Semenke suncokreta su idealna „zdrava“ zamena za sve kupovne grickalice, koje su neretko i štetne. One po ukusu nisu ni nalik omiljenom čipsu, ali su neuporedivo zdravije. Stoga, ako ste odlučili započeti sa promenom navika u ishrani, odbacivanje svih prerađenih namirnica je obavezan prvi korak.
Semenke suncokreta su dobre za srce, štitnu žlezdu, preveniraju brojna teška oboljenja i ne goje. Više o njihovoj lekovitosti i dobrobitima za zdravlje pročitajte u nastavku teksta…
Suncokretove semenke kalorije i nutritivna vrednost
Da li ste znali kako semenke suncokreta spadaju u deset namirnica najbogatijih vitaminom E? U njihov sastav ulazi i bakar, vitamin B (kao što je tiamin), fosfor i dragoceni selen. Osim toga, obiluju masnim kiselinama, vlaknima i aminokiselinama (naročito triptofanom).
Suncokretove semenke sadrže i zdrave masti, koje su veoma važne za formiranje ćelijske membrane. One održavaju ravnotežu hormona, usporavaju apsorpciju hrane tokom obroka, i transportuju važne vitamine A, D, E i K.
Stručnjaci stalno upozoravaju kako su slane industrijski perardene grickalice jedan od najvećih neprijatelja zdravlja. Ukolliko ste konačno rešili izbaciti ih iz ishrane, ove zdrave semenke mogu biti odlična zamena.
Sta sve sadrže ova zdrava semena?
Semenke suncokreta kalorije sadrže u značajnoj meri, stoga je njihova preporučena dnevna doza 15 grama. U pomenutoj količini nalazi se 190 kcal, 16 grama masti, 6 g proteina i 4 g vlakana.
U njihovom sastavu ima:
82 odsto vitamina E,
70 procenata bakra,
43 posto vitamina B1 (tiamina),
34 procenata mangana,
34 odsto selena,
33 posto fosfora,
28 procenata magnezijuma,
28 odsto vitamina B6,
20 procenata folata,
18 odsto vitamina B3.
Seme suncokreta lekovitost i dobrobiti po zdravlje
Ono što naučnici sada znaju jeste da je visok nivo upala u direktnoj vezi s povećanim rizikom od bolesti. U njih ubrajamo srčane tegobe, kancer, moždani udar i dijabetes. Preveniraju čak i neka ozbiljna neurodegenerativna oboljenja kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest.
Česta konzumacija semenki uspešno balansira nivo holesterola, smanjuje hipertenziju, i štiti od srčanih oboljenja. Stoga se i kaže kako su semenke suncokreta za zdravlje srca idealna namirnica. Konzumirajte ih svakodnevno kad god ste u prilici, opet dozirajte maksimalno 15 do 20 grama.
Semenke suncokreta bogate su antioksidantima i antiupalnim jedinjenjima koje smanjuju oksidativni stres i prisustvo slobodnih radikala štetnih po zdravlje. Prema studiji objavljenoj u „Žurnalu poljoprivredne i prehrambene hemije“, sadržaj zdravih fitosterola, najveći je u semenkama sunockreta. Osim u njima pronalazimo ih i u drugim orašastim plodovima, ali je njihova koncentracija značajno manja.
Fitosteroli drže nivo nezdravog LDL holesterola pod kontrolom i na taj način štite od brojnih kardiovaskularnih oboljenja. Preporučuju se osobama sa povišenim krvnim pritiskom.
Treba imati u vidu to kako je vitamin E liposolubilan, što znači da se mora unositi s mastima. To je najbolji način na koji ga organizam apsorbuje.
Semenke suncokreta kao prevencija kancera
Studije su pokazale kako su semenke suncokreta naročito dobre u prevenciji kancera. Različiti anioksidanti, minerali i drugi vitamini koje sadrže, pomažu u smanjenju oksidativnog stresa u organizmu. On, ukoliko se ne kontroliše može izazvati rak.
Upravo antioksidanti u semenkama utiču na popravku oštećenog DNK i usporavaju rast i razvoj mutiranih malignih ćelija. Ovo su potvrdile brojne savremene studije. Osim toga, naučnici su otkrili i kako je vitamin E, koji takođe sadrže semenke suncokreta, važan za prevenciju kancera. On nas štiti od raka prostate, ali i karcinoma pluća.
Podstiču rad štitne žlezde
Jedan od glavnih uzroka bolesti štitne žlezde, uključujući i hipotireozu i hipertireozu, jeste manjak selena u organizmu. Na sreću, semenke suncokreta odličan su izvor ovog minerala.
Štitnjača reguliše telesnu temperaturu, srčani ritam, proizvodnju proteina i kontroliše brzinu metabolizma, što su samo neke od njenih funkcija. Upravo zbog toga poremećaj rada štitne žlezde može se manifestovati u vidu brojnih simptoma. U njih ubrajamo gojenje, zamor, abnormalnu telesna temperaturu i drugo.
Za kontrolu bolesti štitnjače, veoma je važno unositi dovoljne količine selena i joda. Stoga grickajte suncokretove semenke.
Pomažu u borbi protiv osteoporoze
Semenke suncokreta sadrže veliku količinu magnezijuma, minerala koji danas manjka većini ljudi. Osnovni razlog za njegov deficit jeste nezdrava ishrana i smanjen unos svežih, zdravih namirnica. Savremeni čovek živi užurbano i tako se najčešće i hrani – „s nogu“ i usput. Ove zdrave grickalice to svakako mogu promeniti, ne ustručavajte se, jedite ih svakodnevno, ali ne preterujte sa konzumacijom.
Mineral Mg ima veoma važnu ulogu u telu. Pomaže da nivo kalijuma i kalcijuma bude u ravnoteži unutar ćelija i drži krvni pritisak pod kontrolom. Jednostavno rečeno – on savršeno balansira naš organizam.
Takođe, magnezijum je jedan od minerala koji kosti čini jačima i zdravijima, i sprečava gubitak njihove gustine. Obavezno ga trebaju unositi osobe koje imaju predispozicije za nastanak osteoporoze. Uz sve to, sprečava stvaranje krvnih ugrusaka, migrenu, zatvor i hronični umor, pa čak i depresiju i anksioznost.
Povezano Koji su simptomi nedostatka magnezijima?
Važna napomena
- Zbog toga što obiluju polinezasićenim mastima, semenke suncokreta lako se kvare ako predugo stoje na toplom. Stoga, zarad očuvanja njihove svežine, ali i važnih nutrijenata, držite ih na hladnom mestu. Obavezno ih smestite u hermetički zatvorenu posudu.
Kako napraviti musli od suncokretovih semenki
Suncokretove semenke mogu se koristiti u velikom broju recepata. Odlično nadopunjuju svaki obrok i daju jelima specifičnu notu. Za idealan i zdrav doručak nutricionisti preporučuju domaći musli.
Potrebni sastojci:
3 kašike ovsenih pahuljica,
2 kašike semenki suncokreta,
1 kašika semenki lana,
3 suve kajsije,
1 kašika suvog grožđa,
1/4 kašičice cimeta,
1 kašičica meda,
2 dl biljnog mleka ili tople vode.
Priprema je veoma laka:
Pomešati sve sastojke i ostaviti nek musli odstoji pola sata pre jela.
Lagana letnja salata
Tokom vrelih letnjih dana, često nismo pri apetitu, ipak ovako pripremljena salata malo koga će odbiti. Evo kako se sprema.
Sastojci:
1 šolja kukuruza šećerca,
1 struk vlašca, sitno iseckanog,
100 g semenki suncokreta,
100 g semenki bundeve,
1 kašičica origana,
3 kašike soka od limuna,
3 kašike maslinovog ulja (ekstradevičanskog),
1 kašika meda,
1/2 kašičice morske soli.
Priprema salate:
Najpre pomešati šećerac i vlašac. Sjediniti semenke suncokreta uz preostale sastojke i dobro izmešati. Preliti kukuruz i lagano promešati. Ostaviti nek odstoji dvadesetak minuta pre služenja.
Puter od suncokretovih semenki – recept
Sastojci:
225 g sirovih semenki suncokreta,
60 ml ekstradevičanskog maslinovog ulja,
1/2 kašičice morske soli,
2 kašičice ekstrakta vanile,
3 kašičice cimeta u prahu,
1 kašičica soka od limuna ili pola kore od limuna (samo ako je organski gajen i dobro opran), narendane na sitno rende.
Priprema putera:
Semenke suncokreta najpre propržiteu u suvom tiganju sve dok ne poslanu braonkasle. Potom ih prespite u činiju i ostavite neka se ohlade. Sipajte ih u multipratik, uz jednu kašiku maslinovog ulja i so. Potom trebate miksati nekoliko sekundi, pa dodati preostale sastojke i nastaviti dok se ne dobije ujednačena pasta. Prespite dobijeni namaz od suncokreta u staklenu teglu, dobro zatvorite i čuvajte u frižideru.
Napravite štanglice sa semenkama suncokreta
Potrebni sastojci:
1/2 šolje sirovih semenki suncokreta,
2 šolje ovsenih pahuljica,
1 šolja badema, sitno iseckanih,
1/2 šolje pšeničnih klica,
180 g sušenog voća po želji, sitno iseckanog,
1/2 šolje meda,
1/4 šolje smeđeg šećera,
30 grama otopljenog putera,
2 kašičice ekstrakta vanile,
1/2 kašičice morske soli.
Priprema štanglica:
Zagrejte rernu na 180°C. Sipajte ovsene pahuljice, semenke suncokreta, bademe i pšenične klice u zagrejan tiganj. Pecite sve zajedno na srednjoj temperaturi petnaestak minuta, uz neprekidno mešanje.
U odgovarajuću šerpu izručite med, šećer, puter, ekstrakt vanile i so. Zagrevajte sve na umerenoj temperaturi dok se šećer potpuno ne istopi. Pomešajte sve sastojke neka se sjedine, a zatim mešavinu prespite u podmazan kalup. Poravnajte i pecite oko 25 minuta. Nakon toga štanglice izvadite iz kalupa i ostavite neka se potpuno ohlade.
Semenke suncokreta su za zdravlje izuzetna namirnica. Ako se jedu umereno one ne goje, stoga dozirajte najviše do 20 grama dnevno. Preporučujemo vam i naš raniji tekst o hladnoceđenom suncokretovom ulju.