Foto: Wikipedia.org
Ljubitelji biljaka sigurno znaju za Amorphophallus titanum, vrstu neobične biljke iz porodice kozlaka, čiji cvet naraste i do šest metara visine.
Ima miris sličan trulom mesu, zbog čega je neki zovu ,,smrdljiva” biljka.
Raste na ostrvu Sumatra, a period cvetanja je neverovatna dva dana.
Usled tzv. plitkog genskog pula (male genetičke raznolikosti ove vrste), cvetovi ove biljke u botaničkim baštama i divljini su u velikom riziku od uništenja.
Zato je fokus naučnika da očuvaju ove vrste.
Koliku pažnju Amorphophallus titanum privlači najbolje pokazuje podatak da ju je u Botaničkoj bašti u Čikagu tokom 2015. godine posetilo oko 75.000 ljudi, dok ju je više od 300.000 ljudi gledalo onlajn.
Međutim, iako slavna i popularna, budućnost ove biljke je još uvek nesigurna.
Otprilike 500 primeraka Amorphophallus titanum koje od 2019. žive u botaničkim vrtovima i nekim univerzitetskim i privatnim kolekcijama duboko je povezano sledećom karakteristikom – nedostatkom genetičke raznolikosti koji ih može učiniti ranjivijima na mnoštvo problema, poput bolesti ili promene klime.
Primerci ove biljke ne žive ništa bolje na rodnoj Sumatri, gde su u konstantnom padu brojnosti zbog krčenja šuma.
Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) je 2018. godine navela ovu biljku kao ugroženu.
Inače, u prirodi danas postoji manje od 1.000 jedinki Amorphophallus titanum.
Kako bi se izborili sa nedostatkom genetičke raznolikosti ove biljke ali i šest drugih koje imaju slične probleme, istraživači iz Čikaške botaničke bašte pokrenuli su program TREES ili Alati i resursi za ugrožene i izuzetne biljne vrste 2019.
U planu je široko genetičko testiranje širom partnerskih botaničkih bašti, kako bi se kreirala baza podataka porodičnih stabala biljaka, što će istraživačima pomoći u donošenju boljih izbora kada je o uzgoju reč.
Na duge staze, dakle, može doprineti povećanju genetičke raznolikosti.
Dalje, program TREES mogao bi utrti put budućem ponovnom uvođenju biljaka u divljinu, ukoliko brojnost bilo koje od ovih sedam ugroženih vrsta nastavi da opada ili se približi izumiranju.
Ipak, pojedini stručnjaci izražavaju zabrinutost zbog prenošenja genetičkog materijala biljaka uzgajanih u inostranstvu u njihova rodna staništa.
U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.