Hipertireoza je stanje prekomernog lučenja hormona štitne žlezde, što je najčešće posledica autoimunog procesa, tokom kojeg telo ne prepoznaje tiroidu kao svoju strukturu, pa proizvodi antitela protiv nje.
Ova bolest štitnjače češće se javlja kod žena starosti između 20 i 50 godina, mada u poslednje vreme sve više obolevaju
i muškarci. Stres se spominje kao jedan od mogućih okidača za ubrzan rad štitne žlezde. U nastavku članka saznajte kakva se ishrana preporučuje, te koji su najbolji prirodni lekovi za hipertireozu.
Šta uzrokuje ubrzan rad štitne žlezde
Među uzročnike oboljenja kakvo je hipertireoza štitnjače, danas se uključuju brojna druge bolesti. U njih ubrajamo Gravesovu (Bazadovljevu bolest), tireoditis, troboplastni tumor, toksični adenom i još puno oboljenja. Hronično upaljena štitnjača je dosta česta kod žena i uzrokuje je neusklađen rad celokupnog imunološkog sistema…
Štitna žlezda utiče na mnoge telesne procese u čovekovom organizmu, pa tako njeni hormoni regulišu proizvodnju energije, nivo holesterola, utiču na probavu, rad srca, mišiće, potrošnju kalorija, ali i na psihu. Samim tim i simptomi poremećaja njenog rada mogu biti veoma različiti.
Hipertireoza štitne žlezde, danas se može lečiti medikamentozno, operativno, ali i prirodnim putem (uz obavezne konsultacije sa stručnim licem).
Ishrana sa smanjenim unosom soli, kofeina, alkohola i brze hrane je obavezna, kao i povećan unos raznovrsnog voća, povrća i druge biljne hrane. I lečenje lekovitim biljkama daje dobre rezultate, ali se željeni efekat ne trebaju očekivati preko noći.
Upornost i višemesečno korišćenje pojedinih prirodnih preparata uz regulaciju stresa može biti od velike pomoći za svaku obolelu osobu.
Koji su simptomi hipertireoze koje ne smete zanemariti
Ubrzan rad štitne žlezde prate brojni neprijatni simptomi koji znatno narušavaju kvalitet života. Međutim, dobra vest je da prirodni lekovi mogu pomoći u rešavanju ovog problema..
Simptomi hipertireoze su vrlo karakteristični, što bi obolelom trebalo olakšati prepoznavanje bolesti i omogućiti mu što ranije javljanje lekaru. Neki od najočiglednijih znakova tog oboljenja jesu:
Iznenadni gubitak telesne težine zbog znatnog ubrzanja metabolizma,
Zamor i slabost u mišićima,
Ubrzan i nepravilan srčani rad – aritmija,
Palptacije ( snažno lupanje srca),
Tahikardija ( preko 100 otkucaja za 60 sekundi)
Gubitak daha,
Brojne smetnje s varenjem,
Učestale stolice,
Pojačan apetit,
Razdražljivost i nervoza
Poremećaj menstrualnog ciklusa,
Pojačana osetljivost na toplotu
Tremor ruku i drhtanje u prstima,
Česte nesanice,
Oslabljena kosa i tanka koža.
Kod starijih osoba simptomi ubrzanog rada štitnjače ponekad potpuno izostanu, ili su mnogo slabije izraženi. Osoba kod koje je dijagnostikovana hipertireoza štitne žlezde, ima ispupčene očne jabučice, ukočen pogled, sjajne oči, prekomerno se znoji, koža joj je topla i vlažna. Ponekad dolazi i do gubitka kose, poremećaja menstrualnih ciklusa, tremora ruku, a česta je i pojava nesanice, razdražljivosti, plačljivosti, ali i mnogih drugih simptoma.
Hipertireoza ishrana bogata vitaminima i mineralima
Sa svežim voćem i povrćem sigurno ne možete preterati, kao ni s drugim biljnim namirnicama u izvornom obliku, kada je hipertireoza štitnjače posredi. Voće je veoma korisno, treba naglasiti značaj crvenog bobičastog voća, koje obiluje C-vitaminom. Od povrća se preporučuje zeleno lisnato, karfiol, brokoli, svež kupus, paprika…
Salate začinite hladnocedenim biljnim uljima, hranu nemojte pržiti, umesto crvenog mesa birajte belo pileće i ćureće. Unos selena je veoma važan, pa je poželjno u ishranu uvrstititi i brazilski orah, dve-tri komada dnevno.
Umesto šećera jedite prirodni med proverenog kvaliteta domaće proizvodnje. Na obolele od hipertireoze povoljno deluju integralne žitarice, rotkvice, spanać, pasulj, blagotvorna kurkuma, proso, kao i fermentisani proizvodi od soje, aronija i omega-3-masne kiseline.
Šta nam ishrana kod hipertireoze ne dopušta
Kako bi se hipertireoza štitnjače držala pod kontrolom, naročitu pažnju treba usmeriti na namirnice koje unosimo. Stoga i prekomeran unos joda kroz ishranu nikako nije dozvoljen. Zato, znatno smanjite količinu kuhinjske soli i potpuno izbacite iz jelovnika sve industrijske namirnice, koje su skriveni izvori velikih količina NaCl.
Mesne prerađevine, slane grickalice, konzervirana hrana, svi industrijski namazi i sosevi, kiseli kupus nepoželjni su u ishrani obolelih. Kuhinjsku zamenite himalajskom solju, koja je znatno zdravija, ali se takođe mora umereno koristiti.
Izbegavajte i upotrebu žumanaca, dok je belance sasvim bezbedno. Klonite se brze hrane, a ne preporučuje se ni upotreba mleka i sireva. Kalcijum možete uneti iz drugih izvora susama, rogača, suvih smokava, kelja…
Hipertireoza štitnjače nam ne dozvoljava ni neke od zdravih namirnica, poput morske ribe i algi, stoga ih nemojte forsirati. Ako koristite flaširanu vodu, pri njenom odabiru vodite računa o sadržaju joda, te nemojte uzimati one vrste koje su bogate tim mineralom. Kafa, cigarete i alkohol mogu pojačati tegobe, pa ih je potrebno u potpunosti izbegavati.
Najbolji prirodni lekovi za hipertireozu
Pripremili smo vam više izutetnih prirodnih recepata, koji mogu itekako uticati na vaš brži oporavak, kada je hipertireoza štitne žlezde posredi. Krenimo redom:
Tinktura japanske jabuke
Iscediti sok iz japanske jabuke i pomešati sa 70-procentnim alkoholom. Na 200 ml soka ide 40 ml alkohola.
Uzimati tri puta dnevno pre jela kašiku tinkture.
Mišjakinja i med za ubrzan rad štitnjače
Iscediti 200 ml soka iz biljke mišjakinje, pa pomešati sa 50 g meda. Uzimati kašičicu melema četiri puta na dan tokom mesec dana.
Nezaobilazna tinktura gloga
Odlična je u borbi protiv hipertireoze, a priprema se tako što se dve kašike cvetova gloga preliju s pola litra 20-procentnog alkohola i ostavi da stoji 40 dana. Tinktura se pije četiri puta dnevno, najviše do 30 kapi u turi.
Preporučujemo članak: glog kao lek za srčane smetnje
Moćna valerijana
Kašiku valerijane preliti sa 200 ml ključale vode i ostaviti poklopljeno dva sata. Uzimati dve kašike najmanje pet puta na dan.
Limun , soda bikarbona i domaći med
Ovo voće je odličan lek za bolesti štitnjače, naročito kad je u pitanju hipertireoza, a može se koristiti tako što se jedan manji limun dobro opere, najbolje u rastvoru sode bikarbone, a zatim izrenda zajedno s korom i pomeša s medom.
Uzimati tri puta na dan, jednu kašičicu.
Brusnice i borovnice u kombinaciji sa šljivovicom
Pomešati po 20 g brusnica i borovnica, izgnječiti ih pa preliti sa 500 ml šljivovice. Ostaviti šest dana na tamnom mestu, a zatim procediti. Tokom prvih mesec dana lečenja uzimati jednu supenu kašiku nekoliko minuta nakon obroka.
Napraviti pauzu petnaest dana, ponoviti tretman, pa opet pauzirati. Lečenje hipertireoze treba trajati ukupno pola godine.
Moćni trio pomaže štitnoj žlezdi
Uzeti po 20 g šipka i borovnica i 10 g lišća maslačka. Borovnice i šipak zgnječiti, a lišće usitniti i preliti sa 250ml rakije ili votke. Zatvoriti poklopcem i ostaviti nedelju dana na tamnom i hladnom mestu. Tokom sedam dana uzimati tri puta dnevno jednu kašičicu tinkture pomešanu s malo vode.
Napravite pauzu tačno nedelju dana, pa ponovite terapiju.
Lečenje hipertireoze prirodnim putem
Pripremili smo vam još nekoliko fenomenalnih prirodnih lekova, koje vam preporučuju najpoznatiji svetski fitoterapeuti,
Ženšen i laneno ulje
Pomešati 10 g ženšena i 200 ml lanenog ulja, pa dodati 200 ml šljivovice. Sipati u teglu, zaklopiti je i ostaviti da stoji nedelju dana na tamnom i hladnom mestu, pa procediti.
Hipertireoza štitnjače leči se pomoću ovog prirodnog recepta na sledeći način: Petnaest dana uzimati dva puta dnevno kašičicu tinkture pomešane s pola šolje vode, sat vremena pre obroka.
Borove iglice i divlja malina
Pomešati 3 kašike izdrobljenih mladih borovih iglica, 2 kašike seckanog šipka, 4 kašike ljuske crnog luka i 2 kašike lišća divljih malina. Sve staviti uveče u termos, pa preliti litrom ključale vode, a ujutru procediti. Piti u početku po pola litra na dan ume sto vode, pa postepeno povećavati dozu do jednog litra.
Kako bi se postiglo trajno izlečenje hipertireoze, potrebno je terapiju sprovoditi tri do šest meseci.
Domaći eliksir za štitnu žlezdu
Pomešati po šolju šoka od šargarepe, crne rotkve i cvekle, dodati solju tečnog meda i promešati. Sipati mešavinu u teglu, dodati litar šljivovice, poklopljeno ostaviti 14 dana u frižideru, uz povremeno mešanje. Tečni deo presuti u drugu teglu, a talog baciti.
Uzimati 30 g eliksira tri puta na dan, pola sata pre obroka.
Majčina dušica
Uzeti jednu kašiku sušenog cveta majčine dušice i preliti šoljom ključale vode. Ostaviti sa strane sat vremena. Procediti i piti tri puta dnevno.
Pijte čaj od ovsa
Hipertireoza štitnjače kod žena je prilično učestala, te nam ume zadati velike muke. Srećom brojni prirodni lekovi mogu olakšati simptome, među njima je i ovas.
Kašiku ovsa kuvati pola sata u 3 šolje vode, procediti i piti jednu šolju 3 puta dnevno. Čaj uvek treba koristiti sveže pripremljen.
Nana, valerijama i šišarke hmelja
Pomešati dva dela nane, jedan deo korena valerijane i jedan deo šišarki hmelja, a zatim dve kašike dobijene mešavine preliti sa dve šolje ključale vode. Čajnu mešavinu ostaviti poklopljeno pola sata. Piti po pola šolje, tri puta dnevno, tokom mesec dana.
Nadamo se da ste saznali šta je hipertireoza štitnjače, te kako je možemo lečiti prirodnim putem. Za koji god vid terapije se odlučite, obavezne su vam prethodne konsultacije sa lekarom.