Foto: IMDB
U godini koju je obeležio karantin, kada su ulice bile prazne, a televizija postala glavna zanimacija, najgledanija serija na Netfliks platformi bila je drama o šahu, usamljenosti, opsesiji i zavisnosti.
Seriju „Damin gambit“, mesec dana nakon njenog emitovanja, pogledalo je više od 62 miliona domaćinstava i ona je time postala najgledanija mini serija u 2020. godini.
U režiji Skota Franka, a zasnovana na istoimenom romanu Voltera Tevisa, serija prati turbulentno odrastanje Bet Harmon, „čuda od deteta“, koja je pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka dominirala „muškim“ svetom šaha.
Neobjašnjivom srećom ona je preživela saobraćajnu nezgodu koju je namerno izazvala njena majka i nakon toga je smeštena u sirotište. Tu će otkriti svoju najveću strast – šah, ali i svoj najveći porok, crvene i zelene pilule koje će postati brana stvarnom svetu.
U granicama šahovske table ona je sve mogla da kontroliše, sve je zavisilo samo od nje, a tablete su joj pomogle da utiša realnost, spoljašnji svet, gde su uvek drugi za nju donosili odluke.
„Dominantan motiv serije je osećaj izolacije i usamljenosti, kao posledica traumatičnog detinjstva glavne junakinje i narušenog psihičkog stanja majke koja ju je praktično napustila. Kao siroče, Bet Harmon nije imala sreću da oseti životnu sigurnost, pa se zato potreba za kontrolom, zahvaljujući šahu, stvorila kao pogodna zamena“, priča za Danas.rs Milorad Milovanović, poznatiji kao Deda Milorad, autor istoimenog bloga o filmovima i serijama.
Traumatična stvarnost glavne protagonistkinje prožeta alkoholizmom, zavisnošću i ličnim gubicima, suprotstavljena njenim takmičarskim pobedama ostavlja gledaoca na pola daha i sa nevericom da serija nije zasnovana na stvarnom događaju.
„Kada lik i narativ nisu karikirani, i u rukama su dobrog scenariste, univerzalna priča o usamljenosti i svim derivatima ovog problema ne može da bude promašaj. Scenario je napisan i prezentovan tako da sve deluje kao biografija, a ne fikcija“, smatra Milovanović.
Nakon emitovanja serije pretraga „kako se igra šah“ postala je najpopularnija u poslednjih devet godina, porasla je potražnja za šahovskim setovima, a roman Voltera Tevisa našao se na listi najprodavanijih knjiga Njujork Tajmsa 37 godina nakon njegovog objavljivanja.
Šah je jedan od retkih sportova koji može da se igra preko interneta, pa je ovo možda bio i najpogodniji trenutak za dramu o ovom sportu.
„Serija bi svakako zbog generalnog kvaliteta došla do publike i u nekoj paralelnoj dimenziji u kojoj se korona virus nije dogodio, mada je odlična drama o psihičkoj izolaciji za vreme socijalne izolacije došla u pravom trenu“, dodaje Milovanović.
Zahvaljujući odličnoj izvedbi Anje Tejlor Džoj u ulozi glavne protagonistkinje, gledaoci su ubrzo mogli da prate emocije Bet Harmon u toku partija, uzbuđen pogled kad se sprema za pobedu i uplašeno lice kada uviđa svoje greške i nemoć da ih promeni.
Sa svakom njenom partijom bili su u većoj neizvesnosti – da li će uspeti još jednom da dođe do pobede ili će pasti pod uticaj svojih poroka i zbog njih izgubiti tok partije.
Iza priče o šahistkinji koja osvaja taj dominantno „muški“ svet krije se priča o životu, spoljnim i unutrašnjim borbama i osnovnim pitanjem da li je na kraju tog puta pobeda, odnosno srećan kraj.
„Damin Gambit jeste život u malom, jer ovo vreme koje nam je dato na planeti je kao partija šaha, povučeš potez i čekaš šta će se desiti – dobro ili loše“, zaključuje Deda Milorad.
Neizvesnost svake partije se uvećava kako stanje Bet Harmon postaje lošije, a gledaoci u trenucima dobijaju pravu sportsku dramu više svojstvenu kontaktnim sportovima.
Autori serije uspeli su da prenesu autentičan osećaj šahovske partije ne gubeći istovremeno na dinamičnosti serije.
„Vidi se da je serija urađena ozbljno i da su konsultovali istinske znalce šaha. Iako je pristup šahu romantizovan, mišljenja sam da je dosta dobro urađena što se same igre tiče“, kaže za Danas Mila Žarković, međunarodni šahovski majstor i članica šahovske reprezentacije Srbije.
Pitanje seksizma u ovom sportu serija obrađuje na suptilan način. Između glavnih dijaloga i kroz kratke odsečne komentare harizmatične protagonistkinje provlači se slika o ne tako savršenoj realnosti.
Bet Harmon naizged ima podršku svojih kolega, a najviše od svega je nervira kad je nazovu „ženskim šahovskim genijem“.
Mnogi su takođe uvideli ironičnu sličnost između nje i Bobija Fišera, čuvenog šahiste koji je poznat po mizoginim komentarima o ženama u šahu.
„Nažalost iako smo već lepo zašli u 21. vek, seksizma ima svuda pa i u šahu. Često se može čuti da žene ne mogu postići visoke rezultate kao muškarci, iako postoje primeri koji to poriču. U šahu fizička snaga ne igra nikakvu ulogu, tako da žene imaju iste mogućnosti“, smatra mlada šahistkinja.
Iako je Bet Harmon u seriji isfrustrirana nedostatkom popularnosti njenog sporta i manjkom poštovanja samih takmičenja, Mila Žarković je mišljenja da je šah tada bio mnogo cenjeniji kao sport.
„Nadam se da će popularnost ove serije doneti nove mlade igrače. Ali to je samo na kratko. Potrebna nam je proaktivnija popularizacija ovog sporta. Šah treba vratiti u škole“, zaključila je ona.
Partije koje su prikazane u seriji bile su stvarno odigrane na različitim takmičenjima, a mnogi šahisti su pokušali da iskušaju svoje veštine protiv omiljenje šahistkinje sa ekrana ponavljajući partije koje je ona odigrala.
Bet Harmon, sa svojom traumatičnom sudbinom i životom na liniji između genijalnosti i ludila, možda nije lik sa kojim svako može da se poistoveti, ali su sa njom svi saosećali.
Da li je „Damin Gambit“ serija o usamljenosti, zavisnosti, sazrevanju ili pak „čudu od deteta“ koje se uzdiže iznad loših životnih okolnosti ostavljeno je gledaocu da sam odluči.
Detaljan scenario i odličan izbor glumaca dodali su na uverljivosti da je serija uspešno obradila ove probleme i time povećali utisak koji ostaje gledaocu nakon završne scene.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.