Počeo je cvat najopasnijeg i najčešćeg alergena kod Hrvata, Alergolog upozorava: ‘Jedno je važno’

Autor: F.F

Jedan od najopasnijih i najčešćih alergena, ambrozija, počela je cvjetati i uzrokovati alergije kod više od 30 posto građana Hrvatske Ambrozija je poznata po svojoj sposobnosti da izazove alergijske reakcije kod mnogih ljudi, a njezino cvjetanje i visoka koncentracija peludi u zraku mogu stvoriti probleme za osobe osjetljive na pelud.

Simptomi alergije na ambroziju uključuju kihanje, svrbež i suzenje očiju, začepljenost i curenje iz nosa, te otežano disanje s osjećajem nedostatka zraka. Alergolog dr. Žikica Jovičić savjetuje da osobe osjetljive na ovaj korov počnu s liječenjem prije nego što simptomi postanu ozbiljni, piše Kurir.

“Ambrozija je počela cvjetati, stoga je važno odmah započeti terapiju,” kaže dr. Jovičić. “Ne čekajte da se simptomi u potpunosti razviju, jer ih je tada teže kontrolirati i potrebno je više lijekova. Bolje je započeti terapiju na vrijeme jer je to jednostavnije i efikasnije za pacijenta.”

Foto: Unsplash

Priprema za alergije

Čak i ako ste već upoznati s vlastitim alergijama, važno je posjetiti alergologa prije početka sezone, pogotovo ako ste prošle godine unatoč lijekovima imali simptome. “Provjerite učinkovitost prošlogodišnje terapije i vidite treba li nešto promijeniti ili dodati,” napominje dr. Jovičić.

Liječenje alergija na ambroziju obično započinje antihistaminicima, koji su dostupni bez recepta i često su dovoljni za većinu pacijenata. Ako simptomi potraju, sljedeći korak su inhalacijski kortikosteroidi, ali ih treba uzimati samo uz preporuku liječnika.

“Antihistaminici se mogu uzimati svakodnevno tijekom cijele sezone alergija, bez bojazni,” objašnjava dr. Jovičić. “S druge strane, kapi za nos ne smiju se koristiti dulje od tri do pet dana, jer mogu uzrokovati dodatne probleme.”

U minutu izračunato koliko trebate sna za zdrav život: Spavate li manje, imat ćete problema

Kako se zaštititi?

Idealni kandidati za imunoterapiju su mlađe osobe koje su osjetljive na samo jedan alergen i imaju kraće trajanje simptoma, iako se može pokušati i kod drugih pacijenata.

“Imunoterapija, koja je pokazala značajnu učinkovitost, započinje tek nakon što završi sezona cvjetanja ambrozije, otprilike 20. listopada. Ako je već započeta, nastavlja se redovito,” ističe dr. Jovičić.

Osobe alergične na ambroziju trebaju što više izbjegavati boravak u prirodi, jer se ova biljka nalazi posvuda. Također, ne izlazite na jutarnje šetnje prije 9 sati, osobito kada je vruće i vjetrovito, jer je tada koncentracija peludi najviša.

Pexels

‘Teško ih je provoditi’

“Teško je ove preporuke provoditi kada radite, ali tko može, bilo bi idealno ostati kod kuće, osobito u jutarnjim satima,” savjetuje dr. Jovičić. Nošenje maski može biti korisno kao fizička barijera, a po dolasku kući preporučuje se presvući i istuširati. Također, instaliranje filtera u klima-uređaje kod kuće i u automobilima više nije tako skupo, a može značajno pomoći u smanjenju izloženosti peludi.

Pojavu alergija često određuje i nasljedni faktor. Ako jedan roditelj ima alergiju, šansa da će i dijete biti alergično iznosi oko 30 posto, dok je za oba roditelja ta šansa 70 posto. Najosjetljivije skupine su djeca i osobe do 40 godina, no alergije su sve češće i među starijima.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More