Promenite igru mršavljenja: Otkrijte kako UN dijeta redefiniše gubitak težine i utiče na vaš metabolizam. Mršavite, a jedete slatkiše! Evo kako!
Ovo je jedan od najpopularnijih načina za mršavljenje na našem prostoru koja vam može omogućiti da izgubite i do 20 kilograma za 3 meseca.
Mršavite a jedete slatkiše i testenine? Pa zar to nije bajkovito!
Un dijeta nije kratkoročan režim ishrane i da biste videli rezultate potrebno je da je se pridržavate 90 dana. Ako je efikasno, ni to nije dugo. Pitanje je ipak šta se dešava posle toga? Da li ima jo-jo efekta ili su rezultati trajni? Može li vas osloboditi i celulita?
Da, istina je da je dozvoljeno jesti slatkiše i uživati u picama i testu. Ali da li je baš tako jednostavno i lako kao što zvuči?
Nijedna ishrana za mrašavljenje nije jednostavna i svaki uspeh zahteva mnogo samodiscipline. Ako mislite da je lako, možda ne znate sve o UN dijeti.
Šta treba da znate o UN dijeti?
Za početak da razvejemo maglu oko njenog imena. Iako je mnogo ljudi čulo za nju, malo njih zna da naziv „UN dijeta“ nema ama baš ništa sa Ujedinjenim nacijama, još manje sa „Unicefom“. Ovaj naziv potiče od origianalnog naziva koji je autorka ovog režima ishrane dala svom nutricionističkom projektu koji je napravio neviđen uspeh – „Undiet“ iliti u prevodu “ Ne dijeta„.
Postoji mnogo zabluda vezanih za ovaj naziv . Daleko od toga da ovaj režim ishrane nema poznatog autora i da je to „narodna“ ili neka internacionalna dijeta. Baš kao što se i Hrono ishrana vezuje da dr. Anu Gifing, Dukanova dijeta za njenog tvorca Pjera Dukana i Atkinsova za dr. Roberta Atkinsa, tako je i ova dijeta nutricionističko remek delo Megan Telpner. Potpuno je pogrešno pridavati joj etiketu Ujedinjenih Nacija koje se u svom radu bave mnogo značajnijim pitanjima od toga šta treba da se nađe na vašem svakodnevnom meniju.
Isto tako, daleko je i od toga da u UN dijeti nema gladovanja i da je ona jedna „ne dijeta“. Itekako će da vas namuči!
Celulit ne nestaje kada smršamo. Može se ublažiti , ali u najvećem broju slučajeva on će i dalje biti tu. Za celulit vam dakle, UN dijeta nije dovoljna. A šta jeste? Ivana Stamenković Sindi, čuvena Modelsica, otkrila nam je kako je ona uspela da se reši tvrdokornog celulita na prirodan način. I vi možete postići isto, ako probate njen način. Pročitajte iz njenog ličnog iskustva šta je to. Njena priča je na ovom linku: https://minutzamene.com/ivana-stamenkovic-sindi-ovo-mi-pomaze-protiv-celulita/
Dijete obično ne posmatramo kao neko lepo iskustvo pa bi zato ova svojim nazivom trebalo da sugeriše da to jedna od onih varijanti koja izaziva loše emocije zbog odricanja od uživanja u hrani.
UN dijeta se bazira na principu razdvajanja određenih grupa namirnica, sa ciljem ubrzanja metabolizma i unapređenja probave. Ova strategija omogućava efikasnije sagorevanje kalorija i poboljšava proces varenja.
Ključni element UN dijete je striktno poštovanje njenih pravila, što može rezultirati značajnim metaboličkim promenama. Ove promene u metabolizmu pomažu u održavanju postignute telesne težine i sprečavaju efekat „jo-jo“ dijete, odnosno povratak izgubljenih kilograma.
4 faze i 6 principa UN dijete
Dugoročne dijete uglavnom su podeljene na određene faze, manje ili više restriktivne.
Un dijeta ima 4 faze , po jednu za svaki dan , koje se naizmenično i svakodnevno menjaju i čiji se redolsed mora striktno poštovati.
Imamo dakle:
- Proteinski dan
- Skrobni dan
- Ugljenohidratni dan
- Voćni dan
Uobičajena je zabluda jesti jednoličnu hranu ovih dana. Kada kažemo da se svaki dan jede određeni tip namirnica, to ne znači da se jedu isključivo proteini ceo dan i baš ništa drugo. Na njima se zasnivaju obroci, ali se kombinuju i drugi sastojci, kao što su manje količine ugljenih hidrata iz integralnog hleba ili salata.
Osnovni prinicp Un dijete jeste da se svaki dan unosi određeni tip namirnica i na taj način se obezbeđuje ravnomerna i uravnotežena ishrana bez velikih iskušenja.
Videćete, lako se naviknete, a dopašće vam se kada vidite da se i celulit topi.
Pored ove osnovne ideje raznovrsne ishrane , UN dijeta podazumeva i sledećih 6 principa koji se striktno moraju poštovati tokom 90 dana, koliko traje dijeta.
- Svako jutro počinjete sa voćnim doručkom, bez obzira da li vam je ostatak dana na ugljenim hidratima ili proteinima. Ne morate da se vodite time koji dan vam je na redu. Jednostavno, pojedite neko voće u paru.
- Potrebno je dakle da za doručak pojedete 2 komada nekog voća – 2 jabuke, 2 pomorandže, 2 kivija.
- Ukoliko se odlučite za banane, dozvoljena je sam jedna banana.
- UKoliko ste se uželeli nekog sitnog sezonskog voća poput jagoda ili trešanja, možete pojesti šaku sitnog voća ili 8 komada.
- Možete jesti i suvo i koštunjavo voće, ali ne bi trebalo da jedete više od 100 grama ovog voća dnevno.
- Konzervirano voće ne dolazi u obzir!
- Dijetu započinjete sa proteinskim danom i ni pod kojim izgovorom ne menjate redosled dana. U suštini, ovo je važnije zbog samodiscipline nego zbog mršavljenja. Ukoliko jednom prekršite pravilo, verovatno je da ćete to uraditi još neku put, a onda nećete videtirezulate.
- Ne treba da jedete posle 20 časova uveče, a između obroka treba da prođe najmanje 2 sata. Ukoliko planirate da ne legnete uveče gladni i praznog stomaka biće potrebno 4 sata i više. To zavisi i od toga koji vam je dan na redu, jer neka hrana drži bolje sitost od druge.
- Ručak i večera su vrlo često isti, samo vam za večeru treba duplo manja količina hrane ili su izbačene neke namirnice koje ste jeli za ručak.
- Obavezno pijte 2 litra vode dnevno.
- Dozvoljeno je unošenje i drugih tečnosti, recimo čaja, kafe ili limunde, ali bez dodatog šećera
- Alkohol i gazirana pića ne dolaze u obzir kao ni sokovi sa dodatnim šećerom, bilo da su gazirani ili ne.
- Ukoliko osetite da vam nedostaje vitamina ili minerala, možete uzeti neke multivitaminske tablete.
Jedan od ključnih elemenata UN dijete, jeste striktno poštovanje vremenskih okvira za obroke.
Doručak se preporučuje do 9 sati ujutru, ručak između 13 i 14 sati, a večera treba biti najkasnije između 19 i 20 sati.
Između obroka se savetuje petosatna pauza. Ova disciplina u vremenu obroka igra vitalnu ulogu u regulisanju metabolizma i probave. Na sličan način funkcionišu mnoge dijete kao što je intermittent fasting.
Un dijeta – jelovnik i recepti po danima
Jasno je da se ovde forsira konzumiranje tzv „prave hrane“, a ne nekih prerađevina. Takođe, hrana koju jedete se ne prži, već isključivo bari, kuva ili peče. Da bi vam bilo lakše sledi primer jelovnika Un dijete po danima.
Proteinski dan
Vaša avantura sa dijetom UN počinje sa ovim danom i evo primera jelovnika za proteinski dan.
Ručak: Supa bez rezanaca, 250 g mesa (najbolje neka nemasna varijanta kao što su pileće grudi) komad integralnog hleba, salata od svežih namirnica u neograničenim količinima. U proteine spadaju i mleko i jaja, pa možete ubaciti i njih u kombinaciju ukoliko niste ljubitelj mesa ili ste vegetarijanac. U tom slučaju, ručak može biti 3 kuvana jaja umesto mesa.
Preporuka je da se ne mešaju različiti izvori proteina – dakle ne mešaju se meso i jaja, ili jaja i sir u istom obroku.
Večera: Kada je proteinski dan Un dijete na redu, onda ovde nema mnogo razmišljanja i kreativnosti u biranju obroka. Ono što ste jeli za ručak, pojedite za večeru, ali u duplo manjoj količini. U ovom slučaju izbacite supu, a poželjno je da izbacite i hleb.
Ovo je odlična opcija jer jednim spremanjem rešite problem dva obroka, štedite vreme i nema bacanja hrane.
Pauza između oboroka tokom ovog dana treba da je najmanje 4 sata.
Skrobni dan
Skrobni dan može biti pravi izazov ukoliko niste navikli da jedete puno povrća bez bilo kakve zaprške hrani. Skrobno povrće treba skuvati i eventualno dodati malo kečapa ili paradajza radi ukusa. Naravno, možete dodati i neke začine da jelo bude ukusnije .Ne preterujte sa soljenjem.
Primer jelovnika za skrobni dan UN dijete može izgledati ovako:
Ručak: Možete spremiti krompir, pirinač, pasulj, spanać, brokoli, šargerepu… Važno je da to skuvate i posolite i nikako ne pržite. I uz ovo možete jesti svežu salatu u neograničenim količinama pa to iskoristite da se dobro zasitite.
Iako prženje nije dozvoljeno, možete na par kapi maslinovog ulja u dobrom teflonskom tiganju da izdinstate luk i dodajete druge sastojke, te tako dobijete na ukusu hrane.
Večera: Isto što i za ručak, ali upola manja količina.
Nemate ideje za obrok? Ovo su neki recepti za skrobni dan UN dijete:
Krompir je zahvalan za kombinovanje tokom ovog dana. Možete ga skuvati i izgnječiniti i napraviti pire ili spremiti salatu tako što ćete krompir skuvan u ljusci očistiti, iseći i dodati mu malo sirćeta, crnog luka i sasvim malo maslinovog ulja.
Zapečeni krompir
Potrebno vam je pola kilograma krompira, malo crnog luka, začinske biljke po želji – ruzmarin, bosiljak, beli luk, origano, mirođija – iskombinujete ono što volite. Luk i krompir se iseku na kolutove i pospu začinima. Zaliju se sa malo vode i stave u rernu da se zapeku.
Zapečeni pasulj
Skuvajte dve šolje pasulja. Na nekoliko kapi maslinovog ulja prodinstajte šargarepu, crni luk, sitno seckan i oljušten paradajz i dodajte malo soli i aleve paprike. Prebacite kuvane sastojke u vatrostalnu posudu. Prvo pasulj, a preko rasporedite dinstano povrće i pospite začinima – prešun i beli luk. Zapecite u rerni
Pauza između obroka tokom skrobnog dana je najmanje 3 sata.
Ugljenohidrantni dan
Ukoliko ste ljubitelj slatkiša i testenina (što je vrlo verovatno ukoliko imate veliki višak kilograma jer su oni pouzdano odbar način da ih nagomilate) onda će ovaj dan biti dan kada ćete uživati.
Dijeta i uživanje? Retka kombinacija!
Da ipak ne biste zalutali na pogrešan put, evo i primer jelovnika za UH dan u UN dijeti
Ručak: Navalite na italijanske specijalitete. Dobri su špageti sa sosom od paradajza ili vegetarijanska pica sa kečapom, kao i vegetarijanske lazanje ili knedle sa nekom vegetarijanskom varijantom sosa. Paradajz je odličan izbor za podsticanje procesa mršavljenja.
Testenine možete iskombinovati i sa malo drugog dinstanog povrća. Recimo, na malo ulja propržite sitno seckani crni luk i kupus, i dodajte so i biber po želji. U to umešajte skuvane makarone.
Ne volite paste i testenine?
Onda, kada dođe vreme za UH dan , možete izabrati i neko pecivo ili kroasan, s tim što ćete voditi računa da ne budu filovani mesom, viršalama ili sirom.
Večera: Prilika da zasladite dan. Prethodnih dana večera je bila ista kao i ručak. Ovde možete uneti izmene i za večeru pojesti slatkiš. Možete pojesti 2 tanja parčeta torte, 3-4 kolača ili tri kugle sladoleda. Ovde je važno da sve to začinite i jednim redom crne čokolade koja ima svoju ulogu u očuvanju zdravlja.
Pauza između obroka tokom UH dana je najmanje 3 sata
Voćni dan
Ukoliko ne volite kuvanje ovo jedan kada ćete se odmoriti od smišljanja jelovnika i recepata, ali i kada ćete verovatno biti najviše gladni.
Tokom voćnog dana u UN dijeti možete jesti voće u neograničenim količinama.
Iako to zvuči kao dobro rešenje, onda kada niste navikli na ovakav režim ishrane, to može biti veoma veliki izazov.
Poželjno je da pauza između obrolka tokom voćnog dana bude najmanje 2 sata, jer voće ne drži sitost.
Nakon što ste završili sa voćnim danom, počinjete ispočetka – sa proteinskim danom.
Šta je vodeni dan?
Un dijeta ima i jedan posebno iscrpljujuć dan, a to je vodeni dan. On sledi onda kada obrnete gore navedeni ciklus od 4 različita dana 7 puta. Ili, ako vam je jednostavnije, svaki 29 dan treba da bude samo na vodi. Tokom ovog perioda od 90 dana, imaćete ih 3!
Vodeni dan u UN dijeti znači da tog dana ne jedete ništa i pijete samo tečnost.
To ne mora biti isključivo voda već mogu biti i nezaslađeni čajevi, supa, limunda ili neka aromatizovana voda kao što je Sasi voda za mršavljenje.
Postoje i neke dijete koje se vode upravo time da se određenih dana ne jede, nego samo unosi tečnost. Najpopularnija dijeta tog tipa je dijeta mesečeve mene. Pročitajte o njoj na ovom linku:
Dijeta mesečeve mene i šta možete očekivati, a šta ne!
Da li vam i dalje UN dijeta deluje jednostavno?
Svakako, ona ima jasna pravila koja se jednostavno prate. Tako je sve dok ne dođete u situaciju da je najboljoj prijateljici rođendan kada ste vi na proteinskom danu ili voćnom danu, a ona vam nudi tortu, a onda kada vam voćni dan imate zakazan neki događaj u restoranu koji nudi sjajne mesne specijalitete.
UN dijeta – neutralne namirnice
Pojedinu hranu možemo jesti bez obzira na to koji je dan ove dijete. To su one koje zovemo neutralnim namirnicama. Mada deluje da ih je malo, zapravo ih možemo naći u većem broju. Među njih ubrajamo: krastavac, zelje, spanać, blitva, paradajz, pečurke, tikvice.
Zašto ih zovemo neutralne ? Ubrajamo ih u ovu grupu jer se lako i uspešno kombinuju u dijetu. One ne remete plan i tok ishrane. Dobre su i za korišćenje i danima kada nije za to (skrobni dan na primer). Navedenu hranu možemo uzimati i kada prestane dijeta ili kada osetimo glad.
UN dijeta tabela
Kako bi se lakše pridržavali ove dijete i znali pravila odlučili smo da vam priložimo tabelu. U njoj su navedene namirnice i načini na koji možete izvući maksimom iz nje.
Šta jesti između obroka?
Mislili ste da možete utoliti glad ako smanjite vreme između obroka? Varate se. Pravila ove dijete jasno nalažu da bi trebalo da se strpimo bar 3-4 h pre nego što uzmemo još jedan obrok. Ovo pravilo nije bez razloga. Prvenstveno nam preporučuju da pravimo ovaj razmak jer u suprotnom može doći do toga da:
- Hrana se ne svari lepo
- Moguć je prevelik unos kalorija
- Može se javiti opterećenje želuca (nadutost, gasovi, blagi bol)
Kada se napravi pauza između uzimanja hrane, naše telo tačno oseti da smo gladni, i koliko je hrane neophodno uzeti. Nemojte koristiti ni metodu da izbegavate jelo tokom dana, a onda uveče jedete šta god vam padne pod ruku. Na taj način možete poremetiti metabolizam, i ugojiti se.
Ovo ima smisla. Zapravo neke dijete upravo koriste tajming kao ono na čemu zasnivaju svoju efikasnost. Recimo, jako je popularna autofagija koja se upravo na tome bazira. Pisali smo o njoj. Pročitajte u ovom tekstu:
Autofagija: pojam, važna pravila i iskustva
UN dijeta dozvoljene namirnice
Kao i kod mnogih drugih dijeta, ni ovde nije preporučljivo da se uzima bilo koja hrana. Određene namirnice izbacujemo iz upotrebe ili ih koristimo u manjim količinama. Kako bi doveli naše telo u željenu formu moramo voditi računa da unosimo one koje su dozvoljene.
Ovaj način ishrane dozvoljava nam unos raznih vrsta namirnica, što je odlično ako niste voljni da se rešite skroz vaše omiljene hrane. Redukcija i korigovanje ishrane znači da bi trebali da se poštuju dani. Pravila ove dijete nam dozvoljavaju unos određene hrane dozvoljena samo kada je baš taj dan (na primer skrobni).
Među namirnice koje možemo jesti spadaju:
- Voće, povrće, semenke, mahunarke – Našem telu su neophodni vitamini i vlakna. Ove namirnice su izuzetno bitan deo ove dijete.
- Meso – To što možemo koristi meso određenim danima ne znači da možemo preterivati. Mesne prerađevine su jedno veliko ne, ali zato možemo jesti ribu, pileće grudi i mnoge druge oblike.
- Začini – Niko ne voli bljutavu hranu. Začine čiji je dominantan sastojak so ne bi trebalo da upotrebljavamo. Dozvoljena nam je primena maslinovog ulja, sirćeta, limuna ili biljnih dodataka.
- Testo – da lepo ste videli. Određenim danima možete jesti vaše omiljeno pecivo, testeninu, ali ne treba preterivati.
- Slatkiši – Dijeta gde je dozvoljeno da jedem tortu? Gde to ima? Ova dijeta se s razlogom razlikuje od većine drugih. Danima kada je dozvoljena ova ishrana možete jesti puding, kremove, kolače. Samo izbegavajte prejedanje i bez “varanja”.
- Mlečni proizvodi – Mleko, sir, jogurt sve je to hrana koju možemo jesti kada je proteinski dan. Gledajte samo da lepo ukombinujete i pijete mleko i jogurt kada jedete sir.
Šta je sa pićem? Tu je naravno velika količina vode (bar 2,5l). Pored nje možemo piti i zeleni čaj (podstaknemo detoksikaciju), ceđene sokove, limunadu.
Napomena: To što možemo jesti navedenu hranu, ne znači da možemo jesti svim danima ili preterivati. Navedene namirnice su dozvoljene u ograničenim količinama.
Šta ako prekršim pravilo? Šta dalje?
Niste mogle da se suzdržite i malo ste gricnule hranu koju ne bi trebale?
Ovo se može desiti svima, naročito kada je u pitanju ovakva dijeta. Ne brinite, nećemo vas staviti na stub srama. Svi koji su malo zgrešili i pojeli tu i tamo neki keksić mogu komotno nastaviti sa dijetom kao i ranije.
Imajte samo na umu da će ona biti efikasna samo ako se pridržavate pravila. Povremeno grickanje neće biti strašno, totalno ili previše često izbegavanje pravila sprečiće pozitivan uticaj na telo. Ako ste se baš najeli hrane koja nije dozvoljena, možete pojačati unos tečnosti i zelenog čaja. Na taj način možete poboljšati izbacivanje toksina.
Rezultati sa Un dijetom
Da li ste upoznali nekoga ko je imao iskustva sa ovim režimom ishrane? Osobe koje su je držale su uglavnom uspevale da izgube dosta kilograma, ali ne baš 18-25 kilograma koliko se tvrdi da ova dijeta skida. Obično su rezultati bili duplo manji od toga.
Mnogi tvrde da prvih 10-ak dana nisu priemtili nikakav pomak i da su rezultati došli tek kasnije. Ovo može da demotiviše, posebno onda kada znate da postoje brže varijante koje vam mogu pomoći da za 10 dana izgubite dosta kilograma, kao što je,recimo, brza dijeta sa sa jajima.
Un dijeta ne bi trebalo da se drži duže od 90 dana. Iako se čini na pvi pogled da ona omogućava da maksimalno uživate u svemu, restriktivna je i svaka nagla promena može imati loše posledice po organizam.
Većina nutricionista preporučuje da doručak bude najobilniji obrok koji ćete trošiti tokom dana i koji treba da vam da energiju do ručka. U UN dijeti dve voćke na prvi pogled deluju kao zdrav doručak, ali teško da mogu da vam drže sitost 4 sata i daju vam dovoljno energije do ručka.
Iskustva sa dijetom UN govore da ništa loše nećete uraditi ni ako povećate dozu voća ujutru. Realno, šaka jagoda ne može da vas drži sitima do ručka.
Ovakav režim ishrane je postepeno iscrpljivanje organizma i ne preporučuje se duži vremenski period
Još jedna zabluda je priča o ubrzanju metabolizma. Često se navodi da je 90 dana period koji je potreban organizmu da promeni brzinu metabolizma. Neki drugi nutricionisti , kao što su recimo oni koji su osmislili Dansku dijetu, tvrde da je za tako nešto dovoljno i 13 dana i da promene traju i do 2 godine! Ipak, imajte na umu da je najbolji način da ubrzate metabolizam fizička aktivnost koju treba da uključite uz ograničeni režim ishrane, kao i unošenje dovoljno tečnosti tokom dana. Tako ćete dobiti najbolje rezultate. Pitanje je samo koliko ćete uz UN dijetu imati energije za vežbanje i šta jesti posle treninga da biste se oporavili.U svakom slučaju, probajte da se krećete, makar to bila šetnja.
Da kažemo naposletku i to da UN dijeta ne mora da traje 90 dana, jer taj period nema nikave veze sa metabolizmom i periodnom njegovog prilagođavanja. Ukoliko vašu željenu težinu dostignete i pre toga, iskustava govore da je možete prekinuti i ranije i nastaviti sa zdravom i umerenom ishranom.
Šta se dešava ako posle 90 dana rešite da nadoknadite sva uživanja kojih ste se odrekli?
3 meseca je dovoljno dug period da vam se apetiti smanje, da vidite da dijeta deluje i da dobijete motivaciju. Ako posle toga nastavite da pravite nezdrave izbore hrane i olenjite se, vaši kilogrami će se vratiti.
Iskustva sa UN dijetom govore da ona nije magična niti ima neko produženo dejstvo.
Želite da ponovite dijetu?
Onda treba da sačekate da prođe barem 3 meseca od završetka prethodne sesije. Ipak, ako vam je već posle 3 meseca ponovo potrebna , da li ste sigurni da je ovo prava dijeta za vas? Možda je ipak bolje promeniti kompletno način ishrane i mršaviti bez izgladnjivanja.
U poslednje vreme na ovom polju je veoma popularna Hrono ishrana.
UN dijeta – održavanje
Postigli ste željeni efekat i šta sada? Kako i održali savršenu kilažu trebalo bi da vodite računa o unostu hrane. Ova dijeta neće magično promeniti vaše telo ako se nakon nje budete prejedali. Ne morate i dalje raspoređivati hranu po danima, ali je poželjno voditi računa o količini i načinu ishrane.
Nakon dijete možete jesti vašu omiljenu hranu, ali nemojte jesti nedozvoljenu hranu.
Nakon završetka 90 dana možete blago korigovati način ishrane i mesto voća (na primer), unositi jogurt ili piti mleko. Oni koji vole kaloričniju hranu mogu probati i sa parčetom tostiranog hleba. Ako ručak nije po pravilima ove dijete, ili smatrate da su određene namirnice previše masne možete odvojiti hranu koja nije po pravilima.
Ako vam se jede visoko kalorična hrana gledajte da to bude početkom dana. Na taj način imaćete dovoljno vremena da je svarite. Za večeru je bolje jeste namirnice koje su laganije (zbog varenja, a i organizam je bolje podnosi). Za održavanje bi trebalo da se i dalje primenjuje večera najkasnije u 19h.
Važnost fizičke aktivnosti u kombinaciji s UN dijetom za bolje rezultate je aspekt koji često nije dovoljno naglašen. Redovno vežbanje igra ključnu ulogu u poboljšanju efekata dijete, ne samo u pogledu gubitka težine, već i u unapređenju opšteg zdravstvenog stanja. Integracija umerene do intenzivne fizičke aktivnosti u dnevnu rutinu može značajno doprineti bržem metabolizmu, boljoj probavi i jačanju mišića, čime se podstiče efikasnije sagorevanje kalorija i postižu dugotrajniji rezultati u održavanju zdrave telesne težine.
Pročitajte: Jednostavne vežbe za mršavljenje koje ćete isprobati odmah!
Iskustva sa UN dijetom
Mnoštvo korisnika je izrazilo da je dijeta bila efikasna u smanjenju telesne težine, pri čemu nisu osećali glad ili slabost. Značajan broj njih je uspeo da održi postignutu težinu i godinama nakon završetka dijete. Ovakva iskustva ukazuju na potencijal UN dijete da ne samo efikasno smanji težinu, već i da doprinese dugoročnom očuvanju zdrave telesne mase.
Tatjana – Htela sam da dovedem telo u formu jer sam imala višak kilograma. Čula sam za ovaj način mršavljenja zbog čega sam odlučila da je isprobam. Izdržala sam 90 dana, ali jedva. Nisam navikla na to da pazim toliko nšat jedem i kojim danima. Čim sam prestala sa dijetom, vratila sam se starom načinu ishrane i naravno ugojila. Sredila sam se izbacivši neke namernice i redovnim vežbanjem.
Sara – Uvek sam vodila računa o ishrani zbog čega mi ova dijeta nije toliko teško pala. Više sam želela da zategnem malo telo i rešim se tih par kilograma viška, zato sam se odlučila na nju. Jesam imala periode kada sam bila gladna jer mi je rano da jedem najkasnije u 19h, ali sam i uspela da se rešim tih par kilograma.
Već smo razrešili misteriju i zabludu oko naziva UN . To nije nikakva internacionalno prihvaćena dijeta Ujedinjenih nacija već je namera bila da se predstavi kao „ne dijeta“ – režim ishrane u kojem nema iskušenja i nema gladovanja. Pa, možda nećete biti željni nekih namirnica kao tokom nekih jednoličnijih dijeta i odricanja od uživanja nisu tako strašna, ali sa šakom voća za doručak i samo 3 obroka tokom dana, bez užine, sigurno ćete biti gladni. O tome da li ćete osećati glad i iscrpljenost tokom vodenog dana, suvišno je i govoriti.
Nutricionisti često izražavaju kritičko mišljenje o UN dijeti, ukazujući na to da ona možda ne odgovara uvek preporučenim nutricionističkim smernicama za kvalitetnu ishranu. Postoji opasnost da ova dijeta ne uspostavlja zdrave prehrambene navike koje su ključne za dugoročno održavanje zdravlja. Dok UN dijeta može pružiti brze rezultate u gubitku težine, stručnjaci ističu važnost uravnotežene ishrane koja uključuje sve potrebne nutrijente, neophodne za održavanje optimalnog zdravlja i dobrobiti
Ipak, nije sve crno i Un dijeta nije loša stvar ukoliko posle toga ostanete na tragu zdrave ishrane i nastavite da vodite računa o svojoj ishrani. Može vam pomoći da skinete višak kilograma i da dostignete željenu težinu. Kako ćete je održavati? E, to je već neka druga priča.