Zašto je keleraba za bebe i odrasle zdrava

napravite ukusna jela od kelerabe

Keleraba je ukusna i veoma lekovita kupusnjača, latinskog naziva Brassicaoleracea. Ovo povrće neobičnog oblika koji nekoga može da podseti na jabuku, veoma je popularno u Evropi i Aziji, gde se često nalazi na trpezi brojnih naroda i kultura. Ona je zapravo domaća verzija divljeg kupusa, a jede se isključivo dok je mlada. Dostupna je u nekoliko sorti koje se razlikuju po boji, a kod nas dolazi u bledozelenoj i ljubičastoj varijanti.

Sadnja kelerabe je veoma popularna na našim prostorima, pa je možete i sami uzgajati u vašoj bašti. Ovo povrće će obezbediti brojne koristi po vaše zdravlje, ubrzaće metabolizam i olakšati varenje, zbog čega smo sigurni da ćete je zavoleti. Stoga ćemo vam reći nešto više o tome koliko je keleraba za zdravlje korisna i preporučljiva, kako se sadi, kao i koja jela možete da spremite od nje.

 Sadnja i uzgoj kelerabe u Srbiji

Keleraba u ishrani najčešće se koristi tako što se konzumira njen donji deo, odnosno stablo koje je zadebljano. Ono može biti blago pljosnatog, okruglog i delimično izduženog oblika, težine oko 250 do 500 grama. Listovi kelerabe rastu iz stabla na čvrstim grančicama i obično su ovalni, nešto izduženiji i pri vrhu nazubljeni. Oni se mogu konzumirati, ali se najčešće za jelo upotrebljava stablo ove biljke.

Uzgoj kelerabe se vrši iz rasada, mada je moguće i kroz direktnu setvu. Period vegetacije i otpornost na niske temperature ovog povrća omogućavaju mu da se sadi kao predkultura, ali i kao biljka između, recimo, spanaća i zelene salate. Najčešće se gaje sorte koje su plave i bele boje: bečka , delikates, golijat i hibridi.

Da bi se proizvela dobra keleraba uzgoj mora da se vrši u odgovarajućim i adekvatnim uslovima. Naime, njoj je potrebno đubrenje, a ne bi bilo loše da je prihranite azotnim ili odgovarajućim kompleksnim đubrivom i to u periodu kada dolazi do zadebljanja stabla.

Period setve je krajem avgusta meseca kada je ujedno i najpovoljnije vreme, mada je moguće i pred kraj septembra. U zavisnosti kad je posadite, keleraba je spremna za proizvodnju u novembru, odnosno u decembru. Kao i kod svakog drugog povrća, pre nego što krenete da vršite sadnju, potrebno je da pripremite zemljište. To podrazumeva obradu, uklanjanje zaostalih kultura, tretman protiv korova i đubrenje.

Veoma je važno da znate da za uzgoj kelerabe možete koristiti agrotekstil. Njega postavite tako da pokrijete jednu ili nekoliko pantljika ovog povrća, a uklonite ga pre nego što krenete u berbu. Velika prednost ovog materijala je što sprečava uticaj niskih temperatura na biljku, pa u najboljim uslovima očekujte da ćete imati prinos od oko jednog do tri kilograma po m2.

Sastav i lekovita svojstva ukusne kupusnjače

Sastav kelerabe govori nam o tome da je ovo jedno veoma lekovitoi zdravo povrće. Ona je veoma cenjena u centralnoj Evropi, ali i širom sveta. Svoju popularnost duguje hranljivim materijama i mineralima kojima obiluje, a to su bakar, kalijum, mangan, gvožđe i kalcijum. Kada je reč o vitaminima, ni njih ne manjka, pa tako keleraba sadrži vitamin C, A i K, kao i kompleks B vitamina.

Kada zagrizete ovo povrće, osetite njegov karakterističan ukus sličan kupusu i rotkvici. Taj osećaj u ustima vam govori da je ovo itekako lekovita biljka, jer obiluje antioksidansima i dragocenim biljnim vlaknima. Blagotvorno deluje na celokupnu probavu, uklanja neprijatan zadah iz usta, olakšava rad želuca i podstiče varenje u crevima.

Ukoliko ste u mogućnosti, jedite je sirovu, jer ćete tako na najbolji način iskoristiti sve njene zdravstvene beneficije.

Kada su u pitanju kalorije keleraba se može smatrati namirnicom niske hranljive vrednosti. ona tako sadrži svega 24 kcal na 100 grama, pa je veoma preporučljiva za one koji drže dijetu. Pored toga, ona ima oko 2,50 g proteina, oko 6 grama šećera i jako malo biljnog ulja.

Razlozi zašto treba jesti kelerabu

Kada bi se svakog dana na vašem stolu našla po jedna keleraba zdravlje bi vam bilo bolje, imunitet jači, a osećali biste se fenomenalno i puni elana. Ako vam kažemo da je ovo jedna od onih biljaka koja ne izaziva nadimanje stomaka, sigurni smo da ćete je zavoleti.

Evo i nekoliko razloga zašto je keleraba za zdravlje toliko dobra:

Pomaže protiv anemije

Nedostatak gvožđa u organizmu predstavlja ozbiljan zdravstveni problem koji može da dovede do brojnih komplikacija. Keleraba sadrži ovaj mineral i efikasno štiti od anemije. Ukoliko osećate slabost, umor, glavobolju, bol u stomaku i dekoncentrisani ste, vrlo verovatno imate nedostatak gvožđa u krvi.

Korisno je konzumirati ovo povrće, jer ono podstiče apsorpciju svih hranljivih materija iz drugih namirnica. Veoma je preporučljivo da je jedu deca, jer su ona najpodložnija pojavi ovog zdravstvenog problema.

Štiti od raka i najtežih bolesti

Ovo neverovatno povrće je boga izvor fitohemikalija. Najznačajnije je spomenuti da sadrži glukozinolat, jedan od najjačih antioksidanasa koji uspešno vrši prevenciju malignih bolesti, a pre svega raka dojke i kancera prostate.

Keleraba zdravlje čuva i stoga ne treba da čudi što je brojni doktori preporučuju svojim pacijentima, makar iz predostrožnosti.

Reguliše krvni pritisak

Kalijum je pogodan i za kardiovaskularni sistem, jer smanjuje opterećenje vena, kapilara i arterija, čineći ih elastičnim i prohodnim. Samim tim, zdravlje krvnih sudova čuva upravo keleraba, i to na taj način da obezbeđuje bolju cirkulaciju u celom telu. Ona smanjuje rizik od brojnih oboljenja, kao što su srčani i moždani udar, čisti krv od toksina i eliminiše loš holesterol.

Jača kosti i čuva zube

Tokom godina dolazi do oštećenja i slabljenja našeg koštanog tkiva i to je neminovno. Kako biste što bolje zaštitili i ojačali kosti, a samim tim usporili proces starenja, najbolje je da jedete hranu koja je bogata mineralima. Keleraba zdravlje kostiju održava i čuva upravo zahvaljujući tome što obiluje manganom, gvožđem i kalcijumom. Ovo povrće je prirodni lek za prevenciju osteoporoze, a uživaćete u svakom njenom zalogaju znajući da činite veliku uslugu vašem organizmu.

Čuva zdravlje očiju

Čulo vida je ono na šta se čovek najviše oslanja i veoma je važno da pazimo na naše oči. Nema ništa bolje od vitamina A koji je prisutan u kelerabi, a ona je bogat izvor karotena, uključujući i beta karoten koji ima antioksidativno dejstvo. Ovo povrće se smatra jednim od najboljih čuvara zdravlja očiju, jer pomaže pri sprečavaju makularne degeneracije i štiti od pojave katarakte.

Ubrzava metabolizam i skida višak kilograma

Za one koji žele da regulišu metabolički proces i ukoliko je on narušen, njihov izbor sigurno treba da bude ovo povrće. Keleraba, kao što smo spomenuli, je puna vitamina B, koji imaju ključnu ulogu u procesuiranju enzima u telu. Čak i ne morate da je jedete svakodnevno da bi poboljšali metabolizam – dovoljno je da je jednom nedeljno pojedete i to sirovu!

Pogodna je za varenje

Kao i druge povrtarske kulture, i ova je odličan izvor dijetetskih vlakana koji pogoduju organima za probavu. Keleraba pomaže da creva rade pravilno, eliminiše zatvor, smanjuje grčeve i nadimanje stomaka. Generalno, ona pozitivno utiče na kvalitet vašeg sistema za varenje, a veoma je pogodna i za one koji drže dijetu.

Pomaže pri mršavljenju

Ova pogodnost nadovezuje se na pređašnju, a sigurno ćete zavoleti ovo povrće ukoliko želite da oslabite. Kao što smo rekli, keleraba kalorije sadrži u izuzetno malim količinama, a sa druge strane obiluje vlaknima koja su korisna za probavu. Njenom konzumacijom imaćete osećaj sitosti, pa je idealna kao užina između dva obroka. Na taj način izbeći ćete prejedanje, a vaga će pokazivati da ste lakši nego pre.

Blagotvorno utiče na mišiće i nerve

Zahvaljujući tome što sadrži kalijum, keleraba se smatra jednom od ključnih biljaka koje pogoduju mišićnom i nervnom sistemu. Ona nam pomaže da lakše izdržimo svaki fizički napor, da pravilno dišemo, ali i da naši nervi pravilno funkcionišu i reaguju. Zbog toga, visoka koncentracija ovog minerala čini da da ona pozitivno utiče na vaše telo i obezbeđuje da budete u sjajnoj formi.

Kako se priprema keleraba u ishrani beba

Ovo izuzetno povrće je odličan izbor za ishranu dece i beba, jer obiluje mineralima i vitaminima koji su neophodni za pravilan rast i razvoj u njihovom uzrastu. Uvođenje čvrste hrane sprovodi se postepeno, negde nakon šestog meseca starosti. Keleraba za bebe predstavlja idealnu namirnicu i svakako je trebate pripremati vašem detetu, pa vam stoga preporučujemo sledeće ukusno jelo.

Pire od kelerabe (ukusna kaša za bebice)

Od sastojaka vam je potrebno sledeće:

jedan mladi krompir,
polovina kelerabe,
malo cvetova brokolija,
par kapi maslinovog ulja.

Priprema kašice za bebe

Operite i očistite kelerabu, te je iseckajte tanko, krompir takođe očistite i isecite na kolutove i ubacite ih zajedno u jednu šerpu, prelijte vodom i kuvajte. Neposredno pred kraj ubacite malo brokolija i ostavite da proključa oko pet minuta. Vodu ocedite, a kuvano povrće dobro izgnječite. Možete mu dodati i malo vode u kojoj se kuvalo kako bi kaša imala odgovarajuću gustoću.

Pire od kelerabe je još ukusniji ukoliko sipajte vrlo malu količinu maslinovog ulja (svega nekoliko kapi), nakon čega ga možete poslužiti vašoj bebi.

kako se priprema keleraba za bebe

Kako se prave najbolja jela od kelerabe

Veoma je važno da ovo povrće konzumiramo od malih nogu, bilo sveže ili kuvano, jer ćemo i kao odrasli da je volimo u brojnim jelima. Preporučujemo vam najbolja jela od kelerabe koja svakako treba da budu deo vaše trpeze.

Salata od kelerabe za laganu večeru

Potrebni sastojci:

600 gr kelerabe
100 gr kiselog mleka
100 gr kisele pavlake
3 čena belog luka
3 mlada luka
crvena dimljena paprika
peršun
nana
maslinovo ulje
so
biber

Priprema:

Kelerabu oljuštite, isecite na kockice i izručite u jednu posudu. U drugoj činiji pomešajte kiselo mleko i pavlaku zajedno sa sitno iseckanim belim i mladim lukom. Dodajte peršun i nanu, po želji pospite so, biber, dve kašike maslinovog ulja i malo limunovog soka. Sve dobro pomešajte i potom prelijte preko kelerabe. Odozgo pospite malo crvene dimljene paprike i odložite da se malo prohladi u frižider.

Keleraba salata je lagan i idealan obrok koji može biti zamena za večeru.

Napravite ukusno varivo od kelerabe

Potrebni sastojci:

3 kelerabe
2 dl kuvanog paradajza
glavica crnog luka
brašno
peršun
aleva paprika
ulje
so
biber

Priprema:

Glavicu crnog luka oljuštite i operite, a zatim je iseckajte na kockice. U tiganju podgrejte ulje i u njemu izdinstajte luk. Kelerabu oljuštite, operite i isecite je na tanke listove. Potom je dodajte u tiganj, posolite i dinstajte sve dok ne omekša. Pospite je sitno iseckanim peršunom, dve kašike brašna i malo aleve paprike. Sve dobro izmešajte i dodajte malo vode zajedno sa 2 dl kuvanog paradajza. Varivo od kelerabe možete da začinite sa listovima ovog povrća.

Čorba od kelerabe recept

Potrebni sastojci:

250 gr kelerabe
1,5 litar juneće supe
kašika smeđeg šećera
kašika začina
čaša kisele pavlake
mirođija
1 jaje
ulje
so
biber

Kako se priprema:

Kelerabu operite i oljuštite, a potom je celu ubacite u šerpu u kojoj ste prethodno stavili supu da proključa. Ostavite je u njoj dok ne omekša, pa je zatim izvadite i isecite na kocke, izgnječite ili sameljite u blenderu. Potom je vratite u juneću supu i po želji dodajte so, biber i ubacite kašiku začina. Kad je keleraba skuvana, pospite je sa sitno iseckanom mirođijom. Za sam kraj, pomešajte čašu pavlake sa jednim jajetom i sipajte ovu smesu u šerpu.

Ovaj obrok je odličan izbor za ručak tokom letnjih dana.

Ostale važne napomene

Iako su alergijske reakcije na hranu česta pojava, keleraba nuspojave ne izaziva kod ljudi jer ne sadrži alergene na koje su ljudi osetljivi. Ona može da se konzumira bez brige i preporučuje se da se jedne barem jednom nedeljno.

Kada je u pitanju cena kelerabe, ona se kreće oko 70 RSD po kilogramu, što znaći  da je veoma pristupačna i dostupna svakom od nas. Preporučujemo da je kupujete na pijaci kod uzgajivača ili u marketima i obavezno obratite pažnju da je stablo bledo zelenkaste boje.

Čuvajte je na hladnom mestu, najbolje u frižideru. Ovo povrće svakako trebate uvrstiti u ishranu vas i vaše porodice, kako biste iskoristili sva lekovita svojstva koje keleraba nudi.

Drugima se dopalo i ovo: