Studentica prava Victoria Ferrez iz Atlante je prethodno prakticirala vegansku prehranu, no sada je na svom TikTok profilu podijelila apsolutnu promjenu prehrambenih navika.
Naime, u jednom videu je objasnila kako je sada na “mesožderskoj prehrani” te je priznala kako joj je ta odluka, da se vrati mesu, bila jedna od najtežih u njenom životu.
Ketogena prehrana vs. veganska
Victoria je već sedam mjeseci na prehrani koja se bazira na namirnicama životinjskog podrijetla, pri čemu izbjegava povrće, voće, biljna ulja te čak i začine, konzumirajući isključivo meso, mliječne proizvode i jaja, uz vodu i sol – takva prehrana se još naziva “keto”.
Inače, ketogena dijeta, često nazivana samo “keto dijeta,” je prehrana koja se temelji na principu visokog unosa masti, niskog unosa ugljikohidrata i umjerenog unosa proteina. Glavna svrha ove dijete je potaknuti tijelo da ulazi u stanje poznato kao ketozu.
U ketozi, tijelo se prilagođava nedostatku ugljikohidrata i počinje koristiti masnoće kao glavni izvor energije umjesto glukoze, koja se obično dobiva iz ugljikohidrata. Kada tijelo razgrađuje masnoće, proizvodi se ketonska tijela koja služe kao alternativno gorivo za mozak i mišiće.
Osnovni principi keto dijete uključuju:
1. Visoki unos masti: Oko 70-75% ukupnih kalorija dolazi iz masti. To uključuje masne ribe, maslac, avokado, maslinovo ulje i druge izvore zdravih masti.
2. Niski unos ugljikohidrata: Ugljikohidrati su ograničeni na oko 5-10% ukupnih kalorija. To znači izbjegavanje šećera, kruha, tjestenine, riže, voća s visokim udjelom šećera i drugih izvora ugljikohidrata.
3. Umjeren unos proteina: Oko 15-20% ukupnih kalorija dolazi iz proteina. Ovo uključuje meso, ribu, jaja i mliječne proizvode.
Keto dijeta može imati različite varijacije, uključujući standardnu keto dijetu, cikličku keto dijetu i ciljanu keto dijetu. Ovisno o ciljevima pojedinca, ova prehrana se može koristiti za mršavljenje, kontrolu razine šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2 ili za druge zdravstvene svrhe.
Važno je napomenuti da keto dijeta nije prikladna za svakoga i može uzrokovati nuspojave poput keto gripe (osjećaj umora, glavobolje, vrtoglavice) u početku dok se tijelo prilagođava. Prije nego što započnete bilo koju dijetu, posebno ketogenu, važno je konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom kako biste se uvjerili da je to prikladno za vas i da slijedite plan prehrane na siguran i zdrav način.
Victoria je podijelila benefite ove prehrane
Ova bivša veganka iz naše priče tvrdi da je takvom vrstom prehrane izliječila svoje zdravstvene probleme, poput bolova u zglobovima, akni, problema sa sinusima, glavobolje i nadutosti. Victoria je rekla da se svojedobno prepustila “veganskoj propagandi” i počela svakodnevno piti zobeno ili bademovo mlijeko i jesti povrće.
@vic.ferraz beef short ribs are one of my fav high fat meals #carnivore #fyp #carnivorediet #highfatdiet
“Nikad više ne bih podvrgnula svoje tijelo tome. Priznajem da je najgora odluka u mom životu bila složiti se da je veganstvo ispravno”, otkrila je dodavši da se nikad nije osjećala bolje.
“Potpuno sam izbacila sve vrste šećera: voće, ugljikohidrate i prerađeni šećer. Ne jedem biljke, ne jedem povrće. Nikad se ne bih vratila toj hrani jer sam se osjećala tako loše, a sada se osjećam tako dobro”, objasnila je. Sada za doručak jede jaja sa slaninom ili pljeskavicom, pije kavu s maslacem i svake večeri jede odreske.
@vic.ferraz welcome to my day of eating #carnivore #carnivorediet #highfat #fyp
“Mislim da bi svatko tko je zainteresiran za tu prehranu trebao to istražiti i možda to učiniti polaganim izbacivanjem namirnica biljnog podrijetla i povećanjem mesa i masti”, zaključila je.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.