Pire od spanaća – recept kako se pravi

Veruje se da je spanać persijskog porekla. Do 12. veka, proširio se širom Evrope i postao poželjno povrće koje je odlično za zdravlje – i to ostao do danas. Ime Florentine se često koristi da opiše jela koja sadrže spanać (i kremasti sos). Smatra se da ovo ime datira iz 16. veka od italijanske supruge francuskog kralja Anrija II, Katarine di Mediči.

Nepotvrđena priča kaže da je Katarina predstavila spanać francuskom dvoru kako bi ispoštovala svoje italijansko nasleđe, a zatim je odlučila da bilo koje jelo koje sadrži spanać zove Florentine.

Spanać spada u porodicu Chenopodiaceae u kojoj se nalaze i cvekla, kinoa i blitva. On deli sličan profil ukusa sa ove druge dve povrćke, gorčinu listova repe i pomalo slan ukus blitve. Postoje tri različite vrste spanaća: savoy, semi-savoy i glatki list.

Oko spanaća postoje legende i priče, a uglavnom su vezane za poznat crtani lik – Popaja. Spanać je izvor Popajeve snage. Kada se suoči sa nevoljom, mornar Popaj otvori limenku spanaća. Kada pojede spanać, njegovi bicepsi narastu i on pronalazi novu snagu da se suoči sa neprijateljima.

Nutritivni sastojci

Spanać je dostupan tokom cele godine, ali mu je sezona tokom proleća (mart-jun). Poznat je po svojim nutritivnim osobinama i oduvek se smatrao biljkom sa izuzetnim sposobnostima za obnovu energije, povećanje vitalnosti i poboljšanje kvaliteta krvi.

Postoje značajni razlozi zbog kojih bi spanać mogao da proizvede takve rezultate, a jedan od njih je činjenica da je bogat gvožđem. Gvožđe igra centralnu ulogu u funkciji crvenih krvnih zrnaca koja pomažu u transportu kiseonika u telu, u proizvodnji energije i sintezi DNK. Spanać je takođe odličan izvor vitamina K, vitamina A, vitamina C i folata, kao i mangana, magnezijuma, gvožđa i vitamina B2. Vitamin K je važan za održavanje zdravlja kostiju i teško je naći povrće bogatije ovim vitaminom.

100 g svežeg spanaća pruža 25 kalorija, 2.8 g proteina, 0.8 g masti, 1.6 g ugljenih hidrata i 2.8 g vlakana.

Savet: nemojte se stideti kada su u pitanju porcije spanaća. Njegov visok sadržaj vode znači da se on smanjuje za četvrtinu kada se kuva.

Tamno zelena boja listova spanaća ukazuje na to da on sadrži visoke nivoe hlorofila i karotenoide koji promovišu zdravlje (beta-karoten, lutein i zeaksantin). Ove fitohemikalije imaju antiinflamatorna i antikancerogena svojstva i posebno su važna za zdravlje vida, što pomaže u prevenciji makularne degeneracije i katarakte.

Kako odabrati i čuvati spanać?

Svež spanać bi trebalo da bude srednje do tamno zelene boje, svežeg izgleda i bez usahlih delova. Treba ga čuvati u plastičnoj vrećici u frižideru gde se može držati oko četiri dana. Nemojte prati spanać pre nego što ga spakujete u frižider, jer će vlaga prouzrokovati da se pokvari.

Naravno, nemojte zaboraviti da operete spanać pre upotrebe jer lišće može sakupiti delove zemljišta i hemikalije. Sirovi spanać ima blaži ukus koji neki opisuju kao metalni. Ako želite da spremate spanać najbolje je da se odlučite za pripremu na pari kako biste sačuvali sve hranljive sastojke.

Sigurnost

Spanać sadrži visoku količinu oksalata. Pojedine osobe sa istorijom bubrežnih kamenčića bi trebalo da izbegavaju preteranu konzumaciju spanaća. Ishrana sa smanjenom količinom oksalata obično podrazumeva sadržaj od manje od 50 mg oksalata po danu. Spanać ima više od 50 mg, pa je najbolje da se izbegava.

Kako se sve može spremati spanać?

Najjednostavniji recept, potvrđeno dobrog ukusa jeste onaj sa kiselom pavlakom. Za ovaj recept vam je potrebno oko pola kilograma svežeg spanaća, malo soli, 2 dl kisele pavlake i 2 čena belog luka.

Litar vode ćete staviti u šerpu i pustiti da provri. Kada voda počne da vri, stavite spanać i kratko ga izblanširajte, tj. obarite.

Izvadite spanać iz kipuće vode i odmah ga stavite u posudu sa ledenom vodom. Zatim, iscedite spanać, pa ga iseckajte.

Iseckajte dva čena belog luka, pa propržite spanać i luk na dve kašike ulja. U to dodajte 2 dl kisele pavlake, posolite po želji i promešajte. Vratite na vatru pa dokuvajte.

Ovako spremljen spanać možete izmutiti uz pomoć štapnog miksera i na taj način dobijate pire od spanaća.

Klasičan spanać na mleku

Potrebno je pribaviti kilogram spanaća, 3 kašike ulja, 2 kašike brašna, 2 do 3 dl mleka, malo soli, oko 30 g putera i 3-4 čena belog luka.

Spanać lepo operite, pa ga stavite u veću šerpu. U njega dolijte malo vode i uključite vatru. Kuvajte ga dok ne dobije tamno zelenu boju i dok ne omekša. Za to će vam biti potrebno manje od 10 minuta. Sklonite šerpu sa ringle i pustite da se spanać malo ohladi. Uz pomoć rešetkaste kašike izvadite spanać i procedite ga u đerđivu, a onda ga sitno iseckajte.

Sa strane iseckajte čenove belog luka, pa u tiganju istopite puter i malo ulja, dodajte beli luk i brašno. Propržite ovo svega jedan minut uz brzo mešanje. Ova zaprška treba da bude svetle boje. U zapršku dodajte spanać, pa opet dobro izmešajte. Dok mešate polako dodajte mleko i pravite gustinu koja vam odgovara.

So dodajte na kraju, onoliko koliko volite.

Uz ovako spremljen spanać se u našim krajevima obično jede prženo jaje na oko ili dimljena pržena kobasica.

Naravno, ko ne želi da unosi dodatne proteine u vidu mesa ili jaja, može jednostavno pojesti spanać uz kiselu pavlaku.

Omlet od spanaća

Operite spanać, a zatim ga obarite na kratko. Možete koristiti i zaleđeni spanać koji ste prethodno odledili, pa obarili. Iscedite spanać nakon barenja, pa ga usitnite. U tiganju istopite maslac i zagrejte ga na jakoj vatri.

U međuvremenu izlupajte jaja, umutite i pomešajte sa kiselim mlekom, pa u to dodajte spanać. Posolite po želji.

Sipajte mešavinu u tiganj, pa smanjite vatru i pecite omlet. Gledajte da omlet ne zagori, zato što ga treba peći samo sa jedne strane.

Za ovaj recept vam je potrebno 5 jaja, dve kašike kiselog mleka, 4 kašike spanaća i 40 g maslaca. Naravno, po želji dodajete biber, so ili vegetu.

Musaka od spanaća

Za ovaj ukusni obrok su vam potrebne sledeće namirnice:

  • 2 kisele pavlake;
  • 750 g mlevenog mesa (junetina i svinjsko);
  • 2 glavice crnog luka;
  • 5 čenova belog luka;
  • 2 jajeta;
  • 100 ml mleka;
  • ulje;
  • 250 g pirinča;
  • kilogram i po očišćenog spanaća;
  • so, biber, vegeta.

Spanać barite kratko u kipućoj vodi, a potom ga ohladite, pa procedite i iseckate na sitnije komade.

Usitnite crni i beli luk, pa propržite vrlo kratko na ulju, a zatim u luk dodajete mleveno meso i dinstate.

U mleveno meso i luk dodajete pirinač i čašu-dve vode, smanjujete vatru i dinstate sve dok pirinač ne omekša. U ovaj nadev dodajete začine.

U posudu za pečenje stavljate ulje i podmazujete dno, a onda ređate spanać, pa fil i tako redom. Na vrhu treba da bude spanać.

Na kraju izmutite 2 jajeta i pomešate sa mlekom i pavlakom. Ovo prelijete preko musake.

Posudu stavite u rernu i musaku pecite na 220 stepeni dok ne dobije rumenu boju.

Hrono pire-namaz od spanaća i oraha

Spanać je potrebno očistiti i oprati. Potom ga spustite u đerđiv, a đerđiv stavite na šerpu.

Vodu zagrejte do ključanja i kada provri njome prelijte spanać. Šerpa na kojoj je spanać u đerđivu će se napuniti vodom, a spanać u njoj će odstojati nekoliko minuta. Izvucite đerđiv sa spanaćem, pa ga rashladite pod mlazem vode.

Prohlađen spanać isecite na sitne komade, a onda ga izmešajte sa kiselom pavlakom (2 kašike).

Pored toga, uzmite šaku očišćenih oraha, pa ih iseckajte, odnosno sameljite u mlinu za mlevenje kafe. Usitnjavanje ne mora da bude potpuno sitno, nije važno i ako ima krupnijih komadića. Orahe možete sitniti i uz pomoć krpe i čekića za meso.

Orahe dodajte u spanać i pavlaku, posolite i pobiberite, pa sve lepo izmešajte.

Kašica za bebe od spanaća i krompira

Bebe starije od 6 meseci mogu jesti ovaj ručak od spanaća i slatkog krompira. Potrebno je da nabavite desetinu listova mladog spanaća, 2 mala krompira i malo maslinovog ulja.

Krompir ćete dobro oprati i oljuštiti, pa iseckati na kockice. Kuvajte ga pola sata u vodi. Za to vreme, u drugoj posudi prokuvavate vodu sa maslinovim uljem i kad voda proključa, stavite očišćene listove spanaća da se izblanširaju.

Kada i spanać i krompir budu mekani, pomešate ih i ispasirate.

Ostali čitaju i ovo: