Ranije je sok od trnjina imao svoje počasno mesto u gotovo svakom špajzu i zimnici. Bake su nam ga pripremale sa puno brige, jer su znale koliko je zdrav za naše stomake. Nažalost vremenom se prestao praviti, ali srećom sada se ponovo vraća na velika vrata.
Sok od trnjine je prvi izbor svih onih koji pate od metaboličkih smetnji. Čak i kad se radi o usporenom želucu ili upaljenim crevima. Uspešan je i u rešavanju problema urinarnog trakta pa se sve više dodaje raznim preparatima i čajevima. Uspeva eliminisati čak i kašalj i astmatične napade, a pogotovo je dobar za decu.
Pitate se kako jedan običan voćni sok postiže toliko mnogo? Ostanite sa nama i otkrijte tajnu…
Biljka trnjina opis i sastav
Trnjina je žbunasta biljka iz porodice ruža koju ste sigurno viđali u šumi i pored poljskih puteva. Prepoznaćete je po plavkasto crnim bobicama i interesantnim belim cvetovima. Latinski naziv joj je Prunus Spinosa, a u narodu je poznata i kao trnavka, crni trn, mačija ili divlja šljiva. Raste širom Evrope, a posebno voli sunce.
Ova biljka je fantastična jer su svi njeni delovi izrazito lekoviti. Od bobica se pravi sok od trnjina, kao i džemovi, vina, rakije, kompoti, likeri, pa čak i brašno.
List se recimo koristi za kuvanje čaja, a u istu svrhu možete iskoristiti i koren. Plodovi se jedu i sveži, ali znajte kako su izrazito oporog ukusa i neće prijati svakom. Možete ih ubrati sa grane između avgusta i marta meseca, a najslađi su nakon prvog mraza.
Hemijski sastav crnog trna obiluje hranljivim materijama. Za početak, tu su antioksidanti flavinoidi koji nas štite od slobodnih radikala. Polifenol tanin daje gorak ukus i deluje antibakterijski. Vitamin C izgrađuje naš imuni sistem, a rutin pomaže izgradnju novih krvnih sudova. Spomenućemo tu još i kalijum, kalcijum, i hiperosid.
Trnjine lekovita svojstva poznata vekovima
Preparati od bobica koriste se kod probavnih smetnji kao što su neredovna stolica, zatvor i dijareja. U te svrhe je podjednako zdrava za decu i odrasle. Pekmez od trnjine blagotvorno deluje na upale želuca, nadomešćuje nedostatak kiseline a pojačava i apetit. Dokazano deluje protivupalno, pogotovo kada je u pitanju sluzokoža.
Sok od trnjina kao lek može se koristiti i kod čišćenja respiratornih organa jer razbija sluz i sprečava kašalj. Ova biljka se uspešno bori i protiv žutice i reume.
Kuvani cvet trnjine koristi se kao diuretik i laksativ, a dobar je i za čišćenje celokupnog organizma. On pojačava lučenje soli, što znači da ćete se znojiti više i time izvršiti prirodnu detoksikaciju. Uz njegovu pomoć ćete razbiti kamen u bubregu i smiriti upalu bešike, a usput ćete očistiti i krv i creva.
Naučnici su dokazali kako trnjina lekovita svojstva pokazuje i kod tretiranja povećane prostate. Čajem od korena ćete izlečiti groznicu, a koru možete iskoristiti za otklanjanje dijareje i dizenterije.
Ako vas kojim slučajem muče hronične glavobolje možete ovu biljku iskoristiti u aromaterapiji, u kombinaciji sa uljem trnjine.
Kako se pravi sok od trnjina kod kuće
Za pripremu ovog izuzetnog napitaka, potrebna su vam svega tri sastojka. Za početak, pripremite kilogram svežih opranih bobica. Njih stavite u šerpu, dodajte litar vode i kuvajte sve dok ne smekšaju. Zatim ih iscedite i ispasirajte uz pomoć blendera.
Ovoj smeši dodajte dva i po litra vode i 250 grama šećera pa je stavite na vatru. Kad provri sačekajte par minuta a zatim šerpu sklonite sa šporeta. Sadržaj prespite u prethodno sterilisane staklene tegle i umotajte ih krpama. Kada su sasvim ohladi sok od trnjine odložite na tamno i hladno mesto. Dobar izbor je špajz.
Za sok od trnjina recept je veoma prilagodljiv. Naime ako neko u vašoj porodici pati od povišenog šećera u krvi slobodno upotrebite fruktozu. Mogu ga piti bukvalno svi, od dece do starijih osoba. Imajte u vidu kako ovo voće sadrži jako puno pigmenta pa čuvajte svoju odeću od fleka. Ne sadrži konzervans te ga čuvajte od prevelike toplote.
Napravite domaći liker od trnjine
Kako biste napravili liker od trnjine bice vam potrebno:
300 g ploda trnjine,
2 dl vode,
500 g šećera,
1 litar domaće rakije.
Priprema likera:
Uklonite koštice iz voća pa ga ostavite par dana nek se suši. Sipajte ga u sterilisanu flašu i prelijte ga rakijom a zatim ostavite da odstoji mesec dana. Nakon tog perioda tečnost procedite, plodove propasirajte i dodajte sirup od šećera i vode. Dobijeni liker od trnjine sipajte u sterilizovane tegle i sačekajte još mesec dana pre nego krenete sa upotrebom.
Recepti za čaj od trnjine
Uz izvanredni liker i sok od trnjina, fitoterapeuti preporučuju i pravljenje blagog čaja. Njega možete pripremiti na dva načina:
Prvi recept – čaj od ploda trnjine:
U litar ključale vode ubacite punu kašiku bobica koje ste prethodno izmrvili. Nakon 4 minute tečnost skolonite sa vatre i ostavite je nek se potpuno ohladi. Nakon toga je iscedite, sipajte u bokal i lagano je ispijajte u toku dana.
Recept broj dva:
Za drugu varijantu biće vam potrebne dve kašičice osušenih cvetova ove biljke. Prelijte ih vrelom vodom, sačekajte par minuta, a potom iscedite. Preporučujemo dodavanje domaćeg meda radi prijatnijeg ukusa. Ovaj ritual možete ponavljati više puta dnevno bez ustručavanja.
Probajte lekoviti pekmez od trnjine
Sviđa vam se sok od trnjina, a još niste napravili pekmez, pa šta čekate! Evo kako se pravi:
Operite dva kilograma bobica trnjine, prelijte ih vodom i ostavite preko noći. Sutradan ih ocedite a potom skuvajte u mešavini vina i vode. Nakon što ih iscedite dodajte im 50 g šećera, a potom nastavite kuvanje još 20 do 25 minuta. Vreo pekmez sipajte u sterilisane tegle i dobro zavrnite čepove.
Uzimajte dva do tri puta dnevno po jednu kašiku između obroka. Smirićete tegobe u želucu, pojačali apetit i ubrzati varenje.
Ostale važne napomene i korisni saveti
Treba napomenuti kako konzumacija navedenih napitaka od trnjina u trudnoći nije preporučljiva. Razlog leži u visokoj koncentraciji voćnih kiselina koje mogu naštetiti zdravlju ploda. Sa druge strane, za decu je izrazito preporučljiv jer će im pomoći kod stomačnih tegoba i povećaće im apetit.
Ako želite izgubiti kilograme onda pijte sok od trnjina za mršavljenje. Već smo napomenuli kako ovo žbunasto rastinje ima diuretičko svojstvo zbog koga je sastavni deo čajeva za gubitak težine. Za postizanje optimalnih rezultata konzumirajte ga uz držanje neke lagane dijete.
Sve ove proizvode možete konzumirati bez ikakve bojazni za vaše zdravlje. Jedino na šta trebate obratiti pažnju jeste količina. S obzirom na blago laksativno dejstvo koje biljka poseduje lako može doći do neželjenih stomačnih problema.
Sok od trnjina je pravi izbor za hladne dane koji su pred nama. A ukoliko biste dodatno da se zaštitite od prehlada onda pročitajte naš članak o sirupu crne ribizle.
Drugima se dopalo i ovo: