Znanstvenici su razvili prvu “vaginu na čipu“, mali uređaj koji sadrži žive ljudske stanice i replicira staničnu okolinu koja se nalazi unutar vaginalnog kanala.
Dodavanjem bakterija u uređaj, prikladno nazvan “Vagina Chip”, istraživači mogu proučavati kako različiti mikrobi utječu na zdravlje vagine te kako različiti lijekovi i probiotici mijenjaju sastav vaginalnog mikrobioma, zajednice mikroorganizama koji žive unutar kanala.
“Vaginalni mikrobiom igra važnu ulogu u regulaciji vaginalnog zdravlja i bolesti te ima veliki utjecaj na prenatalno zdravlje. Naš ljudski vaginalni čip nudi atraktivno rješenje za proučavanje interakcija između domaćina i mikrobioma i ubrzavanje razvoja potencijalnih probiotičkih tretmana”, kaže prvi autor studije Gautam Mahajan, biolog sa Sveučilišta Harvard.
Uređaj “Vagina Chip” dugačak je samo 2,54 cm i sadrži donirane stanice dviju žena, koje su prikupljene iz sluznice vagine i vezivnog tkiva koje se nalazi ispod sluznice. Te se dvije vrste stanica nalaze s obje strane propusne membrane, koja replicira 3D strukturu vaginalne stijenke.
Istraživači su potom izveli nekoliko testova s nekoliko sojeva bakterija Lactobacillus koje čine više od 70% mikrobioma zdrave vagine. Otkrili su da je bakterija Lactobacillus uspješno proizvodila mliječnu kiselinu u vaginalnom čipu, snižavajući tako pH unutarnjeg tkiva. Zdrava vagina obično ima pH 4,5 ili manje, što znači da je kisela, a ta kiselost pomaže u sprječavanju rasta štetnih bakterija koje bi mogle uzrokovati bolest. Osim toga, dodavanje bakterije Lactobacillus smanjilo je broj upalnih molekula koje cirkuliraju u tkivima.
Nakon pokusa s “dobrim” bakterijama, tim je isto učinio i s “lošim” bakterijama koje uzrokuju bakterijsku vaginozu (BV), uobičajenu infekciju uzrokovanu prekomjernim rastom specifičnih bakterija kao što su: Gardnerella vaginalis, Prevotella bivia i Atopobium vaginae, a kada su uvedene u vaginalni čip, sve tri bakterije uzrokovale su porast pH vrijednosti uređaja, kao i broj upalnih molekula i oštećenih vaginalnih stanica.
Nova vagina na čipu mogla bi pomoći znanstvenicima da razviju nove i bolje tretmane za BV. Tehnologija “organa na čipu” ima svoja ograničenja, tako da ne može savršeno obuhvatiti sve čimbenike koji utječu na stvarno tijelo, no “Vagina Chip” dobar je prvi korak prema daljnjem istraživanju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.