Poznato je kako zanoktice na rukama i nogama mogu biti izuzetno bolne, iritirajuće i neprijatne tegobe. One se nešto česće javljaju sa dolaskom hladnog i vlažnog vremena. Nastaju i usred prečestog pranja ruku, posla kojim se bavite, ali i zbog načina ishrane.
Ponekad, zanoktice na noktima prođu bez ikakve terapije za nekoliko dana, ali najčešće ćete morati nešto preduzeti povodom toga. Ukoliko su promene na noktima česte, mogućnost za njihov nastanak je veća. Pored toga obratite pažnju na izgled vaših noktiju, oni mogu ukazivati na brojne zdravstvene tegobe.
U nastavku članka saznajte kako se rešiti zanoktica na rukama i nogama pomoću nenadmašnih biljnih ulja. Pripremili smo vam više odličnih recepata i saveta. Ostanite sa nama..
Koji su glavni uzročnici zanoktica
Za zanoktice uzrok je najčešće ispucala, nedovoljno tretirana i suva koža. Uz to nepravilno sečenje noktiju, kao i ishrana takođe u dobroj meri doprinose njihovom nastanku. Kod nekih osoba one se javljaju usled nedostatka kalcijuma i gvožda u organizmu.
Takođe za zanoktice na rukama nedostatak vitamina može biti jedan od uzročnika. Stoga ih unosite u dovoljnoj meri, naročito je važan B vitaminski kompleks.
Agresivna hemijska sredstva za ličnu i kućnu higijenu nikako ne prijaju našim rukama. Posledice ne samo da nisu lepe već mogu biti i veoma bolne. Stoga koristite isključivo blage i proverene sapune i kreme za ovu namenu.
Hladnoća i vremenske promene, a naročito suv vazduh podjednako nepovoljno deluju na svaki tip kože. Ona se tad brže isušuje i puca, te je šansa za zanoktice na rukama puno veća. Sve gore navedeno pogoduje njihovom nastanku, a verujte one nisu toliko bezazlene kako se to mnogima čini.
Dermatolozi nam savetuju uz uklanjanje zanoktica i sečenje kože u području noktiju, ali uz krajnji oprez. Naime, kada se ona eliminiše, tada su šanse za infekcije i iritacije ovog dela tela puno veće. Svaka veća izloženost bakterijama može dodatno zakomplikovati celu situaciju, jer možete ugroziti rast samog nokta. Ako se ipak odlučite za ovaj potez, pedikir obavezno uradite kod stručnog lica.
Javljaju se i kod beba
Neprijatan svrab i peckanje na krajevima noktiju ne zaobilazi ni naše mališane. Naime zanoktice kod beba se dosta često javljaju. Koža se na takvim mestima treba hidrirati sa masnijim kremama. Ipak, pre upotrebe istih konsultujte dečjeg pedijatra.
Kako sprečiti nastanak zanoktica
Koža ruku i nokti konstantno su izloženi nepovoljnim spoljašnjim uticajima. Oni često zahtevaju dodatnu negu kako bi izgledali lepo i negovano. Pre svega, čest kontakt s raznim hemijskim sredstvima za pranje i čišćenje uzrokuje suvoću kože. Tada se neretko javljaju zanoktice na rukama ili nogama, a dolazi i do slabljenja i krzanja nokatne ploče.
Kako biste to sprečili, poželjno je prilikom kućnih poslova koristiti rukavice od gume ili lateksa. One će zaštititi nokte i kožu oko njih. Takođe, postoje i veoma efikasne makazice za zanoktice, kojima ćete sprečiti ovaj problem.
Takođe, kad god je to moguće, ne upotrebljavajte sapune s agresivnim sirovinama koji mnogo pene i isušuju kožu. Kao zamenu koristite prirodne čvrste ili tečne sapune,sa što manje pene. Oni ne uklanjaju vašu prirodnu masnoću s kože ruku. Primetićete da se njihovom redovnom upotrebom smanjuje isušivanje, te nema ni perutanja, zatezanja, niti pojave zanoktica.
Svakako, problem s noktima i zanokticama ne mora biti uzrokovan uticajima iz spoljašnje sredine. On može biti signal iz vašeg organizma koji ukazuje na nedostatak vitamina. Stoga, jedite što raznovrsniju hranu i uzimajte suplemente, pogotovo kompleks B- vitamina.
Šta treba jesti tokom dana?
Jedite namirnice koje imaju dosta cinka poput jaja i mleka, kao i folne kiseline, koja se može naći u žitaricama i kelju. Ne zaboravite piti i dovoljno tečnosti, to jest vode, koja je zadužena za hidrataciju celog organizma. Ona će ujedno sačuvati nokte i okolnu kožu i sprečiće nastanak zanoktica na rukama.
Kako se rešiti zanoktica pomoću maslinovog ulja
Da biste imale lepe i negovane nokte, bez ispucalih zanoktica na rukama, možete primenjivati ovaj odličan prirodni preparat. U pitanju je pakovanje s hranljivim sirovinama, poput maslinovog ulja i meda.
Kašiku rastopljenog meda, kašiku devičanskog maslinovog ulja i sok od pola limuna umutite dok ne dobijete kompaktnu masu. Masku ravnomerno nanesite na šake, a zatim navucite najlonske rukavice. Držite je 15-20 minuta, pa isperite mlakom vodom.
Tretman ponavljajte svaki drugi dan dok se zanoktice na rukama i nokti ne oporave. Kasnije preparat praktikujte jednom nedeljno.
Melem od maslinovog i šargarepinog ulja
Rastopite 30 grama pčelinjeg voska na tihoj vatri. Zatim, uz stalno mešanje, pridodajte mu 30 ml maslinovog, 30 ml šargarepinog i 10 ml susamovog ulja. Posle petnaestak minuta mešavinu sklonite s ringle, poklopite i ostavite nek se prohladi. Kad bude toliko mlaka da u nju možete umočiti prst, prespite je u plastičnu kutiju i zatvorite.
Dobijeni melem koristite za mazanje noktiju dva-tri puta dnevno odnosno kad god ste u prilici.Ubrzo će zanoktice na rukama biti meke i negovane, a nokti jaki i zdravi.
Savet plus: Nakon što je postignut željeni efekat, melem jednom-dvaput nedeljno utrljavajte u predeo oko noktiju.
Tako ćete sprečiti ponovno pucanje zanoktica. Ovaj melem vam je ujedno i odlično rešenje kako urediti nokte na nogama.
Krema protiv zanoktica od kokosovog ulja
Upala zanoktice na nožnom palcu ume biti i te kako neugodna i bolna. Ako do toga dođe obavezno se javite vašem kozmetičaru. Ipak, postoji i kućno rešenje za taj neprijatan problem. To je krema s hranljivim uljem od kokosa i makadamije. Ona će omekšati kožu oko noktiju i učiniti je gipkom i nežnom. Priprema se jednostavno na sledeći način:
Pomešajte jednu kašiku ulja makadamije s pola kašike kokosovog. Dobro mešajte dok se ne sjedine, a naročito će pomoći ako ih tokom mešanja blago zagrevate u parnom kupatilu. Kad se fino smiksaju, dodajte im pola kašike ekstrakta od vanile, kašiku jogurta i pola kašike meda. Sve sastojke ponovo dobro izmešajte.
Ovako napravljen preparat može isto tako poslužiti kao krema za zanoktice na rukama. Čuvajte je isključivo u staklenoj bočici s poklopcem. Koristite je svakodnevno tako što ćete je utrljavati u čistu kožu oko noktiju. Blago masirajte to područje laganim kružnim pokretima i to svaki prst pojedinačno. Posvetite svakom dovoljno vremena.
Ulje za zanoktice na rukama i nogama
Mešavina biljnih i eteričnih ulja može biti odličan saveznik u borbi protiv krtih noktiju i zanoktica. Pored toga što odlično regeneriše, ima i lep miris, koji će vam prijati.
Za pripremu ulja potrebno je:
10 kašika ulja badema u koje ćete dodati 3 kapi eteričnog ulja eukaliptusa. Zatim, 4 kapi eteričnog ulja ruzmarina i 2 kapi eteričnog ulja od nane. Sve sastojke sipajte u bočicu sa tamnim staklom. Pre svake upotrebe dobro promućkajte. Malo ulja sipajte među dlanove i dobro ga zagrejte trljanjem. Nakon toga utrljavajte ga na nokat i zanoktice na prstima.Posvetite svakom prstu dovoljno vremena dok se ulje potpuno ne upije.
Ovaj moćan preparat koristite svakodnevno. Ukoliko ulje za zanoktice nanosite na vlažnu kožu, efekat će biti još bolji. Na sličan način možete pripremiti još jednu odličnu mešavinu.
Ulje za regeneraciju kože
U flašicu sipajte 20 kapi eteričnog ulja lavande i 10 kapi eteričnog ulja limuna. Zatim dodajte 2 kašike ulja avokada. Dobro zatvorite i mućkajte jedan minut dok se ulja fino ne sjedine.
Najmanje jednom dnevno koristite ga za masažu noktiju i zanoktica. One će se uskoro povući, a nokti će biti lepi i negovani.
Kupka od crnog sleza ublažava upale
Upaljena zanoktica na ruci i nožnim prstima ume biti veoma neprijatna, koža oko nje je crvena i bolna na dodir. Preporučujemo vam sledeću kupku koja će delovati blago umirujuće.
Pedeset grama crnog sleza ostavite neka odstoji preko noći u litru hladne vode. Ujutru zagrejte i koristite za kupku ruku ili nogu, u zavisnosti od toga gde su infekcija zanoktice javila.
Primenjujte kupku najmanje 20 minuta. Ako je čuvate na hladnom mestu, možete je koristiti još nekoliko puta. Nakon svega zanoktice na rukama i nogama premažite uljem od nevena. Ono će ubrzati regenenaciju i zarastanje kože.
Maska od krompira i ulja žutog noćurka
Ova maska namenjena je za ublažavanje štetnog efekta hemijskih sredstava. Poboljšava kvalitet noktiju i sprečava njihovo pucanje i listanje.
Skuvajte jedan krompir srednje veličine, a zatim ga oljuštite i dobro izgnječite. Dodajte kašičicu ulja žutog noćurka i malo limunovog soka. Sve sastojke dobro izmešajte kako biste dobili ujednačenu smesu.
Ovu masku nanesite uvek na očišćene ruke, najbolje nakon urađenog pilinga, kako bi efekat bio što bolji. Ovaj izvanredni prirodni lek za zanoktice nanosite blagim utrljavanjem i masiranjem kružnim pokretima. Ostavite neka odstoji desetak minuta, a potom ruke isperite mlakom vodom i nanesite hranljivu kremu.
Sprej za jake i sjajne nokte
Ukoliko su vam nokti skloni krzanju, listanju ili nemaju sjaja, pripremite sprej koji će ih učiniti otpornijim i sjajnijim.
U bočicu s raspršivačem sipajte 10 ml jabukovog sirćeta, 15 ml ulja od semena grožđa i 15 ml bundevinog ulja. Sve dobro promućkajte i zatvorite. Time prskajte nokte jednom dnevno posle pranja ruku i pre lakiranja.
Ova mešavina osim zanoktica sprečiće i pojavu žutih mrlja na nokatnoj ploči.
Koristite hranljivu kremu svaki dan
Ova hranljiva krema za zanoktice pomoći će čak i kada su one upaljene i gnojne. Možete je pripremiti pomoću moćnog ši putera poreklom iz Afrike. On se koristi za negu i regeneraciju izuzetno suve i oštećene kože.
Pomešajte 30 g ši putera sa sokom od pola limuna. Najbolje je ove sirovine mešati dok se lagano zagrevaju u parnom kupatilu. Nakon toga ostavite neka se mešavina blago prohladi, pa je prespite u staklenu teglicu.
Koristite ovu kremu za svakodnevnu masažu noktiju, kao i okolne zanoktice na rukama. Ši puter će regenerisati nokte i sprečiti upalu, a limun će ih omekšati.
Pošto ste saznali šta je dobro za zanoktice na nogama i rukama, preporučujemo članak kako sprečiti pucanje noktiju.
Drugima se dopalo i ovo: