Foto: Pixabay/Pexels
Šta se zapravo događa u telu kada se bavimo sportom? Koliko trening pomaže kod suzbijanja nuspojava bolesti? I može li čak da pomogne i kod teških oboljenja poput raka?
„S jedne strane je tu prevencija. Sportista po sebi čini nešto kako bi smanjio rizik od raka. S druge strane primećujemo da sport pomaže pri rehabilitaciji“, kaže za DW Vilhelm Bloh, načelnik Instituta za sportsku medicinu pri uglednoj Visokoj školi za sport u Kelnu. Na tom Institutu još od 2007. istražuju ovakav uticaj sporta na zdravlje.
„Sportom se ne može izlečiti rak“, kaže jasno Bloh, ali dodaje: „Kroz sport telo dovodimo u situaciju da se bolje suoči s rakom ili da bolje prihvati terapiju. Svaka telesna aktivnost pokreće u telu nešto poput stresa za imunološki sistem koji je tada spremniji za veće izazove.“
Profesor objašnjava da u našem telu postoje takozvane „ćelije ubice“ – to je posebna grupa limfocita koji napadaju viruse ili tumorske ćelije i tako brane organizam. „Te ćelije ubice mogu biti različito aktivne, a njihova aktivnost raste kod treniranih osoba i nakon telesne aktivnosti“, kaže Bloh.
Pomaže šest sati šetnje nedeljno
Telo je praktično neprestano na udaru zloćudnih ćelija, ali se organizam uglavnom sa tim nosi bez problema. Ali, kako kaže Bloh, uvek postoji opasnost da se u telu formiraju „tumorna gnezda“. „Kada postoje predispozicije, onda ni sport ne može pomoći. Na primer kod raka kože. Ali sport može da uspori manje slučajeve. To je veliki pomak za samog pacijenta.“
Bloh kaže da istraživanja još nisu pokazala kakav tačno tip sporta predstavlja najbolju pomoć, ali da je izvesno najbolja kombinacija sa intenzivnim intervalima treninga. Ipak, već i dobra šetnja pomaže: „Kada nedeljno hodate šest sati, smanjujete rizik od raka debelog creva za 40 odsto ili raka prostate za 25 do 30 odsto. Tako je i kod raka dojke.“
Načelnik Instituta za sportsku medicinu dalje za DW priča da kod nekih vrsta tumora sport gotovo da ne pomaže, recimo kod raka rektuma. „Kod raka pluća je učinak vrlo mali. Kod pušenja je rizik oboljenja mnogo veći nego pozitivni efekt koji donosi sport. Ali u principu se može reći da se pojačanom telesnom aktivnošću može preventivno suočiti sa svakom vrstom raka.“