Voda iz bunara sa poplavljenih područja, kojom se domaćinstva snabdevaju vodom za piće, može biti zdravstveno neispravna usled mešanja sa poplavnom vodom i drugim zagađivačima.
Da bi se utvrdilo da li je bunarska voda ispravna za piće, potrebno je laboratorijski je ispitati i to redovno raditi nekoliko puta godišnje.
Bunar se mora čistiti, prati i dezinfikovati (asanirati ) svake 2-3 godine. Asanacija bunara podrazumeva dovođenje postojećih bunara u ispravno stanje, u tehničkom i higijenskom pogledu. Bunari se moraju asanirati kada su dotrajali, nehigijenski, nepravilno postavljeni ili oštećeni, jer je voda tada podložna zagađivanju.
Uputstvo za čišćenje bunara posle poplava
Očistiti prostor oko bunara: ukloniti svu vidljivu nečistoću, a po potrebi odstraniti gornji sloj zemlje.
Ako je bunar oštećen popraviti oštećene zidove bunara i po potrebi dopuniti glinom prostor između zida bunara i zemlje.
Sprečiti punjenje bunara površinskim vodama odvođenjem vode drenažnim kanalima.
Ispumpati svu vodu iz bunara, a zidove bunara iščetkati rastvorom dezinficijensa na bazi hlora, pripremljenog prema uputstvu proizvođača.
Kada se bunar ponovo napuni, sprovesti postupak hiperhlorisanja uz nadzor stručnjaka zavoda/instituta za javno zdravlje.
Nakon sprovedene dezinfekcije, voda se ne može koristiti odmah, već u skladu sa preporukom stručnjaka iz zavod/instituta za javno zdravlje (minimalno 30 minuta), što zavisi od doze primenjenog sredstva.
Namenu vode nakon sprovedenog postupka dezinfekcije će odrediti stručnjaci zavoda/instituta za javno zdravlje na osnovu procene situacije i rizika po zdravlje ljudi i životinja.
Prilikom korišćenja preparata za dezinfekciju obavezno se pridržavati uputstva za rukovanje. Sprečiti dospevanje dezinficijensa na kožu, u oči, nos i usta nošenjem zaštitnih maski i rukavica, zaštitne obuće (čizama) i odeće. Obavezno temeljno oprati ruke nakon kontakta sa preparatom.
Izvor: Ministarstvo zdravlja Republike Srbije