Fotografije sa bloga Domaćica za vas
Najviše korišćena je domaća plava šljiva. O plavoj boji i pigmentu sam već pisala. Šljiva povoljno utiče na ljudski organizam, a posebno je dobra za probavu.
Sušenjem se šljiva čuva za period kada joj nije sezona. U odnosu na drugo voće, šljiva je najzastupljenija u svom obliku. Pored sušenja, šljiva se čuva i u obliku pekmeza.
Pekmez od šljiva se može pripremiti bez šećera. Tokom sezone, od šljiva se pripremaju razne pite i kolači. Ako su vam dosadili recepti koje imate kao i knedle sa šljivama, probaje ovaj kolač.
Sastojci:
- 4 jajeta
- 1,5 šolja šećera u prahu
- 1 kesica vanilin šećera
- 1/2 šolje mekog maslaca
- 1/2 šolje mleka
- 1,5 šolja brašna
- 1/2 kašičive praška za pecivo
- rendana kora od limuna
- šljive po potrebi
Priprema:
Odvojite belanca od žumanaca.
Umutite puter sa 1 šoljom šećera u prahu, pa dodajte postepeno žumanca. Zatim dodajte mleko, brašno, prašak za pecivo, vanilin šećer i koru od limuna.
Belanca umutite sa ostatkom šećera u prahu i sjedinite sa smesom od žumanaca. Pleh za mafine obložite papirnim korpicama, sipajte do 2/3 modle testo i stavite šljive koje ste očistili od koštica.
Količina je dovoljna 12-14 mafina. Kolač možete peći u modli prečnika 23-25 cm. Pecite u zagrejanoj rerni na 150-170 stepeni 25 minuta.
Po želji, kolač možete posuti šećerom u prahu. Ukoliko volite neobičnije ukuse, u biskvit možete dodati malo mrvljene nane.
Piše Kristina Gašpar, autorka bloga Domaćica za vas. Kristina je tvorac mnogobrojnih recepata koji su svoje, zasluženo mesto, pronašli i u cenjenim štampanim izdanjima.Na “blogerskoj” sceni Srbije, mnogi su je prepoznali po tome što se razlikuje svojim fotografijama. Mnogi, u isto vreme, ne veruju da fotografije izrađuje sama, i to najčešće jednim, prilično starim modelom pametnog telefona. Posebnu pažnju privlače njeni veganski i vegetarijanski recepti.