Toplo vrijeme pogoduje razvoju bakterija i gljivica koje uzrokuju kvarenje hrane, stoga je važno pažljivo pratiti koliko hrane čuvamo kod kuće. Također je korisno biti oprezniji s rokovima trajanja namirnica. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći očuvati svježinu hrane i spriječiti njeno kvarenje.
Prvo, izbjegavajte kuhanje velikih količina hrane. Tijekom ljetnih vrućina, kuhanje u velikim posudama može biti zamorno, a skuhana hrana se brže kvari. Kuhajte samo onoliko koliko vam je potrebno za jedan obrok. Također, jedite više salata i svježeg voća i povrća, preporučuje Ženski recenziraj.
Voće i povrće koje brzo truli, poput breskvi, jabuka, trešanja i rajčica, čuvajte u hladnjaku. Isto vrijedi i za mliječne proizvode i svježi sir. Kako biste izbjegli pretrpavanje hladnjaka, kupujte svježe namirnice u količinama dovoljnim za dva do tri dana.
Izbjegavajte ovo
Kuhanu hranu nemojte ostavljati na sobnoj temperaturi duže od dva sata. Nakon obroka, ostatke odmah spremite u hladnjak.
Prije stavljanja hrane u hladnjak, ohladite je na sobnoj temperaturi ili koristite led kako biste ubrzali proces hlađenja. Ohlađenu hranu stavite u prikladne posude i konzumirajte je što prije, idealno unutar 24 sata.
Opasni rak može se otkriti zbog bizarnog simptoma: ‘Nitko ne obraća pozornost na takve dlake’
Kuhanu ili pečenu hranu iz hladnjaka prije posluživanja zagrijte na temperaturu iznad 60 °C i podgrijavajte je samo jednom.
Hermetički zatvorenu hranu u konzervama možete čuvati na sobnoj temperaturi, ali nakon otvaranja, ostatke prebacite u posudu i čuvajte u hladnjaku.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.