Štitnjača je žlijezda koja izgleda poput leptira smještenog sprijeda, u donjoj polovici vrata, ispod grkljana, a ispred dušnika. Građena je od dva režnja koji su međusobno spojeni središnjim suženim dijelom. Svoje hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) izlučuje u krv.
Radom štitnjače u fiziološkim okolnostima upravljaju hipotalamus i hipofiza. U nadzoru rada štitnjače najvažnija je hipofiza koja pomoću tireotropina (TSH) potiče štitnjaču na stvaranje hormona, ali i na rast što može dovesti do povećanja štitnjače odnosno gušavosti (strume).
Za stvaranje hormona štitnjače nužan je jod. Nedostatak tog elementa u organizmu dovodi do gušavosti. U Hrvatskoj je 1953.godine uvedeno obavezno jodiranje kuhinjske soli pa tako Hrvatska pripada među zemlje s dovoljnim unosom joda.
U hranu bogatu jodom ubrajamo morsku ribu, alge, jaja, jogurt, sir i dr.
U hranu koja smanjuje apsorpciju joda iz crijeva ubrajaju se: cvjetača, kelj, prokulice, repa, kikiriki i dr.
Ako štitnjača radi previše, proizvodi previše hormona koji mogu loše utjecati na organizam.
Kada štitnjača ne radi pravilno, to uzrokuje česte promjene raspoloženja, no očituju se i drugi simptomi. Za mnoge od tih promjena, žene bi pomislile da su samo naznaka prehlade ili umora, i potom bi nastavile s kućnim aktivnostima. Međutim, ovi znaci mogu biti upozorenje da boluju od bolesti koja nije nimalo bezazlena.
Evo nekih naznaka koje mogu ukazivati na nepravilan rad štitnjače:
konstantno ste loše volje,
zatvor,
previše spavate,
gubitak kose i suha koža,
naglo debljanje,
gubitak libida,
bol u mišićima,
lupanje srca,
gubitak koncentracije i vrtoglavica,
visok krvni tlak,
bol u grlu i vratu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.