Bergenija (Bergenia) je biljni rod zimzelenih trajnica iz porodice kamenikovki (Saxifragaceae). Latinski naziv roda dan je u čast njemačkog botaničara Karla Augusta von Bergena.
Pripada mu deset vrsta. U Hrvatskoj raste Bergenia crassifolia, biljka podrijetlom iz Sibira. Svi su joj dijelovi ljekoviti. Mladi se listovi ne smiju koristiti, već samo zreli i treba ih oprati, osušiti i čuvati do dvije godine.
Kod nas se uzgaja kao ukrasna biljka po parkovima i okućnicama, dok se od listova radi čaj.
Listovi biljke bergenije, od kojih se pravi čaj, pokazali su se kao iznimno učinkoviti za srčane bolesnike, rane na nogama, ali i za snižavanje šećera kod dijabetičara.
Ta biljka raste u Sibiru, točnije od Urala i Altaja do Irkutska, a može se vidjeti u cedrovim šumama. Kako obilno raste i u Mongoliji poznatija je kao “mongolski čaj”. Ta višegodišnja biljka u sebi sadrži eterična ulja, tanin, minerale, magnezij, željezo, selen i druge vrijedne sastojke. To sve govori da je odlična za krvožilni sustav, poboljšava kontrakcije srca i snižava tlak. Usto, čaj umiruje i pomaže kod nesanice.
Oblog od listova za rane na nogama
Operite listove i stavite ih na ranu jer djeluju kao prirodni antibiotik. Ranu pokrijte čistom krpom.
Tinktura od korijena za bolnu menstruaciju
Za bolnu menstruaciju treba da tri žličice isjeckanog korijena prelijete s pola šalice prokuhane vode. Čaj se kuha na tihoj vatri dok se tekućina ne prepolovi.
Pijte ga triput dnevno po 20 kapi.
Čaj
U ljekarnama se može nabaviti čaj od bergenije koji se priprema sa žlicom biljke i dva decilitra kipuće vode.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.