Raskrinkan stari mit o hrani, kao djeca smo svi to radili: ‘Situacija nije bezazlena’

Autor: M.P.

Nepisano pravilo tvrdi da ako hrana provede samo nekoliko sekundi na podu, točnije pet do deset, prljavština i bakterije neće ju kontaminirati. Drugim riječima, sigurna je za konzumaciju. Prof. dr.sc. Hrvoje Pavlović s osječkog Prehrambeno – tehnološkog fakulteta, za Agroklub kaže da je tvrdnja jedan od urbanih mitova.

“Svi smo tijekom života došli u sličnu situaciju i najčešće nismo imali baš nikakvih zdravstvenih problema, ali koliko je to znanstveno točno?“, uzvraća pitanjem i odmah odgovara da s gledišta mikrobiologije hrane, situacija nije baš bezazlena.

Hoće li proizvod koji podignemo s poda biti zaista siguran ovisi o brojim parametrima, pojašnjava navodeći da ako je površina na koju padne onečišćena većim brojem mikroorganizama, veći broj će se i prenijeti na hranu. S većim brojem mikroorganizama, povećava se i mogućnost prisustva onih patogenih.

@itsdrmax A 2016 study from Rutgers University found that the transfer of bacteria from a contaminated surface to a piece of food can happen almost instantaneously in some cases, thus disproving the 5-second rule. #medicine #medical #doctor #reaction #medicalvideo #5secondrule #microscope ♬ MissTheRageREMIX N3X0 – N3zy

Sigurnost za konzumaciju ovisi o brojnim parametrima

I sama površina igra veliku ulogu u prenošenju stanica na hranu. Tako se s tepiha prenosi manje stanica u usporedbi s pločicama ili drvenim površinama. “Nije svejedno niti koliki je udio vlage u hrani“, napominje ovaj mikrobiolog pojašnjavajući da će se na vlažnijim namirnicama poput narezanog voća i sličnog mikroorganizmi lakše prenijeti s površine u usporedbi s primjerice tvrdim bombonima ili čokoladom.

Objašnjava da se i sami mikroorganizmi razlikuju prema sposobnosti pričvršćivanja na površine, pa se tako bakterije s bičevima ili cilijama – “dlačicama” lakše lijepe.

No, ističe kako uvijek treba imati na umu da je hrana koju konzumiramo rijetko sterilna i mikroorganizmi kojima smo izloženi (ako se ne radi o patogenim) utječu na naš imunološki sustav čineći ga spremnijim za ostale mikrobiološke izazove. “Stoga, zdravi pojedinci najčešće neće doživjeti ništa neugodno nakon konzumiranja hrane koja je pala na pod“, uvjerava osječki profesor.

Foto: Pexels

Ova skupina ljudi treba biti posebno oprezna

S druge strane, situacija se značajno mijenja kada se radi o bolesnim osobama, osobama s oštećenim imunološkim sustavom, dojenčadi i djeci, trudnicama i starijim osobama koji lakše podliježu infekcijama.

“U takvih osoba se ne preporučuje konzumirati proizvode koji su pali na pod, čak i kada se radi o vrlo kratkom vremenskom periodu od tri sekunde“, upozorava ovaj sveučilišni stručnjak.

Lubenica može uzrokovati opasna stanja: Iznimno važno je ne pretjerivati

Nema konkretnog odgovora, potrebno je istraživanje

Da je jako teško odgovoriti na ovo pitanje kažu mikrobiolozi iz Službe za zdravstvenu ekologiju pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar. “Nije svejedno kakva je hrana pala na pod“, navode dodajući da je sigurno da se ne može pojesti sve što padne na pod i pokupi čak i za jednu sekundu.

Kao i profesor Pavlović pojašnjavaju da je bitno kakav je pod odnosno kakva je površina na koju je hrana pala. Nije isto ako je glatka ili hrapava, s utorima ili bez, a važno je i koliko je kontaminirana.

“Prema tome, ovo pitanje nema konkretan odgovor nego bi se trebalo napraviti ispitivanje za pojedine vrste hrane i pojedine vrste površina te njihove kombinacije“, zaključuju iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.

Mnogi griješe kada ovo voće drže u hladnjaku: ‘Ispušta plin zbog kojeg se sve brže kvari’

Autor:M.P.

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More