Voda je, bez sumnje, ključni sastojak života na Zemlji. Naš planet je poznat kao “plava planeta” upravo zbog velike količine vode koja pokriva njegovu površinu. Ta voda nije samo estetski element koji oblikuje naš krajolik, ona je temeljni element koji omogućava postojanje i održavanje života.
Za ljude, voda je neophodna za održavanje fiziološke ravnoteže. Sastavljeni smo od oko 60% vode, koja je ključna za funkcioniranje svih naših tjelesnih sustava. Od regulacije tjelesne temperature do transporta hranjivih tvari i eliminacije otpadnih proizvoda, voda igra ključnu ulogu u svakom aspektu našeg fiziološkog funkcioniranja.
Stručnjaci naglašavaju važnost praćenja boje mokraće kao pokazatelja hidratacije. Liječnica opće prakse dr. Zoe Williams istaknula je u emisiji This Morning da čak i nijanse boje urina mogu otkriti koliko smo hidrirani.
Boja urina govori puno o vašem zdravlju
Dr. Williams je u emisiji predstavila tri boce voda različitih boja: Od potpuno prozirne do blijedožute, a potom je objasnila kako boja naše mokraće ovisi o stupnju hidratacije. S obzirom na to da naše tijelo sadrži oko 60% vode, čak i manji gubitak tekućine (1-2%) može utjecati na naše zdravlje, raspoloženje i energiju.
Studija sa Sveučilišta Loughborough čak je pokazala da vožnja dok ste dehidrirani može biti jednako opasna kao i vožnja u alkoholiziranom stanju.
Hrvatica se požalila na jako neugodan zadah, mnogi tvrde da ova namirnica rješava smrad
Dr. Williams je objasnila da svijetla, slamnata boja mokraće ukazuje na dobro hidrirano tijelo, dok vrlo svijetla ili potpuno prozirna mokraća može ukazivati na prekomjernu hidrataciju. Tamnija žuta boja mokraće ujutro je normalna, ali tijekom dana svjetlija boja može značiti da trebate piti više tekućine. Ako je mokraća narančasta ili smeđa, to može ukazivati na ozbiljniju dehidraciju ili loše zdravstveno stanje.
Prema preporukama NHS-a, važno je piti dovoljno tekućine tijekom dana, uključujući vodu, razrijeđene sokove i voćne napitke. Aktivni ljudi ili oni izloženi visokim temperaturama trebali bi povećati unos tekućine. Također je važno da se tijekom povraćanja ili proljeva nastavi s unosom tekućine kako bi se spriječila dehidracija, piše Huffington Post.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.