Hemiski preparati oštečuju vašu kosu, zato ih trebate prečesto koristiti, treba smanjite upotrebu pegle, jer izlaganje kose visokoj temperaturi logično je da će se uništiti.
Umjesto maski za kosu koje su pune hemikalija,bolje je napravite prirodnu masku.
Maska 1.
Možete koristiti 4 kašike meda i 2 kašike maslinovog ulja, ta dva sastojka dobro promiješajte, a onda nanesite na kosu, ali ne nanosite na tjeme, već niže na vrhove.
Ostavite da stoji 20 minuta, a može i duže zatim isperite. Primjetit ćete dobre rezultate, vaša kosa će biti zdravija.
Maska 2.
Jaja su dobra za rast kose , jer se u njima nalazi aminokiseline koje štite kosu od oštećenja i sprečavaju perut.
Banane su odlične jer sadrže vitamine i prirodna ulja, što daje elastičnost, i mekoću, također pomažu protiv ispucalih krajeva.
Med je za rast izuzetno koristan,daje kosi sjaj i pomaže kod gubitka kose, može i da posvjetli kosu.
Pivo je za rast kose korisno, sadrži slad, hmelj i kvasac i vitamine grupe B, a posebno vitamin C utiče na kožu glave.
Sve što je neophodno – staviti u blender:
– 1 banana
– 1 jaje (ili samo žumance)
– 1 kašika meda
– 1/2 šolje tamnog piva
Nanesite na kosu, zamotajte i držite 1-2 sata, nakon toga operite kosu.
Masku treba se primijenjivati jednom sedmično.
Maska 3.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje snažno prodire duboko u kosu, te je na taj način štiti od isušivanja i opadanja. Nakon maske od kokosovog ulja vaša kosa će biti meka i sjajna, te će podstići i njen rast i bujnost.
U koliko želite da vam manje opada kosa, pokušate svaku noć da kokosovo ulje utrljate u tijeme, te i na krajeve kose u koliko želite da kosa bude glatka. Nakon pranja kosu dobro isprati sa šamponom, nekoliko puta.
Ulje ruzmarina
Ruzmarinovo ulje je izvrstan tretman protiv gubitka kose, podstiče deobu ćelija, samim tim i rast kose. Također ovo ulje možete koristiti kako bi ste odložili pojavu sijedih vlasi.
Maslinovo ulje pomješajte sa ruzmarinom, te ostaviti na kosi kao masku nekoliko sati zatim dobro isprati.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje sadrži masne kiseline i hranjiva svojstva koja podstiču rast kose, koristite ga kao masku tako što ga zagrejati među dlanovima, pa umasirati u kožu glave i kosu, nakon toga isperite blagim šamponom.
Bademovo ulje
Bademovo ulje bogato je magnezijumom i kalcijumom zbog čega je vrlo delotvorno, kao i vitaminima E i D. Potrebno ga je staviti na tjeme kose, dobro utrljati te ostaviti da dijeluje preko noći, ona maska pomoći će vam čak i kod peruti.
Lavandino ulje
Lavadino ulje osim što pomaže tako što spriječava opadanje kose, ima također i regenerativna svojstva i pomaže u zaustavljanju gubitka kose.
Također možete korsititi tretman sa likom, koji će obnoviti vašu kosu i zaustaviti opadanje!
Maska 4.
Luk
Uzmite nekoliko lukovica od 5 do 8 komada bi trebalo biti dovoljno. Ogulite luk i stavite u blender. Luk treba izgledati kao pire, a zatim stavite na pamučnu krpu ili gazu. Istisnite sok luka u zdjelu. Dobiti ćete 3 ili 4 kašike soka od luka. Sada stavite navedena ulja. Dodajte oko 10 kapi ulja soku od luka i pomiješjte ih dobro. Mješavina će izgledati kao bjelkasta tekućina.
Koristite komad vate da mješavinu nanesete na kožu. Neka cijelo vlasište bude prekriveno smjesom. Tada možete koristiti vrhove prstiju i nježno i temeljito umasirajte u korijen . Ovo pomaže u apsorpciji i stimulaciji. Ostavite da odstoji najmanje 2 sata. Koristite limun da bi isprali. Za to je potrebno dodati sok od pola limuna u šoljicu vode. To će pomoći ukloniti jak miris luka i učiniti vlasište svježim.
Opadanje kose
Ispadanje kose u određenoj mjeri potpuno je normalno i tu govorimo o sezonskom ispadanju koje se javlja u jesen i povezuje se s godišnjim fluktuacijama hormona štitnjače. Normalnim možemo smatrati gubitak od 100 dlaka dnevno dok gubitak veći od 300 dlaka zasigurno znači neke zdravstvene probleme ili probleme koje ste sami stvorili neadekvatnom njegom ili agresivnim tretmanima poput blajhanja primjerice. Naravno, dlake ne morate i ne možete brojati, no zasigurno možete primijetiti ako se u češlju ili u odvodu nakon tuširanja nađe zabrinjavajuće povećan broj. Razloga može biti puno, a ovo su najučestaliji
Opadanje kose može biti uzrokovano policističnim jajnicima.
Poremećaj sistema endokrinih žlijezda među ženama je čest i pojavljuje se u reproduktivnom periodu, zove se sindromom policističnih jajnika.
Fascinantno kod sindroma policističnih jajnika je da je polovina od 20 miliona žena koje ga imaju u svijetu čak i ne zna da to imaju. Još jedna strašna stvar je to da može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su bolesti srca i dijabetes. Sindrom policističnih jajnika (PCOS) znači da jajnici sadrže malo tečnosti – folikula – koje se nalaze u svakom jajniku.
Tačan uzrok PCOS je još uvijek nepoznat, ali se vjeruje da se pojavljuje kada višak inzulina uzrokuje povećanu proizvodnju muških hormona – androgena.
Nakon poroda
Tijekom trudnoće gusta i bujna kosa jedan je od onih detalja zbog kojih žene “blistaju”, no, nakon poroda očekujte povećano ispadanje kose i to zbog hormona estrogena čija je razina bila veća tijekom trudnoće, a sada se vraća u normalu. Kosa će se vratiti u prvotno stanje negdje nakon godinu dana od rođenja bebe.
Svezani rep
Stegnute frizure poput repa, punđi i pletenica djeluju kao popriličan stresor na kosu i mogu dovesti do takozvane vučne alopecije koja će uzrokovati ćelava mjesta na tjemenu te “povući” mjesto gdje se kosa spaja s čelom. Izbjegavajte takav tip frizura na dnevnoj razini.
Prehrana
Hrana utječe na svaki dio tijela pa tako i na kosu. Prehrana koja ne uključuje dovoljnu količinu vitamina i nutrijenata kao što su proteini, željezo i magnezij očitovat će se i na zdravlju kose.
Rad štitnjače
Bolesti štitne žlijezde (hipertiroidizam i hipotiroidizam, kao i povišene razine hormona štitnjače, tzv. Hashimoto tiroiditis) vode do gubitka kose i pogoršanja općeg stanja kose.
Genetika
Najčešći uzrok ispadanja kose kod muškaraca i žena takozvana je androgenetska alopecija koja se karakteristično javlja u prednjem dijelu vlasišta i tjemenu. Naziv androgenetska alopecija upućuje na utjecaj muških spolnih hormona (androgena) na folikul dlake vlasišta kod genetski predisponiranih osoba.
Stres
Svakodnevni stres, nazovimo ga tako, neće utjecati na gubitak i zdravlje kose, no, intezivni i prolongirani stres utječe na razinu hormona kortizola koji može potaknuti i ubrzati ispadanje kose. Srećom, ovaj negativni učinak je privremen; jednom kada se razina stresa smanji, prestat će i problemi s kosom.
Provjerite da li vam je kosa zdrava
Kako biste mogli provjeriti da li je vaša kosa zdrava, probati ovaj jednostavni trik.Sve što trebate uraditi jeste uzmite čašu vode i u nju potopite pramen svoje kose.
Ukoliko taj pramen potone, znači da vam kosa nije baš u najboljem stanju, u koliko ostane na površini to je pokazatelj da vam je zdrava!
Jedan od najbržih načina je da uzmete nešto što smanjuje upalu, i nadraženost pa grlo manje boli. U slučaju da nemate, kupit ćete bez recepta.
Čim osjetite peckanje, uzmite mlake vode s soli pa grgljajte. To možete učiniti nekoliko puta na dan. Prpeoručuje se slaganje otopine od čaše vode i pola kašičice soli. Nakon grgljanja ispljunite.
Razne pastile odmah će olakšati bol. U apoteki ćete odabrati razne vrste. Takođe mogu pomoći i sprejevi.
Ako ste počeli i kašljucati kupite sirup jer ćete spriječiti razbolijevanje te izdržati radni dan.
Bitno je da pijete čaj ili vodu. Tekućina će ispirati bolno grlo. Dobro će doći i domaća čorbica.
Birajte biljne čajeve koji će ojačati imunitet, ali pripazite da ne bude vrelo.
Topla čorba će pomoći pa je jedite. Ako se pitate zašto , odgovor je – natrijum u čorbi djeluje protuupalno. Osim toga, grlo može biti gore kada gutate hranu.
Iako ovo nije brz način, jako je važan. Tako ćete lakše izboriti bitku s infekcijom. Većina upala izazvana je virusom.
Ako je jaka grlobolja, otiđite ljekaru jer je moguće da imate bakteriju. No nemojte poduzimati prije nego što napravite bris grla.
Hrana je bitna stavka, pa izbjegavajte nezdravo. Možete piti i limunadu s malo meda.