Treba li djetetu reći da je debelo? Pripazite jer posljedice mogu biti pogubne

Autor: Danijela Laslo Mlinarević / 7dnevno

Hrvatska bilježi negativan trend sve većeg broja pretile djece, a statistika pokazuje da gotovo trećina školske djece ima problem s prekomjernom tjelesnom težinom. U većini slučajeva riječ je o pretilosti koja upućuje na to da je svakodnevni kalorijski unos veći od potrošnje i takvu pretilost nazivamo primarnom. Sekundarna pretilost znači da je debljina simptom neke druge bolesti. Kada govorimo o debljini kod djece, treba naglasiti da značajnu ulogu ima i nasljedni faktor, metabolizam, ali i prehrambene navike.

No da bismo mogli dublje ući u problem, treba ga sagledati iz nekoliko kutova. Prije svega, pojam pretilosti djece, najčešće u ruralnim krajevima, nije predstavljao problem, dapače, smatran je pokazateljem zdravlja. Trebale su proći godine i godine da se, uz velike napore stručnjaka, ovakvo pogrešno razmišljanje promijeni. Još jedan problem pretilosti svakako je dostupnost brze hrane. Osvrnemo li se oko sebe, posebno u gradovima, na svakom uglu postoje pekarnice, a u blizini škola i bolnica ih bude i nekoliko.

Maslinovo ulje ima i jednu sasvim drugačiju svrhu: Ljudima s ovom tegobom može biti od velike pomoći

Svakako, većina toga, pa i usvajanje zdravih navika, dolaze iz obitelji, a s obzirom na radno vrijeme roditelja, često se poseže za “nečim na brzinu”, što s vremenom rezultira neželjenim kilogramima.

Najjednostavniji način utvrđivanja pretilosti kod djece je redovito praćenje vrijednosti tjelesne mase. Za malu djecu te djecu školske dobi najlakše je koristiti vaganje, a potom usporediti tjelesnu masu s referentnim vrijednostima koje su idealne za njihovu dob. Kod starije djece i adolescenata moguće je izračunati indeks tjelesne mase, odnosno omjer tjelesne težine u kilogramima i visine u metrima na kvadrat.

Zabrinjavajući podaci

Svjetska zdravstvena organizacija provela je peti krug istraživanja Europske inicijative za praćenje debljine u djece – COSI (engl. Childhood Obesity Surveillance Initiative),  a podatke su prikupljali u periodu od 2018. do 2022. Zajedno s 33 zemlje europske regije SZO-a, sudjelovala je i Hrvatska.

Rezultati su zabrinjavajući. Gotovo svako treće dijete ima prekomjernu tjelesnu masu i debljinu, a problemu su više izloženi dječaci nego djevojčice.

Hrvatska je završila na petom mjestu jer čak 35 posto djece u dobi od 8 do 8,9 godina ima prekomjernu tjelesnu masu i debljinu. Zabrinjavajuće je i to što je u Hrvatskoj konzumacija svježeg voća i povrća niža od prosjeka. Tek svako treće dijete svakodnevno konzumira voće, a tek svako peto dijete u Hrvatskoj svakodnevno konzumira svježe povrće. Djeca u Hrvatskoj nisu zauzela visoko mjesto u tablici po unošenju svježeg voća i povrća, ali zato nažalost jesu po konzumiranju zaslađenih napitaka, po čemu su na neslavnom trećem mjestu, odmah iza Češke i Makedonije.

Pretilost kod djece može predstavljati složeni zdravstvevni rizik ne samo trenutno, već posljedice mogu biti vidljive i puno kasnije. Iako se nekada smatralo da je dijabetes tipa 2 rezerviran isključivo za starije osobe, posljednjih je godina vidljivo kako se sve više javlja kod djece i mladih. Glavni uzroci su nepravilna i neredovita prehrana, a tomu možemo pribrojiti i sjedilački način života. U manjem broju slučajeva za debljinu možemo “optužiti” genetiku. Kako bi se spriječila pojava dijabetesa tipa 2, vrlo je važno raditi na prevenciji. Također, značajnu ulogu može imati i gestacijski dijabetes koji je često povezan s razvojem dijabetesa tipa 2 u kasnijoj dobi.

Muče vas probava, zatvor ili nadutost? Ove namirnice rješavaju problem u najkraćem mogućem roku

Osim toga, pretila djeca vrlo rano mogu imati problema s bolestima srca. Iako se ranije mislilo da se taj problem događa nešto kasnije, istraživanja su pokazala da čak i trogodišnjaci mogu imati problema sa srcem zbog prekomjerne tjelesne težine. Također, kod pretile djece zabilježen je i problem s hipertenzijom, odnosno povišenim krvnim tlakom.

Među bolestima koje mogu zahvatiti djecu s prekomjernom tjelesnom masom su povišenje kolesterola, triglicerida, bolesti mišića i kostiju, problemi sa spavanjem, bolesti jetara, a zabilježeni su i slučajevi puno ranijeg ulaska u pubertet.

Psihološke posljedice

Pretilost može biti prilično opasna za djetetovo psihičko zdravlje. Osim što debljina utječe na kognitivne funkcije kao što su otežano razmišljanje i pamćenje, djeca s prekomjernom tjelesnom masom često su izložena izrugivanju vršnjaka.

Zbog borbe s debljinom, ali i osude okoline, dijete se može povući u sebe, kriviti se i sramiti se svog izgleda. Stvaranjem loše slike o sebi moguće je da dijete, želeći nešto promijeniti, razvije poremećaj u prehrani kao što su anoreksija ili bulimija. Osim toga, u praksi su zabilježeni slučajevi pojave depresije i anksioznosti.

Baš kao što pretjerana težina, ako govorimo o primarnoj pretilosti, nije nastala u kratkom roku, teško je očekivati da će promjena nastupiti tijekom noći. Svakako, potrebno je obratiti se pedijatru ili odabranom liječniku i u razgovoru reći kakve navike dijete ima. Liječnici će propisati određenu dijetu koje se važno pridržavati, a jednako tako, važno je provoditi i tjelesnu aktivnost. Kako bi promjena bila što uspješnija, roditelji trebaju, zajedno s djetetom, proći edukaciju o važnosti pravilne prehrane. Svi članovi kućanstva trebaju zajednički sudjelovati u promjeni kako bi bili potpora djetetu i kako bi što prije i što lakše usvojili zdrave navike.

(RECEPT) Juha koja štiti oči, pomaže kod mršavljenja i jača imunitet: Ovaj jesenski plod pravi je saveznik zdravlja

Ako govorimo o sekundarnoj pretilosti, najvažnije je liječiti osnovnu bolest koja je i dovela do pretilosti, a tek potom poraditi na gubitku kilograma.

Izuzetno je važno započeti s pravilnom prehranom već od najranije dobi. Idealno bi bilo da djeca doje jer majčino mlijeko sadrži sve potrebne hranjive sastojke, a pomaže izgradnji imuniteta.

Krut hranu u prehranu treba uvoditi namirnicu po namirnicu kako bi se lakše prepoznala alergijska reakcija dođe li do nje. Iako na tržištu postoje brojni preparati koji olakšavaju dohranu, takvu hranu, zbog dodatnih sastojaka, treba izbjegavati što je više moguće.

Najbolji način je svakodnevno kuhanje hrane, a za prve mjesece idealno bi bilo potražiti voće i povrće koje ima bio oznake.

Kad dijete krene s cjelovitim obrocima, treba voditi računa o uravnoteženoj i pravilnoj prehrani. Svakako, takva se praksa treba provoditi u cijeloj obitelji jer nemoguće je očekivati od djeteta da jede brokulu dok vi na tanjuru imate pržene pileće medaljone, a brokulu izbjegavate u širokom luku.

Stiže revolucionarni lijek protiv debljanja: Mršavjet ćete bez izbjegavanja masne hrane ili gubitka apetita

S obzirom na velik broj savjeta koji se mogu naći i koji mogu zbuniti one koji tek počinju s primjenom zdravog i uravnoteženog načina prehrane, postoje neke osnovne smjernice s kojima je najlakše započeti.

Preporuke stručnjaka su da se dnevno konzumira pet porcija svježeg voća ili povrća. Brojni roditelji muku muče s djecom koja odbijaju jesti voće i povrće, no iznimno je važno pronaći način na koji će ih dijete konzumirati jer pružaju najbolje hranjive sastojke koji su tijelu potrebni za optimalan rast i razvoj. Pa ako dijete odbija pojesti voće ili povrće, ponudite mu svježe pripremljene smoothieje od voća, bez dodataka šećera. Obavezno smanjite unos soli i šećera, a ograničite li konzumaciju slatkiša, grickalica i mesnih prerađevina, već ste puno postigli s obzirom na to da sadrže velike količine šećera i soli.

Još jedan neprijatelj zdrave prehrane su namirnice bogate energijom koje s druge strane nemaju nutritivnu vrijednost, što se posebno odnosi na brzu hranu. Značajan iskorak u prehrani možete postići smanjenjem unosa zasićenih masnih kiselina, odnosno korištenjem kvalitetnih masnoća kao što je maslinovo ulje. U prehranu biste trebali uvesti više ribe i krtog mesa, kao i što više proizvoda od punog zrna. Osim toga, bitan je i način na koji obrađujete hranu pa biste trebali preferirati pečenje i kuhanje, a izbjegavati prženje.

Tjelesna aktivnost

Prema preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, djeca trebaju minimalno 60 minuta tjelesne aktivnosti svaki dan. Ako je riječ o starijem djetetu, umjesto da ga vozite autom, na bliže lokacije radije odaberite da ide pješice. Pokušajte pronaći sportsku aktivnost koja najviše odgovara vašem djetetu. Tako ćete osigurati da se rekreira, ali i druži s vršnjacima.

Uz to, možete se obiteljski organizirati, pa umjesto da vrijeme provodite doma, slobodne dane iskoristite za boravak na otvorenom, šetajte u prirodi, planinarite na manje zahtjevnim stazama ili pak organizirajte neku sportsku aktivnost na obližnjoj livadi.

Djetetova pretilost nije samo problem djeteta nego i cijele obitelji i svi bi trebali sudjelovati u ostvarenju cilja. Umjesto vremena provedenog pred TV-om ili igranja igrica, potaknite svoje dijete na vožnju biciklom ili romobilom. Osim što ćete zajedno provesti vrijeme, osigurat ćete svom djetetu dovoljno aktivnosti.

Brine vas da ste se previše izlagali suncu tijekom ljeta? Stručnjaci upozoravaju da posljedice mogu biti fatalne

Nakon što vam liječnik odredi vrstu dijete, jako je važno da iz kuće eliminirate sve namirnice koje pogoduju debljanju, a nemaju nutritivne vrijednosti. Najlakše ćete započeti tako što ćete hladnjak napuniti zdravim namirnicama, pa svako otvaranje vrata, uključujući i ono iz dosade, neće rezultirati uzimanjem hrane koja može stati na putu do ostvarenja cilja.

Kako biste zamijenili grickalice, idealno je uvođenje zdravih grickalica kao što su primjerice orašasti plodovi, a voli li vaše dijete zaslađene sokove, zamijenite ih čajevima i vodom.

Što više se trudite kuhati, a što manje naručivati hranu i kupovati nešto usput. Često su roditelji na poslu do kasnog poslijepodneva pa im ne preostaje previše vremena za kuhanje. No postoje i jednostavniji i brzi recepti za zdravu hranu, a također možete skuhati unaprijed pa smrznuti hranu. Osim što nećete morati kuhati svaki dan, uvelike ćete smanjiti mogućnost da posegnete za nečim nezdravim.

Planirajte tjedni meni jer ćete tako, osim što ćete si olakšati razmišljanje o tome što biste mogli kuhati, vidjeti koliko raznovrsno kuhate, a kupovat ćete planirano i smanjit ćete mogućnost da se dovedete u situaciju da na kraju kupite nepoželjne namirnice.

Emocionalno prejedanje

Važno je da se svi članovi obitelji jednako posvete ovom problemu i da se dijete ne osjeća samo. To znači da bi se svi članovi obitelji trebali jednako pridržavati novog načina prehrane. Ako se ograničava konzumacija slatkiša, grickalica, brze hrane i sokova, onda to treba vrijediti za sve.

Osim što ćete tako i sami usvojiti zdrave životne navike, bit ćete potpora djetetu i ono najvažnije, ako takvu vrstu hrane nemate u kući, dijete neće toliko dolaziti u napast da posegne za nezdravom hranom.

Uklonite bilo kakvu mogućnost da dijete posegne za hranom dok je ispred ekrana. Naime, dok je dijete usredotočeno na radnju koja se odvija na ekranu, teško mu je prepoznati osjećaj sitosti pa može doći do prejedanja.

Ljudi saznali kako se radi salama ‘podriguša’ i nisu oduševljeni: ‘Je li to uopće sigurno za jesti’?

Osim toga, roditelji se u odgoju često koriste metodom nagrađivanja pa ako dijete napravi nešto dobro, nagrade ga nečim slatkim, no hrana se nikako ne bi smjela koristiti u tu svrhu jer se kasnije može postići emocionalno prejedanje.

Nikako i ni pod kojim uvjetima ne govorite djetetu da je debelo i ne stvarajte mu pritisak zbog viška kilograma. S djetetom trebate razgovarati tako da se ono prihvati onakvim kakvo jest, ali mu treba reći da imate zadani cilj i da ćete ga zajedničkim trudom i ostvariti. Jednom kad s djetetom ostvarite cilj, odnosno željenu kilažu, vrlo je važno zadržati se na usvojenim zdravim navikama kako ne bi došlo do ponovnog vraćanja neželjenih kilograma.

Autor:Danijela Laslo Mlinarević / 7dnevno

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More