Pravilna nega kože nakon treninga izgleda ovako!
Autor: Strainovic
Kako nega kože nakon treninga treba da izgleda? Ostavljanje znoja i prljavštine na koži nakon treninga je najsigurniji recept za mnoge probleme. Poklanjamo vam ultimativni vodič za negu nakon napornog vežbanja!
Dobro je poznato koliko je vežbanje korisno za mentalno i fizičko zdravlje. A šta je sa kožom?
Ukoliko idete u teretanu znate da je to prostor pun znojavog sveta. Svi oni dodiruju znojavim rukama iste sprave koje i vi koristite. Ma koliko se trudili neizostavno ćete dodirnuti i lice rukama na koje ste svašta nakupili.
Ukoliko ste sad pomislili da vi svakako ne dirate lice rukama za vreme treninga, reći ću vam statistički podatak da prosečna osoba tokom jednog dana svoje lice dodirne između 2 i 3 hiljade puta.
Pravilne nega kože nakon treninga je presudna
Nije nam namera da kažemo da će vam odlazak u teretanu i na druge vrste treninga uništiti lice i ostatak kože. Samo želimo da vam skrenemo pažnju da je pravilna nega kože nakon treninga jako bitna, a pravila je lako ispoštovati tako da vaša koža neće trpeti.
Treninga ima raznih, birate ih po afinitetima, rezultatima koje želite da postignete, količini vremena koju možete da ukradete od obaveza …Dok jedni vežbaju da bi smršali, drugi samo žele da se zategnu. Ima i onih kojima je problematičan samo neki deo tela, recimo zadnjica.
Ono što im je zajedničko i trebalo bi da vam bude neka vodilja je da nema dobrog (čitaj korisnog) treninga ako se nismo dobro oznojili.
Tokom fizičkie aktivnosti, temperatura tela raste, ekrine žlezde luče znoj a isparavanje tečnosti sa kože pomaže telu da se rashladi.Naravno znojiti se možemo i iz drugih razloga osim sporta ali to sada nije tema.
Naša tema je zapravo kako da trening našoj koži donese što više koristi i ni jednu štetu.
Pravilna nega kože nakon treninga čuva njeno zdravlje, sprečava nastanak infekcija, upala, crvenila i pojavu bubuljica, no krenimo redom.
Nina imala je dosta problema sa bubuljicama i dugo nije uspevala da sa njima izađe na kraj. Sada, da li zbog prljavog lica, hormona ili nečeg trećeg – nije ni bitno. Za nju je to samo prošlost a njeno lice blista. Pronašla je način kako da se reši akni i mitisera prirodnim putem. Jako je jednostavno i vi možete slediti njen primer. O čemu se radi, pročitajte na ovom linku: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/
A kako negovati kožu posle treninga? Donosimo vam korak po korak.
Temeljno očistite lice pre odlaska na trening
Znam da vam je raspored gust i da često jedva uspevate da otmete tih sat vremena od obaveza koje se uvek čine važnijim. Upravo je nedostatak vremena, ali često i nerazmišljanje, razlog što mnoge žene odlaze na trening našminkane. Ne treba isključiti ni potrebu pojedinih da čak i u teretani izgledaju tip-top. Bilo kako bilo ovo je potgrešan korak.
Pravilo broj 1: Uvek temeljno očistite lice pre odlaska na trening.
Bilo da je u pitanju trčanje, teretana, joga ili vežbe za ravan stomak ne nosite na svom licu bakterije na trening. Sigurno ne želite na svom licu koktel od bakterija, znoja i mrtvih ćelija koje svi imamo. Ova mešavina, em će otežati pojačanu razmenu materija sa okolinom em će zapušiti pore i tako vas dovesti u opasnost da dobijete bubuljice.
Osim toga, negde na polovini treninga kad se oznojite i zarumenite i pređete peškirom preko lica vaša šminka će biti sve samo ne lepa.
Dakle na trening ponesite čisto lice na koje možete naneti samo laganu kremu ili tonik.
Ima i onih koji se ne osećaju prijatno kada izađu među ljude “ogoljeni” bez trunke šminke. Ukoliko spadate u tu grupu potražite nekomedogene proizvode koji ne zapušavaju pore.
Ili nanesite recimo samo toniranu kremu koja će vašem egu prijati a neće biti teška za kožu lica..
Operite lice odmah nakon treninga!
Nikada nemojte prekršiti ovo pravilo. U zavisnosti od fizičke aktivnosti kojom se bavite, nećete možda uvek imati uslove za tuširanje na licu mesta. Međutim lice uvek možete oprati. Ovde se sad vraćamo na potrebu uklanjanja šminke pre treninga. Lice koje je temeljno očišćeno pre vežbanja sada ćete lako oprati mlakom vodom.
Pljuskanje vodom odmah nakon treninga pomaže koži da se što pre ohladi i sprečava crvenilo.
Uvek sa sobom imajte čist peškirić kojim ćete blago utapkati vodu sa lica nako umivanja. Nikada ne trljajte. Koža lica je vrlo osetljiva odmah nakon treninga.
Ova faza nege lica je samo prva pomoć dok ne stignete do svog kupatila i posvetite se detaljnoj nezi kože nakon treninga.
Ukoliko tamo gde trenirate nema slavine ponesite neutralne vlažne maramice.
Na tržištu postoje kozmetičke toner blajzne koje su natopljene aktivnim sastojcima kao što je salicilna ili glikolna kiselina. One su posebno korisne ukoliko imate masnu kožu lica.
Salicilna kiselina smanjuje prekomernu proizvodnju sebuma. I salicilna i glikolna kiselina će vam tokom treninga pomoći da uklonite sloj znoja pomešan sa nečistoćama sa lica nakon treninga.
Ukoliko osetite da vam je lice previše znojavo tokom treninga prosto pređite ovakvim jednim tuferom po čelu, bradi nosu ali i po dekolteu i između grudi.
Ukoliko imate super osetljivu kožu prvo pitajte svog dermatologa da li je ovakav proizvod preporučljiv za vaš tip lica.
Led za uklanjanje crvenila nakon treninga!
Neke osobe baš jako pocrvene u licu tokom naporne fizičke aktivnosti. Led može pomoći da uklonite crvenilo. Priznajte da ste pomislili da ledom treba preći preko lica. Ne, uzmite komadić leda i stavite ga u usta. Pritisnite ga uz nepce na kome se nalazi temperaturni receptor i on će odmah resetovati svo crvenilo lica a vama doneti brzo olakšanje.
Ovde možete pročitati sve o upotrebi leda za lice spolja.
Kako očistiti lice nakon treninga?
Kada ste došli kući, zapamtite da vaš put vodi pravo u kupatilo. Ukoliko ste sebi već našli vremena za trening uvek uračunajte još to dodatno vreme koje vam je neophodno za negu kože nakon vežbanja.
Glavna stvar je da odmah temeljno uklonite sve nečistoće i znoj sa svoje kože i to ne samo sa lica već sa celog tela. Ne učinite li to odmah, ne pitajte se posle otkud vam bubuljice na leđima na primer.
Nega kože nakon treninga zahteva blage preparate
Držite se podalje od čistača koji sadrže sulfate. To su oni proizvodi koji obilato pene a nakon završenog tuširanja koža zateže kao da se skupila za čitav broj. Sulfata ima i u kupkama za telo i u gelovima i penama za pranje lica.
Kada je pranje lica u pitanju ja uvek glasam za micelarnu vodu. Blaga je, ne sadrži sulfate već uljaste čestice micele koje nežno čiste i neguju ne isušujući kožu. Ima ih raznih brendova i za različite tipove kože.
Gelovi za pranje lica koji hlade su takođe dobar izbor za pranje lica nakon treninga. Takođe i nežni preparati sa umirujućim ekstraktom kamilice i lavande.
Za telo upotrebite neki anibakterijski preparat koji sadrži ulje čajnog drveta na primer.
Voda za higijenu nakon vežbanja treba da bude mlaka.
Pranje završite pljusnuvši se nekoliko puta hladnom ali ne ledenom vodom. Verovatno ćete poželeti što hladniju vodu koja će vam rashladiti zagrejanu kožu i pružiti vrlo prijatana osećaj. Međutim, ledena voda će zatvoriti pore i otežati otpuštanje preostalog znoja koje još nije završeno.
Važi i za lice i za telo, nakon tuširanja posle treninga nikada ne trljajte kožu već tapkanje m pokupite tečnost sa kože.
Trljanje peškirom može iritirati kožu posebno ukoliko vam se lice jako zacrvenelo za vreme treninga.
Zapravo, ne bi trebalo u potpunosti osušiti kožu nakon pranja. Ostavite oko 10% vlage na koži i puštajući da se ispari na vazduhu. Ovo će pomoći da ne dobijete osećaj suve i zategnute kože.
Umirite kožu lica tonerom u spreju ili se prosto isprskajte termalnom vodom.
Postoje i antimikrobni toneri pa nije loše imati jedan takav za posle treninga.
Ukoliko imate osetljivo lice nakon treninga se morate pozabaviti znacima upale koji se mogu pojaviti. Nanesite na lice gel na bazi čajnog drveta ili rezveratola, neki serum ili blagu hidrantnu kremu koja će umiriti upale.Ukoliko ima potrebe, tek nakon toga možete naneti šminku. Ipak bi trebalo dati koži neko vreme da se oporavi pre no što je zatrpate debelim slojem pudera.
Pojačana razmena materija između kože i spoljašnje sredine se ne završava sa završetkom treninga. Koža će se polako hladiti, cirkulacija će se vraćati u stari ritam ali kao što ćete vi osećati da je ceo organizam prodrman i oživeo tako je i sa kožom.
Ne šminkajte se bar sat vremena nakon treninga ukoliko je to ikako moguće.
Uostalom, vaše lice nakon pojačane fizičke aktivnosti prosto blista. Usled pojačane cirkulacije imaćete blistaviji ružičast ten. Probajte sa maskarom i malo sjaja za usne. Iznenadićete se efektom.
Ozbiljne kozmetičke tretmane odložite za pred spavanje. Čak i normalna koža može biti preosetljiva nakon vežbanja. Tako da je najbolje da sačekate dok se koža potpuno ne smiri, crvenilo nestane da biste primenili svoj superaktivni tretman protiv akni ili anti age preparate.
Još malo o nezi tela nakon vežbanja
Sigurno vam se čini da nakon znojenja tokom treninga vašoj koži ne treba ništa osim sapuna i vode za temeljno pranje. Zaboravljate li koliko je tečnosti koža izgubila znojenjem?
Nakon što je higijenski deo vaše rutine završen, vašoj koži je potrebna hidratacija. Ukoliko je vaše telo sklono pojavi bubuljica na ramenima ili leđima izaberite mleko za telo koje će nadoknaditi izgubljenu vlagu kože, a pri tom neće zapušiti pore. Za suvu kožu izaberite bogato mleko koje je ipak dovoljno lagano da se lako apsorbuje. Noge takođe obilato namažite hidrirajućim mlekom za telo.
Pijte vodu!
Svima nam je već dobro poznato koliko je unos dovoljnih količina vode važan za zdravlje celog organizma i posebno za blistav izgled kože. Ne sumnjam da se tokom treninga ne odvajate od flašice vode. Međutim mnogi već izlazeći iz teretane ili sa časa naporne joge odlažu vodu. Pogrešno! Koža je izgubila mnogo tečnosti. Nastavite da pijete vodu u prailnim razmacima kako ne biste kožu sačuvali od isušivanja.
Zaštita od sunca nakon treninga
Trčite kući nakon časa joge. Napolju je jedno 30 plus beskonačno stepeni. Umili ste se nakon vežbanja i vaše lice je na izvolte pogubnim UV zracima. Ni slučjno to ne činite!
U vašoj sportskoj torbi bi trebao da se nađe SPF preparat koji ćete naneti na lice pre izlaska na otvoreno. Tako ćete se zaštititi od fotooštećenja kože koja je posebno osetljiva nakon treninga.
Pod pojam treninga možete podvesti različite rekreativne ali i profesionalne fizičke aktivnosti. Neki treninzi su vezani za sportske objekte, teretane i sale dok se drugi odvijaju na otvorenom. Nije isto ako provedete sat vremena u zagrejanoj teretani koja je često i pretrpana ljudima ili ukoliko vozite bicikl u prirodi ili džogirate.
Nekada ćete se znojiti manje nekada više. Ono što nikako ne smete zaboraviti bez obzira koja vrsta fizičkih vežbi je u pitanju: trebalo bi da budete dobro opremljeni pri odlasku na trening. Čist šeškir, jedan za lice drugi za telo, rezervna majica, vlažne maramice za lice i niz drugih sitnica valjalo bi da se uvek nalaze u vašoj sportskoj torbi.
Našoj koži jako prijaju sportske aktivnosti. One je oživljavavaju, vraćaju joj blistavost i mladalačku ružičastu boju. Ipak samo pravilnom negom nakon treninga sačuvaćete zdravlje vaše kože.
Ocena čitalaca
5/5
POVEZANI ČLANCI
Mleko za čišćenje lica, čisti i probleme na licu!
Autor: Zorana Grujin
Da li je dobro koristiti alkohol za lice?
Autor: Ivana Stojanović
Saznajte kakav je uticaj slobodnih radikala na kožu
Autor: Ivana Stojanović
Koliko je važan beta karoten za kožu i kosu!
Autor: Minut za MENE
Čišćenje pora na licu je uslov za blistav ten!
Autor: Strainovic
Kako ojačati zidove vena?
Autor: Ivana Stojanović
Sapun za masnu kožu lica – da ili ne?
Autor: Ivana Stojanović
Dubinsko čišćenje lica treba svima!
Autor: Zorana Grujin
Postoje li vežbe za veće usne?
Autor: Ivana Stojanović
Otkrijte koji su najbolji gelovi za umivanje lica!
Autor: StrainovicOriginal Article