Zamagljen vid – jedan od znakova da imate astigmatizam

Zamagljen vid čest je znak astigmatizma. Astigmatizam je pogreška oka koja se može pojaviti kako kod djece tako i kod odraslih. Zapravo, astigmatizam je prilično česta pojava. Iako ima više uzroka koji mogu prouzročiti astigmatizam – on se može korigirati nošenjem dioptrijskih naočala ili leća. Osim toga, njega je moguće i zauvijek ukloniti laserskom korekcijom vida.

zamagljen vid

Optical Express

Astigmatizam se gotovo nikada ne pojavljuje sam, već se pojavljuje u kombinaciji s kratkovidnošću ili dalekovidnošću

Oe 300x250 px

Simptomi: Zamagljen vid – kako prepoznati astigmatizam?

S obzirom na to da je astigmatizam vrlo uobičajen, važno je znati prepoznati njegove simptome kako bi reagirali na vrijeme. Ako sumnjate da vaše dijete ima astigmatizam, također obratite pozornost na njegovo ponašanje s obzirom na navedene simptome.

Simptomi astigmatizma:

  • Česte glavobolje
  • Pretjerano škiljenje
  • Zamagljen vid; mutan ili iskrivljen vid i na blizu i na daleko
  • Osjetljivost na svjetlo – fotofobija
  • Naprezanje očiju tijekom čitanja
  • Konstantno zatvaranje oči (kako bi ih odmorili)

Dvije vrste astigmatizma

Astigmatizam kojeg ima većina ljudi i to čak njih 80% zove se pravilni astigmatizam i njega se najčešće korigira. Pravilni astigmatizam može se podijeliti još i na: jednostavni, složeni i miješani astigmatizam.

Oe ozujak 336x300

Ostalih 20% osoba koje imaju astigmatizam, imaju tzv. nepravilni astigmatizam. On je specifičan jer je uglavnom uzrokovan zbog keratokonusa (bolesti rožnice) ili kao posljedica upale ili ozljede rožnice. Nemojte ignorirati zamagljen vid i javite se svom oftalmologu.

Kako mogu znati ima li moje dijete astigmatizam?

Simptomi astigmatizma razlikuju se od osobe do osobe, tako da su redovni očni pregledi neizbježni. Ukoliko vaše dijete ima neki od gore navedenih simptoma ili se žali na zamagljen vid, obavezno ga odvedite na pregled kako bi mu što prije provjerili ima li astigmatizam.

Liječnici preporučuju kompletan pregled očiju za djecu već u trećoj godini života, a nakon toga svake godine dok ne dođu u dob od 16 godina. Što se tiče odraslih, preglede bi trebali obavljati svake godine.

Pročitajte sljedeće:
Dalekovidnost – uzroci, simptomi i liječenje
Što je laserska korekcija vida?
Znakovi koji ukazuju da trebate pregled vida
Top 7 vitamina za zdravlje očiju
Što kada vam zapne kontaktna leća u oku?
Kako su se sunčane naočale razvijale kroz povijest?
Je li laserska korekcija vida trajna?