Peptidi u kozmetici su vaši novi najbolji prijatelji u borbi protiv starenja. Saznajte kako se koriste i zašto je vreme da obratite pažnju na njih!
Spomenemo li peptide i lance amino-kiselina, sigurno pomislite na hemiju iz srednje. Ne brinite, ne propitujemo, učimo čemu služe peptidi u kozmetici.
Mora da ste na nekoj reklami već čuli kako najnovija krema za lice sadrži peptide. To su suštinski zapravo proteini i čine ih amino-kiseline, od kojih je izgrađen ljudski organizam. Osnovna služba u lepoti i nezi koju imaju peptidi je da podstaknu proizvodnju kolagena u koži, jer je gubitak kolagena jedan od glavnih razloga zašto nastaju bore i drugi znaci starenja.
Da, znamo da vam je možda dosadilo da slušate ovakve priče. Kako se „pojavi‟ neki novi „sastojak,‟ svi odmah tvrde kako on čini čuda i kako vam može pomoći da se preko noći podmladite. Da se ne lažemo ‒ nijedna supstanca to ne može. Ali, imajte strpljenja za peptide. Oni zaista imaju povoljno dejstvo na kožu i mogu usporiti starenje.
Lekcija o peptidima
Pođimo od početka. Da utvrdimo najpre šta su to peptidi.
Ove supstance su u suštini kraći lanci amino-kiselina i mogu se svrstati u proteine. Od klasičnih proteina razlikuju se po tome što imaju manje od 50 amino kiselina u svom lancu.
Postoji više vrsta peptida u zavisnosti od toga koje amino kiseline čine lanac i na koji se način povezuju.
Nego, da se malo udaljimo od hemije, šta to znači za nas u konkretnom slučaju? Peptidi su važni za izgled naše kože upravo zbog toga što se svrstavaju u proteine, jer su proteini osnovne jedinice građe i funkcije naše kože (sad se osećate kao da ste na času biologije, zar ne?). Koliko su važni proteini za kožu treba da vam kaže i to da kolagen, možda i najbitniji element lepe i mladolike kože, ustvari po svojoj prirodi spada u proteine.
Peptida već prirodno ima u našem organizmu, i to najrazličitijih vrsta. Ipak, oni se mogu unositi i putem hrane ili, u slučaju nege kože, nanositi u formi krema ili seruma za lice koji uglavnom sadrže sintetičke peptide. Ovo „sintetički‟ nema nikakvo pogrdno značenje; samo označava da su oni proizvedeni veštački, ali tako da gotovo u potpunosti oponašaju prirodne peptide.
Pošto su kraći od klasičnih proteina, peptidi lakše prodiru u dublje slojeve kože i, najprostije rečeno, daju instrukcije ćelijama kože kako da funkcionišu.
Jedna od ovih instrukcija tiče se proizvodnje kolagena. Ćelijama kože će u jednom trenutku biti potreban signal kako bi stvarale novi kolagen kada u koži koja stari počne da nestaje.
Ako vam sve ovo sa ulogom peptida u podmlađivanju lica deluje zbunjujuće, ne brinite. Imamo i jednostavnije savete. Ako tražite način da regenerišete kožu i podmladite je, probajte da se rešite bora onako kako je to uradila Ana. Njeno lice je sada zategnuto i podmlađeno, a šta joj je u tom pomoglo, saznaćete ako pročitate njeno iskustvo i kliknete na ovaj link: https://minutzamene.com/kako-sam-obrisala-bore-i-sve-znakove-starenja-sa-lica/
Osim toga, peptidi su odgovorni i za regeneraciju kože, i to ne samo kože lica. Peptidi vam mogu pomoći sa zarastanjem rana, oporavkom oštećene kože, ali i da sprečite nastanak strija, ili da se rešite već nastalih.
Koje vrste peptida su dobre za vašu kožu?
Sada sledi onaj deo kada dešifrujemo hijeroglife. Kada kupujete sebi kreme za bore ili druge preparate koji će vam pomoći u borbi protiv znakova starenja, ne morate biti biohemičar kako biste se snašli sa sastavom kreme.
U svetu kozmetike, peptidi igraju ključnu ulogu zahvaljujući svojoj sposobnosti da stimulišu različite procese u koži, a razumevanje njihovih vrsta može značajno doprineti boljem izboru proizvoda za negu.
Postoje sledeći:
- Signalni peptidi predstavljaju grupu koja šalje signale ćelijama kože da proizvedu više kolagena i elastina – proteina ključnih za održavanje čvrstoće i elastičnosti kože. Oni takođe stimulišu fibroblaste, ćelije odgovorne za proizvodnju vezivnog tkiva, čime doprinose obnavljanju strukture kože i ublažavanju finih linija i bora.
- Peptidi koji utiču na neurotransmitere deluju na način sličan botoksu jer blokiraju oslobađanje hemijskih signala koji uzrokuju kontrakciju mišića lica. Ova vrsta peptida smanjuje pojavu mimičkih bora i doprinosi glatkoći kože, omogućavajući relaksaciju mišića bez invazivnih procedura.
- Peptidi nosioci služe kao ‘transporteri’ i odgovorni su za prenos važnih elemenata, poput bakra i magnezijuma, do dubljih slojeva kože. Bakarni peptidi, na primer, ubrzavaju regeneraciju ćelija i smanjuju inflamaciju, što ih čini idealnim za tretiranje oštećene kože i iritacija. Kroz ovu funkciju, peptidi nosioci pospešuju obnavljanje kože, ubrzavajući proces zaceljivanja i vraćajući joj prirodan sjaj.
Najpre, da raščivijamo komplikovana imena. Za početak, broj u prefiksu nosi informaciju koliko amino-kiselina postoji u lancu peptida. Tako pentapeptid ima 5, a tetrapeptid, na primer, četiri amino-kiseline. Broj na kraju imena dalje opisuje strukturu peptida, jer vrsta peptida ne zavisi samo od broja amino-kiselina, već i od njihovog tipa i veza kojima su spojene.
Tu stvari nastavljaju da se komplikuju. Ime može biti upotpunjeno navođenjem masnih kiselina za koje se peptidi vežu, pa tako postoji acetil, glutamil ili neki drugi peptid. Nastavimo li dalje, zaboleće nas glava sve zajedno, naročito ako uzmemo u obzir da im se imena često menjaju na etiketama kozmetičkih proizvoda.
Pritom, razne kreme i serumi često navode skraćena, popularna imena brendova koji sintetizuju peptide, pa su najpoznatiji Matriksil, Aiseril i Dekorinil. Matriksil je, na primer, trenutno najpopularniji peptid koji podstiče proizvodnju kolagena. Spada u istu grupu takozvanih signalnih peptida kao i GHK (prvi peptid koji je otkriven). Oni čine da vaša koža izgleda čvršće i punije, a samim tim što se proizvode nove količine kolagena, bore se popunjavaju iznutra.
Pored signalnih, često se koriste i neuropeptidi, koji opuštaju mišiće lica i imaju slično dejstvo kao botoks, ali su daleko neagresivniji jer sadrže manje botulin toksina. Ovi peptidi idealni su za nazolabijalne bore, jer one najčešće nastaju ponavljanjem određenih pokreta i mimikom. Najpoznatiji neuropeptid je Argirelin (acetil heksapeptid-8).
Takođe, često se koriste takozvani peptidi nosioci koji prenose nutritivne elemente poput bakra, magnezijuma ili nekih drugih. U zavisnosti od toga za koji su element vezani, oni mogu imati različita svojstva, pa tako oni koji prenose bakar, na primer, mogu smanjiti upale kože. Isto tako, oni redom podstiču elastičnost kože i doprinose blistavom tenu.
Peptidi u kozmetici: potražite sledeće
Kako ne biste morali da obnavljate gradivo iz hemije, mi smo za vas izdvojili par konkretnih peptida koji imaju dokazano dejstvo na kožu i smanjuju bore i druge znakove starenja.
- Za početak, imamo palmitoil tetrapeptid-7. On štiti kožu i potkožno tkivo od oštećenja koja najčešće nastaju usled upala. Kao sastojak krema protiv bora, on deluje tako što ciljano deluje protiv supstanci koje su odgovorne za upalu kože.
- Sledeći u nizu je palmitoil pentapeptid-4. Kao što i iz imena možete zaključiti, ovaj peptid je sličan prethodnom, s tim što je njegovo primarno dejstvo skoncentrisano na stimulisanje proizvodnje kolagena. Zaminljivo je da je on sintetizovan kako bi delovao protiv strija, pa je tek naknadno otkriveno njegovo dejstvo na bore.
- Zatim, imamo palmitoil oligopeptid koji podstiče regeneraciju kože tako što stimuliše proizvodnju kolagena, elastina i glikosaminoglikana (najpoznatiji molekul ovog polisaharida je hijaluronska kiselina). Takođe, pod dejstvom ovog peptida epidermis se zadebljava i deluje u suštini kao retinol, samo daleko manje agresivno.
- Pored ovih, treba potražiti i acetil heksapeptid-8 koje je jedan od neuropeptida. On opušta mišiće lica i tako ne samo da sprečava nastanak novih bora, već ublažava i postojeće.
Ne izbegavajte sintetičke peptide
Iako je prirodna alternativa uvek bolja stvar, kada su peptidi u kozmetici u pitanju, ovde su stvari malo drugačije.
U prirodnoj formi, peptidi su veoma nestabilni i teško ih je vezati, pa iako ih nanesete na kožu, sve su šanse da neće uspeti da prodru u dublje slojeve kada se nalaze u prirodnoj formi. Ako i prodru, veoma su ranjivi, pa ih enzimi lako razgrađuju, a onda vam je propao posao.
Upravo su iz ovih razloga naučnici i došli na ideju da sintetizuju peptide. Kada ih vežu za lanac ugljenika masnih kiselina, peptidi bolje prodiru u kožu, pa se tako poboljšava njihova efikasnost.
Uloga peptida u kozemtici
Studije su pokazale da su peptidi obećavajući aktivni sastojci u tretmanima za starenje kože zbog svoje sposobnosti da poboljšaju sintezu kolagena, elastina i drugih komponenti važnih za mladolik izgled kože.
Jedan od ključnih zaključaka je da peptidi mogu značajno doprineti elastičnosti kože, njenoj hidrataciji i smanjenju finih linija i bora, naročito kada se primenjuju redovno.Međutim, efikasnost peptida zavisi od njihove strukture i sposobnosti da prodru kroz kožnu barijeru, što ostaje izazov u formulaciji topikalnih proizvoda.
Jedna od njihovih glavnih funkcija je stimulacija proizvodnje kolagena i elastina – proteina odgovornih za strukturu, elastičnost i čvrstoću kože. Kroz ovaj proces, peptidi pomažu u smanjenju finih linija i bora, pružajući koži glatkiji i čvršći izgled. Osim toga, peptidi pospešuju hidrataciju kože tako što poboljšavaju barijernu funkciju, omogućavajući joj da zadrži vlagu i ostane hidrirana tokom dana, što je ključno za osobe sa suvom i osetljivom kožom.
Uz hidrataciju i stimulaciju kolagena, peptidi imaju i snažna antiinflamatorna svojstva koja mogu smanjiti crvenilo, iritacije i upale na koži. Ovo ih čini idealnim za negu problematične kože sklone aknama i osetljive kože koja brzo reaguje na spoljašnje faktore. Na kraju, peptidi ubrzavaju proces zaceljivanja rana jer podstiču regeneraciju ćelija i sintezu novih tkiva, čime se koža efikasnije obnavlja i poprima ujednačeniji ton i teksturu. Kroz sve ove mehanizme delovanja, peptidi postaju nezamenjiv sastojak u rutini za negu kože koja teži mladolikom i zdravom izgledu
Krema sa peptidima
Već smo rekli da koža i sama poseduje peptide. Oni zapravo nastaju kao prirodan način da koža signalizira svojim ćelijama da joj fali kolagena. Peptidi su zapravo proizvod raspadanja kolagena, pa kada ga koža detektuje u sebi, ona šalje informaciju da treba proizvesti nove količine kako bi koža ostala mlada.
Zbog toga je krema sa peptidima sjajan način da prevarite svoju kožu, jer kada ovako nanesete peptide i oni prodru u kožu, ćelije misle da im fali kolagena i podstiču njegovu proizvodnju. Na ovaj način, možete sebi odraditi face lifting na prirodan način ‒ kolagen koji se stvara popunjava bore iznutra i čini ten blistavim.
Ukoliko krema poseduje odgovarajuću kombinaciju peptida, njihova funkcija je poboljšana. Na primer, ako krema sadrži Argirelin i Leufasil, na primer, ona podstiče proizvodnju kolagena i ujedno opušta mišiće lica. Ova kombinacija posebno je pogodna za bore oko očiju i bore na čelu.
Štaviše, odgovarajuća krema sa peptidima može pomoći koži da se oporavi i od nekih kožnih oboljenja, kakvi su na primer ekcemi i dermatitis. To je zbog toga što peptidi deluju na kožu tako što je jačaju, pa je koža otpornija na povrede i raznorazne uticaje. Peptidi tako jačaju kožu, koja je najveći organ imunog sistema.
Ukoliko krema sadrži neke od peptida koji nose bakar, utoliko bolje. Bakar je u poslednje vreme predmet brojnih istraživanja. On se ponaša kao antioksidant u kremama i kozmetici sa peptidima čime se poboljšava urođena sposobnost kože da se regeneriše i zaceli.
Kombinovanje peptida sa drugim sastojcima
Najbitnije od svega je da obratite pažnju i na ostale sastojke koje sadrži krema sa peptidima. Peptidi ne mogu sami da završe kompletan posao, već im je potrebna podrška. Pritom, nije dovoljna kombinacija više peptida, već oni moraju biti u kombinaciji sa drugim sastojcima kakvi su na primer:
- vitamini
- cink
- hijaluronska kiselina
- glikolna kiselina
- koenzim Q10
- SP faktor i drugi
Peptidi i vitamin C mogu zajedno delovati kao snažni antioksidansi. Vitamin C dodatno stimuliše proizvodnju kolagena i štiti kožu od slobodnih radikala, dok peptidi podržavaju regeneraciju i jačaju strukturu kože. Međutim, zbog potencijalne kiselosti vitamina C, preporučuje se da se ovi sastojci primenjuju u različitim koracima nege, ili ujutro i uveče, kako bi se izbegle eventualne iritacije.
S druge strane, peptidi i retinol takođe mogu zajedno pružiti sinergistički efekat u borbi protiv znakova starenja. Retinol pospešuje obnovu ćelija i deluje na teksturu kože, dok peptidi pomažu u obnavljanju barijere kože, što može ublažiti moguće nuspojave retinola, poput crvenila i suvoće. Ovde je idealno naneti retinol prvo, a nakon nekoliko minuta peptidni serum ili kremu, kako bi se umirila koža i omogućila brža regeneracija.
Hijaluronska kiselina i peptidi su sjajna kombinacija za dodatnu hidrataciju. Hijaluronska kiselina privlači vlagu i zadržava je u koži, dok peptidi dodatno jačaju barijeru, omogućavajući dugotrajnu hidrataciju i glatkiju teksturu. Ova kombinacija je pogodna za sve tipove kože, uključujući osetljivu i suvu kožu.
Kako se koriste peptidi: iskustva
Kada koristite kozmetiku sa peptidima, možete izabrati kreme ili serume. U zavisnosti od toga koliko godina imate i koliko su bore izražene, možete odabrati onu kremu koja vam odgovara. Postoji niz krema, a one koje sadrže peptide uglavnom su namenjene starijoj koži.
Ipak, obratite pažnju da kupite laganije kreme kako bi peptidi mogli da prodru u kožu. Ukoliko se nađu u masnijim kremama, oni će se zadržati na gornjem sloju kože, baš kao i ostali sastojci kreme uostalom, pa od njih neće biti naročite koristi.
Serumi bi trebalo da deluju još jače nego kreme, jer su koncentrisaniji, pa su takođe namenjeni starijoj koži. Ipak, i kreme i serumi osmišljeni su tako da deluju samo onda kada se koriste duže vremena.
Stoga, ako ne primetite odmah dejstvo peptida, ne očajavajte. Prvi rezultati se u proseku ionako pojavljuju tek nakon 4-12 nedelja redovne upotrebe. Ukoliko ih kombinujete sa retinolom, ovaj period je još i skraćen. Najbolje je da peptide nanosite ujutru, a retinol uveče.
Nuspojave kozmetike sa peptidima
Peptidi su generalno nežni prema koži i pogodni za većinu tipova, uključujući osetljivu kožu, ali postoje neki potencijalni neželjeni efekti i interakcije koje korisnici treba da uzmu u obzir.
Prvi aspekt je kombinacija peptida sa aktivnim kiselinama poput alfa-hidroksi (AHA) i beta-hidroksi (BHA) kiselina. Kiseline, koje se često koriste za piling i pročišćavanje kože, mogu smanjiti efikasnost peptida ili izazvati iritaciju kada se koriste zajedno u istoj rutini. Zbog toga je preporučljivo peptidne proizvode koristiti u različitim delovima dana ili odvojeno od proizvoda s visokim procentom kiselina.
Interakcija peptida i vitamina C takođe može biti problematična za osobe sa izuzetno osetljivom kožom. Vitamin C je kiselina i može smanjiti stabilnost nekih peptida, posebno u formulacijama s niskim pH vrednostima. U takvim slučajevima, korišćenje vitamina C ujutro, a peptida uveče, može minimizirati mogućnost iritacija.
Kada je reč o samim peptidima, bakarni peptidi su poznati po svojoj regenerativnoj funkciji, ali kod osoba sklonih iritacijama mogu izazvati blago peckanje ili crvenilo, naročito ako se kombinuju s retinolom ili vitaminom C. Bakarni peptidi mogu izgubiti delotvornost u prisustvu ovih sastojaka, pa je najbolje koristiti ih u odvojenim prilikama.
Na kraju, iako su peptidi generalno sigurni, važno je pratiti reakciju kože pri uvođenju novih proizvoda, posebno kod onih s osetljivom kožom, kako bi se sprečile eventualne neželjene reakcije.
Peptidi u hrani
Osim kozmetike, i hrana je sjajan način da unesete peptide u telo, i to prirodnim putem. Peptida ima u hrani, kao i drugih proteina, pa lako možete da stavite ishranu u službu lepote. Dobra vest je da vam nije potreban nikakav režim ishrane nitit dijeta, samo treba da uključite u redovnu ishranu namirnice za koje se zna da su bogate peptidima.
Evo koje su to namirnice.
Peptidi u jajima
Uglavnom su glavni izvor pepticda namirnice životinjskog porekla. U grupu namirnica koje su najbogatije peptidima ubarajaju se i jaja.
Jaja, preciznije žumance, sadrže poseban peptid poznat kao YPEP koji ima zaštitno dejstvo na čitav organizam, ne samo na kožu. Iako može pospešiti vaš ten, ovaj peptid pre svega štiti kosti, ali i pomaže vam da izgradite jaču muskulaturu tela.
Mleko je glavni izvor peptida
Peptida u mleku ima još i više nego u jajima. Štaviše, samo u kazeinu, koji je termostabilni protein u mleku, ima više različitih vrsta peptida.
Peptidi koji su pronađeni u ovom proteinu pokazali su određena antimikrobna i terapeutska svojstva, od koji je glavni doprinos zdravlju organizma to što deluju protiv stvaranja trombova, jačaju imunitet i donose telu brojne minerale.
Pošto su ovako bogati hranljivim sastojcima, ovi peptidi su dobri i za vašu kožu jer je hrane i tako regulišu njenu normalnu funkciju (tu pre svega mislimo na njenu regenerativnu funkciju).
Ukoliko ne volite da pijete mleko, dobra vest je i to što se ovi peptidi mogu naći i u mlečnim proizvodima, pre svih u pojedinim sirevima i jogurtu.
Peptide možete naći i u soji
Što se ivora peptida u hrani neživotinjskog porekla tiče, prednjači soja i njen plod. Kao zamena za mlako i mlečne proizvode, soja se kroz brojna istraživanja pokazala kao bogat izvor peptida koji redom imaju blagotvorno dejstvo, što na kožu, što na čitav organizam.
Iako sva svojstva peptida iz soje nisu utvrđena do kraja, postoje indikacije da bi se oni mogli koristiti i u borbi protiv raka, jer suzbijaju mutaciju ćelija i tako sprečavaju kancere da napreduju.
I žitarice sadrže peptide
Iako žitarice spadaju u onaj tip hrane koja se najčešće zabranjuje i ukida, u ovom slučaju, one su zapravo dobre za vas. Novija istraživanja otkrila su čak preko 80 različitih peptida koji imaju antifungalna svojstva, a veliki broj njih pronađen je u kukuruzu i pirinču.
Pored njih, peptidima je bogata i pšenica, pa iako ne treba preterivati sa njom (naročito ako ste alergični na gluten), peptidi koji se u njoj mogu naći mogu doprineti da vaša koža bude zdrava i blistava.
Peptidi su tajni saveznik mladolikog izgleda – nevidljivi radnici koji neumorno grade i obnavljaju vašu kožu iznutra. Želite kožu koja govori sama za sebe? Prigrlite moć peptida i dozvolite svojoj koži da zasija!
The post Peptidi u kozmetici kao tihi borci u službi lepote appeared first on Minut za mene.