Većina radi ovu kobnu pogrešku kada koriste med: ‘Zbog toga postaje otrovan’

Autor: F.F

Med, omiljen kao prirodni zaslađivač i poznat po svojim ljekovitim svojstvima, može izgubiti svoje blagodati i postati štetan ako se ne koristi pravilno. Iako mnogi uživaju u dodavanju meda u tople napitke ili ga razrjeđuju u vrućoj vodi, takve prakse mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene rizike.

Pregrijavanjem meda nastaju toksične tvari koje mogu ugroziti zdravlje, pa je ključno znati kako pravilno postupati s ovom namirnicom kako bi se sačuvala njezina ljekovita svojstva. Preporuka stručnjaka je da se med ne dodaje u vodu koja je tek proključala, već u onu koja se ohladila ispod 40 stupnjeva Celzijusa.

Naime, kada med dođe u kontakt s kipućom vodom, može doći do stvaranja dioksometilfurfurala (HMF), otrovne tvari koja nastaje zagrijavanjem šećera.

Foto: Pexels

Mnogi rade tu pogrešku

Zagrijavanje ili kuhanje meda mijenja kemijsku strukturu njegovih šećera, ponajviše fruktoze, zbog pojave poznate kao Maillardova reakcija. Dugotrajno skladištenje meda na visokim temperaturama dodatno povećava razinu toksičnog HMF-a.

Ova tvar nije prisutna samo u medu; HMF se stvara svaki put kad se šećer zagrijava i karamelizira. Znanstvena istraživanja pokazuju da HMF može negativno utjecati na ljudsku kožu i unutarnje organe, pa čak i izazvati promjene u kromosomima. Ovaj otrov prvenstveno napada epitelne stanice u plućima i crijevima.

Nemojte bacati role od WC papira u smeće: Zapanjit će vas što je žena napravila od njih

Važno je napomenuti da način čuvanja meda također igra ključnu ulogu. Istraživanja su pokazala da med, koji se čuva na temperaturama između 20 i 30 stupnjeva Celzijusa dulje od godine dana, može sadržavati HMF u koncentracijama od 118 do 1139 mg/kg. Slično tome, med pohranjen na sobnoj temperaturi može imati HMF razine između 3,18 i 703,10 mg/kg.

Prema portalu Lifespa.com, normalne razine HMF-a u medu kreću se između 40 i 80 mg/kg. Ovi podaci ukazuju na važnost pravilnog čuvanja i rukovanja medom kako bi se izbjegli potencijalni zdravstveni rizici. Iako zvuči bizarno, internetom se proširio i bizaran trend koji je povezan za med, a o tome pročitajte više OVDJE.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More