ga trebale koristiti ni mlađa deca niti trudnice.
- Temperatura iznad 20 stepeni Celzijusa nikako ne prija ovom ulju, kao ni svetlost.
Dovoljno je reći: million zdravih razloga ZA, a baš nijedan za protiv.
Pasji trn je pravo blago. Nešto što biste zaista trebali uvrstiti u svoju ishranu i negu. Nadamo se da smo vam bar malo pojasnili benefite ove čudesne voćke. Obavezno nabavite i svoj preparat na bazi vučjeg trna.