Saveti za očuvanje mentalnog zdravlja tokom pandemije

Saveti za očuvanje mentalnog zdravlja tokom pandemije 1Foto: Pixabay/Wokandapix

Dok zemlje uvode mere za ograničavanje kretanja kao deo napora da smanje broj ljudi zaraženih korona virusom, sve više nas unosi velike promene u svoje svakodnevne rutine, navodi se na sajtu SZO.

Treba vremena da se navikne na novu stvarnost rada od kuće, privremene nezaposlenosti, školovanja dece u kući i nedostatak fizičkog kontakta sa drugim članovima porodice, prijateljima i kolegama.

Prilagođavanje promenama životnog stila poput ovih i upravljanje strahom od zaraze virusom i briga o nama bliskim ljudima koji su posebno osetljivi predstavljaju izazov za sve nas. Oni mogu biti posebno teški za ljude sa problemima mentalnog zdravlja.

Ipak, evo nekih saveta kako da se prilagodite uslovima pandemije i sačuvate svoje mentalno zdravlje.

Budite informisani

Slušajte savete i preporuke svojih nacionalnih i lokalnih vlasti. Pratite pouzdane kanale vesti, kao što su lokalna i nacionalna TV i radio, i budite u toku sa najnovijim vestima iz Svetske zdravstvene organizacije na društvenim mrežama.

Imajte rutinu

Pratite svakodnevne rutine što je više moguće ili napravite nove.

  • Ustanite i odlazite u krevet svakog dana u slično vreme.
  • Vodite računa o ličnoj higijeni.
  • Redovno jedite zdrave obroke.
  • Vežbajte redovno.
  • Odredite vreme za rad i vreme za odmor.
  • Nađite vreme za bavljenje stvarima u kojima uživate.

Smanjite količinu vesti

Pokušajte da smanjite koliko gledate, čitate ili slušate vesti zbog kojih se osećate teskobno ili uznemireno. Potražite najnovije informacije u određeno doba dana, jednom ili dva puta dnevno ako je potrebno.

Socijalni kontakt je važan

Ako su vam kretanja ograničena, redovno kontaktirajte ljude koji su vam bliski preko telefona i društvenih mreža.

Upotreba alkohola i droga

Ograničite količinu alkohola koji pijete ili uopšte ne pijte alkohol. Ne počinjite da pijete alkohol ako ga ranije niste konzumirali. Izbegavajte upotrebu alkohola i droga kao načina suočavanja sa strahom, anksioznošću, dosadom i socijalnom izolacijom.

Nema dokaza o bilo kakvom zaštitnom dejstvu pijenja alkohola za virusne ili druge infekcije. U stvari je obrnuto, jer je štetna upotreba alkohola povezana sa povećanim rizikom od infekcija i lošijim ishodima lečenja.

Imajte na umu da vas upotreba alkohola i droga može sprečiti da preduzmete dovoljne mere predostrožnosti da biste se ponovo zaštitili od infekcije, kao što je poštovanje higijene ruku.

Vreme ispred ekrana

Budite svesni koliko vremena svakodnevno provodite ispred ekrana. Obavezno pravite pauze u aktivnostima na ekranu.

Video igrice

Iako video igre mogu biti način opuštanja, može biti primamljivo potrošiti mnogo više vremena na njih nego obično kad ste duže vreme kod kuće. Obavezno napravite pravi balans sa off-line aktivnostima u svojoj svakodnevnoj rutini.

Društvene mreže

Koristite svoje naloge na društvenim mrežama za promociju pozitivnih priča i priča sa nadom. Ispravite pogrešne informacije gde god ih vidite.

Pomoć drugima

Ako ste u mogućnosti, ponudite podršku ljudima u vašoj zajednici kojima će ona možda biti potrebna, poput pomoći u kupovini hrane.

Podrška zdravstvenim radnicima

Iskoristite mogućnosti na mreži ili preko zajednice da zahvalite zdravstvenim radnicima u svojoj zemlji i svima onima koji rade na odgovoru na COVID-19.

Ne diskriminišite

Strah je normalna reakcija u situacijama neizvesnosti. Ali ponekad se strah izražava na način koji šteti drugim ljudima.

Zapamtiti:

  • Budite ljubazni. Nemojte diskriminisati ljude zbog straha od širenja COVID-19.
  • Nemojte diskriminisati ljude za koje mislite da imaju korona virus.
  • Ne diskriminišite zdravstvene radnike. Zdravstveni radnici zaslužuju naše poštovanje i zahvalnost.
  • COVID-19 je pogodio ljude iz mnogih zemalja. Ne pripisujte ga određenoj grupi.

close

Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa

U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.

Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.

Učlani seOriginal Article