Internet vrvi zdravstvenim savjetima. Neki su dobri, ali postoje i pretjerivanja. Neka istraživanja pokazuju da su neke naše “zdrave navike” zapravo zablude.
Svakako se konzultirajte sa svojim liječnikom o zdravim životnim navikama, a ovo je popis nekih od najčešćih zabluda.
Hrana s malim sadržajem masti
Studije pokazuju da oni koji se pridržavaju prehrane s niskom masnoćom zapravo nemaju manji rizik da obole od srčanih i drugih bolesti od onih koji konzumiraju hranu u kojoj masnoće nisu reducirane. Istina je da su prirodne masnoće koje se nalaze u ribljem mesu i orašastim plodovima najbolje za ljudski organizam.
Indeks tjelesne mase
Određivanje ITM na osnovu tjelesne visine i mase nije najmjerodavniji pokazatelj da ste u dobroj formi jer ta procjena ovisi i o odnosu mase mišića i masnoća, kao i o odnosu obujma struka i kukova.
Izbjegavanje glutena
Nema dokaza da gluten izaziva nevolje sa zdravljem osim ako nije dijagnosticirana celijakija, odnosno glutenska enteropatija.
Zamjena običnog mlijeka bademovim
Šalica bademova mlijeka u prosjeku sadrži samo oko 2% badema. U tom slučaju, prirodno kravlje, kozje ili ovčje mlijeko mnogo je bolji izvor proteina.
Blendiranje
Ako voće i povrće jedete samo blendirano, to umanjuje njihov nutritivni značaj. Blendiranjem se uništavaju dijetalna vlakna koja su ključna za zdravu prehranu.
Odbacivanje žumanjka
Žumanjke ne može znatno utjecati na povećanje kolesterola pa ako nemate problema s masnoćama u krvi, možete jesti cijela jaja, a ne samo bjelanjke.
Zadržavanje daha
Kada neko kihne ili se nakašlje, a da pritom ne stavi unutarnju stranu lakta na nos ili usta bakterije ulaze u zrak brzinom oko 100 km/h. Zato zadržavanje daha nije metoda koja vas može zaštititi od infekcije.
Pretjerivanje s vitaminom c
Vitamin C nesumnjivo pridonosi obrambenim mehanizmima organizma, ali ako se pretjera s unosom može uzrokovati proljev, mučninu, vrtoglavicu, glavobolju pa čak i aritmiju. Dovoljna dnevna doza za odrasle je 2 g.
Multivitaminski preparati
Uzimanje raznih vitamina i minerala na svoju ruku može samo štetiti. Ako postoji potreba za suplementacijom, to bi najbolje bilo da se napravi po savjetu liječnika, nakon analiza koje pokazuju deficit nekih vitamina i minerala.
Detoksikacija organizma
Gastroenterolozi su suglasni da ne postoji nijedan “brzopotezni” režim prehrane koji može “očistiti tijelo od toksina”. Tu funkciju imaju jedino jetra i bubrezi, a ono što je najbitnije jesu redovna pravilna prehrana i izbjegavanje štetnih navika od kojih su najčešće pušenje i konzumiranje alkohola.
Izgladnjivanje s ciljem detoksikacije tijela može samo naštetiti.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.