Kao što ni noćna sljepoća, zapravo nije sljepoća, tako je i snježna sljepoća tek vrsta privremenog sljepila tj. izrazito narušenog vida. Snježna sljepoća popraćena je bolovima u oku, a uzrokuje je pretjerana izloženost oka UV zračenju. Glavni uzrok nastanka tog privremenog gubitka vida je oteklina površine rožnice oka.
Budući da snijeg reflektira UV zračenje, fotokeratitis se popularnim nazivom zove i snježno sljepilo, iako nema izravne veze sa snijegom, već ju uzrokuje refleksija sunca u snijegu. Snijeg mnogo jače reflektira sunce, zbog svoje intenzivne bjeline, te tako može i do 80% jače reflektirati UV zrake od bilo kojeg drugog predmeta ili pojave. Međutim, i refleksija sunca morem i pijeskom na plažama vrlo je opasna za vaše oči.
Češće se takvo stanje pojavljuje u zimskim mjesecima, nego u ljetnim.
Posebice su ugrožene one osobe koje borave na visinama, poput skijaša ili alpinista, ukoliko ne zaštite oči adekvatnom opremom (naočalama koje blokiraju 100% UV zraka). Treba napomenuti da takvo stanje oka mogu uzrokovati i solarne lampe (solarij) i rad sa let-lampama bez zaštite očiju.
Kod ovog stanja oka, koje je zapravo očna opeklina, dolazi baš do opeklina na rožnici, zbog kojih rožnica natiče, te se javlja intenzivna bol u oku.
Simptomi snježne sljepoće
Simptomi snježne sljepoćeSimptomi koji se javljaju nakon par sati izloženosti zračenju su neugodan osjećaj stranog, tvrdog predmeta u oku, bljeskovi, pojačana fotosenzibilnost, trzanje očnog kapka i pojačano suzenje.
Liječenje snježne sljepoće
Liječenje se provodi nesteroidnim protuupalnim lijekovima , frekventnim oblozima i fiziološkom otopinom. Normalan bi se vid trebao vratiti kroz 24 – 72 sata.
Pročitajte sljedeće:
6 stvari koje pogoršavaju sindrom suhog oka
Herpes oka – uzroci, simptomi i liječenje
Ptoza – spuštenost gornjeg kapa
Što je iza globalnog porasta kratkovidnosti?
Noćno sljepilo – simptomi i liječenje
Ječmenac i chalazion – uzroci i razlike
Plutajuće čestice u očima – uzroci, simptomi i liječenje
Koordinacija očiju – kako je poboljšati?
Iritacija očiju – što je uzrokuje i kako je izbjeći?