Šargarepa je povrće koje potiče iz Azije. Svima pozntato koristi se u svakodnevnoj ishrani i čini blagodeti za ljudski organizam. Za specifičnu narandžastu boju, šargarepa može zahvaliti betakarotenu, kojeg ima u velikom broju u svom sastavu. Ovo zdravo povrće bogato je takođe i vitaminima A, B1, B2, B3, B6, B9, C, kao i mineralima kalijumom, gvožđem, magnezijumom, fosforu i kalcijumom. Osobe koje vode računa o svojim kilogramima ne moraju da brinu, jer je ona idealna i za gubljenje kilograma, jer je niskokalorična.
Bez obzira na njene zdravstvene prednosti, kao sa bilo čim, ni sa šargarepom ne treba preterivati. Ukoliko se konzumira u preteranim količinama, može dovesti do toga da određeni delovi tela postanu narandžaste boje. Isto tako ukoliko je osoba sklona preterivanjima, to nikako nije dobro kada je vitamin A u pitanju, kojeg šargarepa ima u izobilju. U tim slučajevima može doći do vrtoglavice, glavobolje ili pak mučnine. Prema tome svakodnevna upotreba ovog povrća u normalnim količinama, svakako, oplemeniće ljudski organizam.
Koje su sve zdravstvene prednosti šargarepe
Organi za varenje jedva čekaju da se druže sa ovom vrsnom namirnicom, jer će uz njenu pomoć poboljšati u velikoj meri. Ukoliko se šargarepa koristi u svežem obliku probava će se dosta ubrzati, a isto tako uticaće i na povećavanje pljuvačke. Svaki poremaćaj kod organa za varenje šargarepa će dovesti u red i biti od velike pomoći. Bogata enzimima, vitaminima i mineralima daće organizmu sve što mu je potrebno. Ukoliko se javi upala slepog creva, diareja ili grčevi, najbolje je lečiti se sveže ceđenim sokom od šargarepe.
Zatvor creva koji ume biti u najmanju ruku nelagodan i neprijatan, a isto tako i bolan, ali mu zato u velikoj meri može pomoći upotreba šargarepe. Postoje mnoge mešavine povrća i voća koje se koriste u ove svrhe, a kao najefikasnije pokazala se mešavina šargarepe, spanaća i limuna. Potrebno je pomešati sokove ove tri namirnice i piti tri puta u toku dana, kako bi se creva lepo pročistila i izlečila konstipaciju. Ovakav sok je potrebno takođe konzumirati minimum dve nedelje za dugoročni boljitak. Nemoguće se nakon prekratkog vremena videti dobre rezultate.
Paraziti u crevima su takođe jedna opasna i nezgodna pojava kod ljudi. Šargarepa je povrće koje je poznato po tome da je odličan borac u borbi sa njima. Crevni paraziti veoma su česta pojava kod dece, ali zato je šargarepa tu kao neprevaziđen spas u tim slučajevima. U ovim slučajevima najbolje je izfrendati šargarepu u jednu šolju i davati detetu svako jutro na prazan stomak. Rezultati su zaista izvanredni i to za kratko vreme. Kada ovi dosadni stanovnici creva dođu u koštac sa ovim moćnim povrćem, jedno je sigurno – biće poraženi.
Loša cirkulacija i povišen krvni pritisak su takođe problemi, koje će šargarepa rešiti vrlo lako. Ona se može pohvaliti sa velikom količinom vitamina B, a koji je inače poznat po svojim mogućnostima koje regulišu cirkulaciju i smanjuju rizik od srčanih oboljenja. Takođe šargarepa je dobra i u očuvanju zdravlja pluća. Samim tim što će smanjiti pojavu kardiovaskularnih oboljenja, ovo povrće direktno će uticati i na viskok krvni pritisak, koji je zaista veoma opasan u koliko se ne leči.
Karijes je česta, ako ne i najčešća boljka zuba. Većina ljudi verovatno ni ne sumnja da samo jedna šargarepa deluje toliko snažno da će očistiti sve štetne materije. Potrebno ju je samo uzimati nakon svakog obroka, jer se tada najviše ostataka hrane zadržava u usnoj duplji. Šargare pa će u potpunosti očistiti sve te neprijatne naslage sa zuba, koji su glavni uzročnici pojave karijesa.
Dobro se pokazala kod zgrušavanja krvi. Kalijum je poznat po sposobnostima da bude glavni kada je zgrušavanje krvi u pitanju, te s obzirom da ga ima u golemim količinama u šargarepi, potreno ju je uvrstiti u svoju svakodnevnu ishranu. Za zgrušavanje krvi najefikasniji pokazao se sok od sveže šargarepe. Potrebno je konzumirati ga svakodnevno. Šargarepa je bogata vitaminom C, što će biti od velike pomoći i kod zarastanja rana. Sok od šargarepe treba postati čovečija navika, jer će na taj način rane brže zarastati.
Najpoznatija blagodet šargarepe je dobar vid. O da nikada nismo videli zeku da nosi naočare, kako je deci objašnjeno, ali i istinito. Šargarepa u sebi u izobilju ima velike količine vitamina A, a upravo se njenu čovek može zahvaliti na dobrom vidu. Ovaj moćni vitamin pored toga što se brine o očima, neće ni kožu ostaviti nezaštićenu. Šargarepa je uz pomoć vitamina A prava preporod za kožu, iz prostog razloga jer joj daje elastičnost i mladoliki izgled. Ona kožu podmlađuje, čineći je mekom i lepšom. Kada se pobrine za zdraviji izgled kože, takođe pozitivno će uticati i na nokte i kosu. Kosa će biti življa, jača i elastičnija ukoliko se u redovnu ishranu doda i šargarepa ili sok napravljen od nje.
Maska za lice od šargarepe je više nego odlična i preporučljiva od strane stručnjaka. Potrebno je samo izrendati dve kašike šargarepe i pomešati ih sa malo meda. Promešati i ovu domaću masku naneti na vrat i lice. Kada se maska skroz osušila, može se ukloniti i isprati mlakom vodom. O dobrim rezultatima ove prirodne maske ne treba ni pisati previše, jer su neminovni, a i najbolje je isprobati je i sve njene blagodeti osetiti na spostvenoj koži.
Zdravlje debelog creva nikako se ne sme zanemariti. Šargarepa je povrće koje baš i na ovom polju ima zabeležene samo pozitivne rezultate. Ona u sebi sadrži falkarinol, koji će joj omogućiti da poboljša sam rad debelog creva i na taj način spreči pojave raznih bolesti, kao i one najgore – raka.
Poboljšan rad jetre još jedan je u nizu prednosti konzumiranja šargarepe. Ovo snažno i jako povrće ima dovoljno moći da zaštiti jetru od svih toksina koji joj prete. Vlakna kojima je bogata šargarepa biće glavni kada je čišćenje jetre u pitanju, a vitamin A je glavni i odgovorni za odstranjivanje svih toksina iz celokupnog ljudskog organizma. Još jedna bitna stavka o šargarepi i jetri, je činjenica da će šargarepa smanjiti masne naslage u jetri. Dakle, ukoliko se redovno konzumira sveža šargarepa, koja može biti izvrsna grickalica ili umirujući sok, u velikoj meri smanjuje se mogućnost od pojave bolesti kao što su hepatitis, holestaza i ciroza.