ŠTO SE ZBIVA S PACIJENTIMA S TEŠKIM COVIDOM? Otkrivene nove genetske varijacije

Foto: Profimedia/Ilustracija

BORBA S PANDEMIJOM

+
AAA

ŠTO SE ZBIVA S PACIJENTIMA S TEŠKIM COVIDOM? Otkrivene nove genetske varijacije

Autor: Zlatko Govedić / Hina

U sklopu velike studije znanstvenici su otkrili 16 novih genetskih varijanti u pacijenata kod kojih se razvio teški oblik covida-19, a saznanja bi im mogla pomoći u razvoju novih načina liječenja teže oboljelih osoba.

Rezultati istraživanja upućuju na to da osobe s teškim oblikom covida u sebi nose gene zbog kojih su predodređeni za nastanak jednog od dvaju problema: nemogućnost da se ograniči i spriječi sposobnosti virusa da sam sebe kopira ili razvoj snažne upale i posljedično zgrušavanje krvi.

Znanstvenici vjeruju da bi njihova saznanja, objavljena u časopisu Nature, mogla pomoći u određivanju prioriteta u potencijalnim načinima liječenja koji bi mogli biti djelotvorni u borbi protiv bolesti.

I u konačnici, nove bi informacije mogle pomoći da se predvidi u kojih će se pacijenata razviti teži oblik bolesti.

“Vrlo je vjerojatno da ćemo u budućnosti uspjeti predvidjeti što će se događati s pacijentom na temelju njihova genoma u trenutku kada se ustanovi da mu je potrebna intenzivna skrb”, rekao je novinarima Kenneth Baillie, savjetnik na odjelu intenzivne skrbi sveučilišta u Edinburghu i jedan od autora studije.

Genetska analiza gotovo 56.000 uzoraka uzetih među Britancima pokazala je razlike na 23 gena kod pacijenata s covidom u kojih se na kraju razvio težak oblik bolesti, u usporedbi s DNK ostalih skupina uključenih u studiju. Otkriveno je 16 razlika koje ranije nisu identificirane.

Nova saznanja mogla bi pomoći znanstvenicima u istraživanju postojećih lijekova koji bi se mogli upotrijebiti u liječenju covida.

Znanstvenici su, primjerice, otkrili promjene na ključnim genima koji reguliraju razinu faktora VIII., proteina koji sudjeluje u stvaranju krvnih ugrušaka.

“Zgrušavanje krvi jedan je od glavnih razloga zbog kojih se u pacijenata s covidom javlja nedostatak kisika u krvi (hipoksemija). Na to bi trebalo djelovati da bi se spriječilo stvaranje ugrušaka”, rekao je Baillie, dodavši da se “ne može pouzdano znati hoće li ti lijekovi doista biti djelotvorni dok ih se ne isproba na ljudima”.

Na jedan od ranije otkrivenih gena, TYK2, cilja lijek tvrtke Eli Lilly, Olumiant s djelatnom tvari baricitinib, a sada se koristi u liječenju artritisa.

EMA je započela ocjenu zahtjeva za proširenje indikacije Olumianta na liječenje covida-19 u hospitaliziranih bolesnika u dobi od 10 i više godina kojima je potrebna terapija kisikom.

Riječ je o imunosupresivu, lijeku koji smanjuje aktivnost imunosnog sustava i trenutačno je odobren za primjenu kod odraslih s umjerenim do teškim reumatoidnim artritisom ili atopijskim dermatitisom (ekcemom).

Baricitinib blokira djelovanje enzima zvanih Janus kinaze koji imaju važnu ulogu u imunološkim procesima koji rezultiraju upalom. Smatra se da bi ovaj lijek mogao pomoći u ublažavanju upale i oštećenja tkiva povezanih s teškom infekcijom covidom-19.

Istraživanja obavljena prošli tjedan pokazala su da lijek smanjuje rizik od smrtnog ishoda i hospitalizacije u pacijenata oboljelih od covida za 13 posto.

Autor:Zlatko Govedić / Hina

ZADNJE VIJESTI


BORBA S PANDEMIJOM

ŠTO SE ZBIVA S PACIJENTIMA S TEŠKIM COVIDOM? Otkrivene nove genetske varijacije


SKRIVENE ŽELJE I MISLI

SNOVI OBIČNO PREDSTAVLJAJU NEKI PROBLEM: Ako sanjate da vam ispadaju zubi, imate problema sa samopouzdanjem


VAŽNO JE BRZO REAGIRATI

ODLIČNA VIJEST ZA MUŠKARCE! Hrvatski znanstvenici otkrili pouzdaniji biljeg za utvrđivanje raka prostate


TKO BI REKAO?

LJUBITELJI TEKILE BIT ĆE ODUŠEVLJENI! Ovo alkoholno piće ima više zdravstvenih dobrobiti, a naročito za kosti!

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article