Redosled nege lica je bitan! Ovo su male tajne za savršen ten!
Autor: Anja Radojković
Redosled nege lica – da li je zaista toliko bitan? Da li grešite? Možda upravo zbog toga imate problema sa licem, ili je sve to glupost. Pročitajte ovde!
Redosled nege lica nije nešto što ne treba zanemariti. Od njega zavisi da li će koža biti negovana, sjajna i čista. Često nismo ni svesne koje sve preparate koristimo i čemu služe, a kamoli kojim se redom koriste.
Zašto je važan redosled nege lica?
Zvuči vam čudno ? Smatrate da su ovo izmišljotine?
Verovale ili ne, redosled nege lica može imati mnogo veći uticaj na dejstvo preparata nego što ste mislile.
Trebalo bi da vodimo računa o tome kad, koji i koliko koristimo neki preparat jer u suprotnom može se desiti da:
- Nemamo dovoljno brz efekat na lice – Pojedine sitnice mogu dovesti do toga da imamo bolju cirkulaciju, rešimo se starih ćelija. Sve ovo može dovesti do toga da se ubrza delovanje neke kreme (ili nekog drugog proizvoda).
- Ne dolazi do usvajanja proizvoda – Moguće je primeniti preparat koji nije namenjen za taj stadijum sređivanja (npr. mastan je ili voskast). U tom slučaju ponekad se dešava da dođe do sprečavanja ostalih supstanci da dođu do dubljih delova kože.
- Sprečava dejstvo na kožu – Pojedini preparati služe kao priprema i omogućavaju bolje delovanje određenog proizvoda. Drugi mogu imati svojstvo da poništavaju dejstvo nekog drugog (na primer tonika ili kreme). Zato je dobro obratiti pažnju ne sam na redosled nego i namenu i sastav.
Kada i da li treba preskakati primenu proizvoda?
Kao što vidite redosled kojim stavljamo proizvode nije tako jednostavna stvar. Postoje situacije kada ste jednostavno primorane da odstupite od vaše bjuti rutine. Dešava se da:
- Niste kupile dopunu preparata
- Nestašica je proizvoda na tržištu
- Otputovale ste negde i nije lako nabaviti taj proizvod
- Imate neki zdravstveni problem zbog čega je neophodno da napravite pauzu
- Vaše lice loše reaguje na taj proizvod
Sve su to sasvim realni razlozi zbog čega se može desiti da odstupimo od redosleda nege lica. Kako bi izbegli potencijalnu alergiju, ili loš uticaj na kožu možete obratiti pažnju na to šta proizvod sadrži.
Preskakanje određenih koraka može biti prihvatljivo u određenim situacijama ili povremeno. Ako se ovakve stvari ponavljaju može doći do neželjenih posledica.
Primetile ste da su se vašoj poznanici pojavile bore, dok vaša koža i dalje deluje mladoliko? Možda je reč o genetici, a možda se radi i o preskakanju nege. Ovo je zapravo veoma česta pojava.
Helena je jedna od žena koja nije razmišljala o pravilnoj i redovnoj nezi, sve dok nije primetila bore i podočnjake na licu. Kako to obično bude, ove nesavršenosti joj nisu davale mira i pokušavala je da ih se reši na razne načine. Stvari su krenule na bolje kada je počela sa pravilnom negom, redovnom rutinom ali i odgvarajućim preparatom . Sada nema tamne predele ispod očiju, a bore su vidno smanjene. To što je njoj pomoglo da lice dobije mlađi izgled, može pomoći i vama. Pogledajte kako je to uradila Helena u njenoj ispovesti koja je na ovom linku: https://minutzamene.com/ovako-sam-se-ja-resila-bora-i-podocnjaka-lako-je/
Neophodno je i poznavanje činjenica šta stavljamo na lice.
Izbor sastojaka je bitniji od redosleda!
Koliko puta vam se desilo da proizvod koji je inače hvaljen ne deluje dobro na vašem licu? Da li ste osetile peckanje, iritaciju, ili imale bubuljice? Postoje sastojci koji možda ne prijaju vašem tipu kože, zbog čega se dešavaju ovakve promene.
Proizvodi puni hemije mogu oštetiti kožu, uticati na pojavu alergije, iritacije, ljuspanja.
Kako bi izvukli maksimum od nege za lice bolje je obratiti pažnju na sastojke. Prirodni ekstrakti, supstance dobijene od biljaka sve su to sastojci koji nam pomažu da negujemo kožu na pravi način.
Zašto su prirodni sastojci dobri za našu kožu?
Preparati koji su na biljnoj bazi postaju sve popularniji. Uticaji koji će imati na naše lice zavisi i od samih sastojaka, kao i biljaka od kojih se dobija. Voće može biti dobar izvor vitamina i ulja. U proizvodima za negu možemo biljne naći sastojke koji sadrže karotenoide, flavonoide, vitamine, enzime….
Zašto su bitni? Sastojci poput tokoferola spadaju u aktivne oblike vitamina E, koji je veoma hranljiv za kožu. Karotenoidi sprečavaju prerano starenje kože. Ako imate staračke pege ili neki drugi vid hiperpigmentacije, ovaj sastojak bi trebalo tražiti. Pored njih imamo i vitamin C i fenole koji čuvaju naše lice od uticaja slobodnih radikala.
Svi se oni često koriste u preparatima za negu lica. Cilj prirodnih supstanci je:
- Bolja regeneracija kože – odabir proizvoda koji ima u sebi veliku količinu vitamina i minerala može dovesti do toga da se vaše lice brže i lakše oporavlja i regeneriše.
- Omogući dobra hidratacija – Kako ne bi došlo do dubinske dehidratacije kože odabir prirodnih ekstrakata koji pomažu njenom očuvanju je veoma bitan. To se može postići i ako se koriste proizvodi sa hijaluronom.
- Pomogne oko smanjenja upala – Među prirodne sastojke koje imaju ovu moć spada nevenovo ulje, aloja vera ili shea puter.
- Smiri iritacija – umirujuće osobine imaju često preparati koji su na bazi kamilice ili aloe vere. One su poznate po svojim lekovitim i smirujućim svojstvima.
- Koža odbrani od štetnog uticaja spoljašnje sredine – Želite da izgledate mladoliko, probajte proizvode sa borovnicom ili maslinovim uljem. One omogućavaju da se smanji uticaj starenja na lice i podstakne proizvodnja kvalitetnog kolagena i elastina .
Nisu svi sastojci biljnog porekla u prirodnoj kozmetici.
Među prirodnim supstancama možemo pronaći i preparate sa matičnim ćelijama, ali i bioaktivnu kozmetiku. Njihovim delovanjem omogućava se prirodan odgovor organizma i poboljšavaju gore navedene osobine (boljeg imuniteta kože, zaštite).
Redosled jutarnje nege lica
Probudili ste se i niste sigurne kojim redosledom da krenete?
Činjenica je da ujutru moramo malo više da se pozabavimo nezi kože. Zato se naoružajte strpljenjem i počnite od najjednostavnijeg:
- Umivanje je broj jedan kada se radi o jutarnoj nezi lica. Preko noći dolazi do sakupljanja masnoće i mrtvih ćelija na koži. Pored toga, ovaj jednostavan pokret učiniće da se pripremite za ostale postupke.
- Piling je neizostavan deo kada se radi o nezi lica. Ipak, ovaj postupak ne bi trebalo primenjivati svaki dan. Dovoljno je jednom nedeljno da ga uradite, i odpušite pore i uklonite mrtve ćelije sa vašeg lica.
- Ponovo se umiti – kako bi se uklonio piling i mrtve ćelije.
- Očistiti kožu losionom kako bi se smanjilo crvenilo ili sprečila iritacija.
- Primeniti hidrataciju na očišćeno lice (kremu ili serum)
- Naneti negu na kožu (nega može biti u vidu neke druge kreme – anti aging na primer, sredstvo za bubuljice, fleke, podočnjake…).
Ovo su koraci koje bi trebalo da radimo tokom jutra, naročito ako nam je lice masno. U slačuju da se desi iritacija, svrab ili ljuspanje kože može se preskočiti rađenje pilinga, kako se ne bi dodatno isušila koža, ali pazite. Suva i dehidrirana koža nisu isto.
Pogledajte više o razlici između suve i dehidrirane kože.
Redosled večernje nege lica
Možda nam deluje slično, ali pred spavanje trebalo bi da obratimo pažnju na par stvari koje ne radimo kada ustanemo iz kreveta. Koraci koji su neophodni pre nego što se ušuškamo u krevet su:
- Skidanje šminke – Ako ste ljubitelj šminke ovo je veoma bitan korak, jer ostaviti maskaru (ili ostatak šminke), nikad nije dobra ideja. Više o ovome u nastavku teksta!
- Umivanje – Mada ste skinule šminku, ona nije zamena za dobru staru vodu. Na taj način osvežavamo lice i skidamo sve što je zaostalo.
- Smiriti iritaciju ili uraditi dezinfekciju
- Primeniti negu
Gledajte da je nega hranljiva i odgovara noćnim potrebama, kako bi se koža obnovila tokom noći. U tu svrhu mogu se koristiti noćne kreme i noćne maske za lice, koje su baš namenjenje za ovu primenu.
Sada kada smo razasnili redosled red bi bio da se pozabavimo i preparatima. Znam da mnoge moje drugarice imaju veliku muku kada je ona u pitanju, a verujem da imate i vi. Pravilno raspoređivanje nege ne mora biti bauk, sve što treba da se radi jeste:
- Skidanje šminke se radi uz pomoć micelarne vode ili sredstava za skidanje šminke. Bifazne ili uljane tečnosti za skidanje šminke, mleka ili maramice za skidanje ostataka od šminkanja su u čestoj upotrebi.Mleko za skidanje šminke obično je kremaste teksture, blaga su i ne izazivaju peckanja lica. Uljana sredstva su uglavnom namenjena za uklanjanje teške ili vodootporne dekorativne kozmetike, kao i maskare. Oni su pogodni za tu svrhu jer rastope šminku i zbog toga se lakše ukloni. Maramice za lice koristimo kada nam treba brzinsko i lako sređivanje lica. One su pogodne ako niste stavljale veliki broj proizvoda.
- Primena preparata za umivanje – ovde se može upotrebljavati preparat poput gela za umivanje, mleka ili tonika za umivanje lica. U nekim slučajevima, ako nije bilo šminke, dovoljna je i voda.
- Smirivanje crvenila sprovodimo uz dobar tonik. Oni često u sebi sadrže umirujuće ekstrakte poput hamamelisa,ruzmarina, vitamina C. Cilj je da se spreči crvenilo i iritacija, i ujednači ten. Ponekad se u micelarnim vodama može naći i toner (proizvodi 2 u 1).
- Serum za lice – Njih možemo upotrebiti laganim utapkavanjem u kožu. Neophodno je sačekati da ih upije koža kako bi se nastavilo sa ostatkom bjuti rutine. Koriste se za hidrataciju, negu ili uklanjanje nedostataka poput bora. Ako su u pitanju problemi sa bubuljicama, ovaj korak neka bude gel za bubuljice.
- Krema za lice – Postoje razne kreme koje možete koristiti. Često se one za hidrataciju i anti ageing nalaze i odvojeno, ali nije greška ni koristiti kombinovan proizvod. Kreme koje koristite nanosite laganim pokretima, bez trljanja, kako ne bi oštetitle kožu konstantnim razvlačenjem.
Za čišćenje i negu lica najbolje je koristiti preparate na prirodnoj bazi. Oni su pogodni ako imate osetljivu kožu ili jednostavno ne želite da nanosite mnogo hemije na lice. Oni dubinski neguju, čiste kožu i pomažu da vaša koža ostane negovana i zdrava.
Redosled nanošenja preparata za masnu kožu
Masna koža može biti komplikovana kada reč o nezi. Ponekad zahteva primenu preparata koje inače ne bi koristili. Održavanje ovakve kože nije teško ako se budete pridržavali redosleda:
- Šminku nemojte uklanjati sa teškim i masnim sredstvima. Ako je vodootporna šminka u pitanju gledajte da se ostaci preparata za skidanje temeljno isperu.
- Umivanje sa preparatima koji sadrže sastojke poput salicilne ili glikolne kiseline . Mogu se primenjivati i proizvodi sa biljnim sastojcima poput ulja čajevca (kako bi se smanjila mogućnost upale).
- Primena blagih losiona koji imaju u seb sastojke poput ekstrakta citrusa kao što je mandarina, hrasta, čajevca ili aloe vere. Oni mogu omogućiti da ne dođe do prevelike proizvodnje sebuma, smanjuju šansu pojave upale i čuvaju kožu.
- Serumi koje možete upotrebiti trebalo bi da su blagi hidrirajući ili bogati vitaminima. Kao alternativu možete koristiti i gelove za lice. Oni su lagani, ne ostavljaju masan sloj i smanjuju upalne procese.
- Nega koju koristite (krema za lice), trebala bi da je prilagođena ovom problemu. Izbegavajte teške preparate koji bi mogli dodatno namastiti lice.
Kao dodatan vid nege možete koristiti i masku protiv masne kože ili akni. One smanjuju prekomernu proizvodnju sebuma, smanjuje upalu i pružaju dodatnu negu. Koriste se dva puta nedeljno pre seruma ili gela.
Da li je neophodna hidratacija lica ? Da, obavezno. Mada ne deluje tako na prvi pogled, svi koji iammo masnu kožu zapravo gubimo dosta vlage. Zato je našem licu potrebna dobra hidratacija.
Redosled nanošenja preparata za suvu kožu
Imate suvu kožu koja vas iritira? Ona može delovati kao laka za održavanje, ali nije uvek tako. Nega ovog tipa kože može zahtevati da se malo više zabavite primenom preparata koji će sprečiti iritaciju, isušivanje i smanjenje osećaja peckanja. Potrudite se da koristite ovaj redosled:
- Čišćenje kože – Najbolja je upotreba mleka ili laganih gelova za čišćenje lica.
- Umivanje lica – Možete običnom vodom
- Losion – on bi trebalo da je blag bez jakih alkohola. Pošto je ova koža sklona sušenju ne bi trebalo često da ga koristite.
- Serum sa velikom koncentracijom ulja su dobar izbor kod kože koja je sklona sušenju i perutanju. Na taj način može se formirati zaštitni sloj koji sprečava neželjene efekte na kožu (isušivanje, oštećenja).
- Primena kreme – Primena negujuće kreme trebalo bi da vam pomogne oko stanja kože. Možete odabrati preparate koji su hidrirajući, ali i sadrže sastojke poput masline ili shea putera.
Povremeno dodajte ovo u rutinu:
- Piling je jedan način na koji možete dopuniti negu lica. Obavezno izbegavajte česte pilinge. Dovoljna je primena jednom nedeljno, pre umivanja. Enzimski piling možete koristiti jednom u nedelji, ali pazite da ne preterate sa primenom i držanjem.
- Hranljiva maska za lice – Za ovaj tip kože dobro je koristiti hranljive maske koje sadrže sastojke koji sprečavaju isušivanje i iritaciju, ali ne maste. Hidratacija je dodatan plus u ovom slučaju. Koriste se 2 puta tokom nedelje. Postoje maske koje zahtevaju umivanje (blatna maska na primer). Kod sheet maski ovaj deo se uglavnom preskače.
Šta ako imam mešovitu kožu lica?
Mešovita koža može biti nezgodna, jer se radi o predelima lica koji su i suvi i masni. Kod nje možete birati preparate koji su baš namenjeni ovom problemu. Za negu preporučljiva je primena multimaskinga, koji pruža sve neophodne sastojke licu. Radi se o kombinovanju više vrsta maski koji omogućavaju da i suvi i masni delovi imaju benefit.
Mešovitoj koži prijaju preparati koji su namenjeni baš za ovaj predeo. Nega koja se primenjuje u ovom slučaju je:
- Čišćenje šminke
- Umivanje blagom penom za lice ili mlekom za umivanje (za mešovitu kožu)
- Gel za akne (ide na T zonu)
- Serum za lice (u zavisnosti od toga koji su vam problemi na licu birate serum, vitaminski, hranljivi). Ne morate ih stavljati na celo lice.
- Krema za mešovitu kožu (ili bogata krema koju stavljate na obraze – jer se često suše).
Redosled nanošenja šminke
Imate problema sa trajanjem šminke? Pravilno nanošenje šminke može značiti da li će vam trajati ceo dan ili ćete se vratiti sa razmazanom šminkom.
Za lepo našminkano lice trebalo bi paziti na:
- Čišćenje lica – Ovaj postupak ne bi trebalo da se preskače, makar stavljali samo i BB kremu.
- Umivanje – ukloniti masnoću i prljavštinu je jedan od preduslova pravilno našminkanog lica.
- Nega – Krema možda ponekad deluje kao suvišni korak ali hidratantna krema može imati zadivljujući efekat na vaše lice. Nije preporučljivo izbegavati ga ako želite da vam šminka traje i lepo izgleda.
- Prajmer – On nije isto što i nega. On omogućava da ostatak šminke duže traje i pripremi kožu za ostale procese ulepšavanja. Postoji više vrsta prajmera zbog čega bi trebalo gledati kakvi vam efekti trebaju (matiranje, popunjavanje pora, umanjenje crvenila).
Šminkanje očiju
ovo bi trebalo raditi pre pripreme tena, jer u suprotnom možete rizikovati da vam se isprlja puder. Za pravilno našminkane oči primenite redosled:
- Primena prajmera za senku
- Stavljanje senke za oči
- Nanošenje eyelinera
- Uviti trepavice uz pomoć uvijača (ovo je opcija)
- Stavljanje maskare
Crtanje obrva je lakše i radi se nakon ovog koraka. Ono podrazumeva:
- Iščetkati obrve – kako bi se dovele u red
- Upotrebiti metodu šminkanja (iscrtavanje olovkom, senke za obrve, maskaru).
- Fiksirati sa gelom za obrve
Ako nemate pune obrve možete ih ulepšati. To možete uraditi tako što ćete ubrzati rast obrva.
Priprema tena se sprovodi nakon šminkanja očiju:
Korektor u boji – Oni služe za umanjenje vidljivosti nesavršenosti.
- zeleni korektor za crvenilo i bubuljice
- ljubičasti, za umornu kožu
- narandžasti, rozikasti ili boja lososa – za tamne podočnjake ili fleke,
- Žuti – ako imate svetliji ten ili svetle podočnjake
- Tamni – za konturisanje lica
Utapkajte korektore. Ne bi trebalo da delujete kao vanzemaljac, nego da se blago nazire boja zbog čega se koriste bjuti blenderi za pripremu tena.
- Stavite BB kremu ili puder uz lagano i tanko nanošenje ( ne primenjuje se u velikim količinama)
- Utapkati u kožu
- Setovati lice (ovo se može uraditi uz pomoć praškastih proizvoda ili pudera u kamenu)
- Konturisanje možete uraditi i sa bronzerima u kamenu ili prahu.
- Staviti rumenilo u kamenu kružnim laganim pokretima
- Primenite sprej za fiksiranje šminke što će omogućiti njeno duže trajanje.
Napomena: Sve što je kremasto trebalo bi stavljati pre setovanja jer se inače ne može lepo naneti.
Proizvode kao što su BB krema ili puder trebalo bi birati na osnovu tipa kože i namene. Postoje posebni puderi za prikrivanje bora, ili za masnu kožu. Lepo se raspitajte o karakteristikama proizvoda.
Pravilan redosled nanošenja preparata mnogo znači. Ponekad je upravo u tome razlika između uspešno i neuspešno negovane kože. Nije sve u proceduri primene, dosta se ogleda u samim proizvodima. Zato primena onih sa prirodnim sastojcima zlata vredi.
POVEZANI ČLANCI
Krema za vrat – da ili ne?
Kako iskoristiti konopljino ulje za lice
Pubertetske bubuljice i kako ih se konačno rešiti!
Strategija za lečenje akni na licu koja pomaže
5 najboljih krema za bubuljice po izboru korisnika
Retinol za lice u detalje: sve što treba da znate
Pobedite bore na vratu i dekolteu zauvek!
Autor: Mica Strainovic
Kada je salicilna kiselina za lice pun pogodak, a kada nije?
Autor: Sladja Stamenkovic
Bore oko usana i kako ih se rešiti!
Autor: Sladja Stamenkovic
Suva koža lica biće prošlost ako je negujete ovako!
Autor: Jelena Basta