Živimo u suvremenom svijetu gdje se čini da svaki dan netko upozorava na potencijalne negativne utjecaje na naše zdravlje. Primjerice, plava svjetlost naših mobilnih telefona može ometati san, stoga se preporučuje da ne spavamo s telefonom blizu kreveta. Čuli ste vjerojatno i o tvrdnjama kako spavanje blizu WiFi rutera može negativno utjecati na zdravlje i san. Ispostavilo se da iza ove tvrdnje stoji znanstvena potpora.
Uređaji poput mikrovalnih pećnica, mobitela, sušila za kosu, računala i prijenosna računala emitiraju elektromagnetska polja (EMF), kako navodi časopis Healthline. Iako neki istraživači vjeruju da niskofrekventni EMF, poput onih koje ispuštaju WiFi usmjerivači i mobiteli, nisu opasni, drugi tvrde da dugotrajna izloženost može uzrokovati poremećaje sna, promjene raspoloženja, kognitivne probleme, pa čak i povećati rizik od raka.
Izabela Gordan, certificirana trenerica znanosti o spavanju i suosnivačica Sleep Society, ističe da radiofrekvencijski signali iz WiFi rutera mogu negativno utjecati na kvalitetu sna, potencijalno izazivajući glavobolje ili umor. No, postavlja se pitanje koliko je ova tvrdnja utemeljena, piše Home & Gardens.
Što napraviti?
Veza između WiFi rutera i melatonina, hormona sna, također je spomenuta. Znanstvenica Una Pelan tvrdi da postoji izravna veza između izloženosti EMF-u i poremećaja proizvodnje melatonina. Osim kvalitete sna, dugotrajna izloženost elektromagnetskim valovima povezana je i s anksioznošću, depresijom i stresom prema studiji iz 2018. objavljenoj u časopisu Electromagnetic Biology and Medicine.
Riješite se glavobolje uz ove namirnice: Jedno voće pomaže na samom početku
Što se tiče isključivanja rutera noću, stručnjaci nisu složni. Neki tvrde da to može negativno utjecati na brzinu internetskog priključka, dok drugi ističu potencijalne prednosti poput smanjenja potrošnje energije, minimiziranja sigurnosnih rizika i smanjenja smetnji s drugim mrežama.
Važno je pružiti svom umu vrijeme za opuštanje prije spavanja. Lagane tehnike opuštanja poput dubokog disanja mogu pomoći, a isključivanje WiFi-a prije spavanja može vam pomoći izbjeći distrakcije. Ipak, stručnjaci ističu potrebu za dodatnim istraživanjem kako bi se utvrdio stvarni utjecaj modernih tehnologija na naše tijelo i san.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.