Zašto treba jesti pomelo voće

citrusno voće velikih dimenzija

Pomelo voće, latinskog naziva Citrus maxima ili Citrus grandis je jedan neobičan i zanimljiv član porodice južnih voćki kojeg ni malo ne biste trebali da zanemarite. Posmatrajući veličinu ovih plodova, možemo reći da je u pitanju najkrupnije od svih citrusa. Na prvi pogled, učiniće vam se da je u pitanju hibrid grejpfruta, a zapravo je reč o posebnoj vrsti.

Ukus je ono što ga razlikuje od njegovog rođaka kojeg smo upravo pomenuli. On je sladak, nije previše kiseo i ima čvrstu u debelu koru. U poslednje vreme postao je pravi hit na našim prostorima, zbog čega je dostupan u svim većim prodavnicama. Sa zadovoljstvom ćemo vam u nastavku reći nešto više o tome šta je pomelo voće, kako se jede, koje su zdravstvene beneficije, a za sladokusce smo pripremili i zanimljive recepte.

Kako se uzgaja najkrupnije citrusno voće

Pomelo spada u citrusno voće, a poreklo vodi iz daleke jugoistočne Azije. Zbog toga je poznat i pod nazivom tajlandski grejpfrut, a plodovi mu mogu biti biti crvene, bele i roze boje. U kineskoj kulturi, on je simbol prosperiteta i sreće, a često se nalazi i na meniju lokalnih kuhinja, kao obavezni deo brojnih tradicionalnih jela.

Ono po čemu su njegovi plodovi karakteristični jeste na prvom mestu njihova veličina. Mogu da budu težine od jednog pa do čak i pet kilograma, što je u najmanju ruku fascinantno i mnoge koji ih prvi put vide ostavlja bez daha.

Iako pomelo voće raste u egzotičnim krajevima, ono se uveliko izvozi širom sveta, pa je tako dostupno i u našim krajevima. Može se ukrštati sa mandarinama i limunom, a to možete uraditi i sami u svom dvorištu ili čak u sopstvenoj kući, ako ispunjavate određenene uslove.

Odgovaraju mu mesta koja su osunčana tokom većeg dela dana. Pomelo sadnice plodove daju tek nakon 8 godina nakon sadnje, pa je stoga potrebno dosta strpljenja i pažnje bi ste dočekali prvi rod ovih krupnih i interesantnih citrusnih voćki.

pomelo voće vitamini

Kakav je sastav i nutritivna vrednost pomela

Razlog zbog kojeg je ova voćka postala popularna jeste što ima veoma bogate nutritivne vrednosti. Ono sadrži vitamine C, A, B1, B2 i B12, a od minerala najzastupljeniji je dragoceni kalijum. Osim njega prisutni su kalcijum, gvožđe, bakar, fosfor, magnezijum i cink. Ipak, ono što će najviše interesovati one koji drže do linije, jeste sadrži li voće pomelo kalorije.

Velika prednost ovog citrusa jeste što na 100 grama ima svega 37 kcal, pa je stoga svakako preporučljivo onima koji žele da oslabe na zdrav način. Veliki plus mu daju i dijetetska vlakna kojih ima u izobilju u njegovom mesu. Zbog toga ćete sigurno zavoleti ovu ukusnu voćku i sa velikim zadovoljstvom uživati u njoj ili njenom soku.

Ovo je jedna od retkih voćki koja obiluje visokim koncentracijama vitamina C. On je veoma koristan i preko potreban vašem organizmu kako bi bio zaštićen od brojnih bolesti, a najvažniji je u jačanju imuniteta.

Verovatno vam je poznato koliko je zdrav i koristan limun, ali ćete se oduševiti kada vam kažemo da pomelo voće vitamin C sadrži u daleko većoj količini nego bilo koji drugi citrus. Naime, 190 grama ove voćke zadovoljava čak 193 procenata dnevnih potreba, što ga stavlja na sam vrh liste zdravih namirnica.

Lekovita svojstva pomelo voća su odlična

Ovaj citrusni plod je veoma koristan za vaš organizam, pa ga zbog toga sigurno trebate uvrstiti u svoj spisak namirnica. Treba napomenuti da je za ljubitelje slatkog ukusa preporučljivo da kupuju crvene i roze, a oni koji vole nešto kiseliju aromu mogu da probaju bele plodove ovog citrusa. Da će u pitanju biti ljubav na prvi zalogaj, sigurno će vas dodatno motivisati i spisak sledećih činjenica za šta je dobro pomelo voće.

Protiv infekcija urinarnog trakta

Kontinuirana konzumacija ovog južnog voća može biti od velike koristi onima koji traže prirodni lek protiv infekcija urinarnog trakta. Vitamin C koji je glavni adut koji ova voćka ima protiv bakterija koje uzrokuju bolesti bešike, bubrega i mokraćnih kanala. On povećava nivo kiselina u urinu, sprečava razmnožavanje mikroba i mikroorganizama i pospešuje uklanjanje bolova i simptoma upale.

Za zdravlje srca

Poznato je da grejpfrut sadrži kalijum u većim količinama nego, recimo, banane. Ovaj element je prirodni saveznik srca i krvnih sudova i treba ga svakodnevno unositi u organizam. Citrusno voće pomelo kalijum sadrži takođe u visokim koncentracijama, pa se savetuje konzumacija njegovog soka. On pomaže da se smanji loš holesterol u krvi, a eliminiše i naslage sa zidova arterija.

Samim tim, pomelo sok vam može biti od velike pomoći i kada je smanjivanje rizika od moždanog i srčanog udara u pitanju.

Sprečava sezonske infekcije

Slobodni radikali i različiti toksini koji se nagomilavaju u organizmu predstavljaju veliki rizik. Poznato je da su oni jedan od najčešćih uzročnika nastajanja infekcija i upalnih procesa. Ovaj citrusni plod sprečava sve štetne materije da napadaju vaše organe tako što stimulišu proizvodnju antitela. Osim toga, pomelo voće će vam pomoći da ojačate imuni sistem i da se sa lakoćom odbranite od prehlade, gripa, ali i od astme i brojnih alergija.

Čisti creva i pomaže varenje

Ova voćka sadrži dijetetska vlakna koja su veoma korisna kad je pravilan rad creva u pitanju. Preporučuje se osobama koje pate od simptoma opstipacije, kao i onima koji žele da spreče dijareju. Veoma je korisno da pomelo voće jedu i oni kojima je prioritet gubitak kilograma, jer podstiče varenje i reguliše rad creva kroz eliminaciju štetnih materija.

Štiti od malignih bolesti

Kora ovog voća je veoma bogata bioflavonoidima, vrstom antioksidansa koji dokazano sprečava pojavu malignih bolesti creva i pankreasa, kao i rak dojke. Reguliše nivo estrogena i samim tim pomaže onima koji su već oboleli da se kancer ne širi. Pošto sadrži velike količine vlakana, pomelo štiti organizam od raka debelog creva više nego bilo koja druga slična namirnica.

Čuva zdravlje zuba i desni

Vitamin C je bitan za regulaciju kolagena, koji je ključan kada je jačanje tkiva, organa i ćelija u pitanju. On je važan za zdravlje zuba, jer sprečava infekcije usne duplje. Pored toga, korisno je da konzumirate pomelo voće za zube jer ono sprečava i krvarenje desni.

Fenomenalan citrus za negu lica i kože

Redovno konzumiranje ovog citrusnog voća smanjuje nagomilavanje melanina u porama kože, čime sprečava pojavu pega, a eliminiše i fleke na licu. Osim toga, pomelo voće je sjajno i kada je uklanjanje akni i bubuljica u pitanju, jer normalizuje proizvodnju sebuma. To je svakako odlična vest za one koji traže prirodnu alternativu skupim kremama i pomadama.

Vitamin A je od velike koristi za kožu, a pošto ova voćka obiluje njime, sigurno će vas oduševiti činjenica da se odlično pokazao i kod smanjenja bora. Pomelo stimuliše deponovanje kolagena u ćelijama i usporava razgradnju elastina. Samim tim se smatra prirodnim borcem protiv starenja i omogućava da vaše lice bude zategnuto, bez podočnjaka i bora.

Poznato je koliko UV zraci štete našoj koži i da moramo da pazimo tokom letnjih meseci kako ćemo da se zaštitimo od njega. Pomelo voće je prirodni čuvar od štetnog sunčevog zračenja, jer stimuliše regeneraciju ćelija epiderma. Pored toga, kombinacija enzima u ovim plodovima omogućava jačanje otpornosti kože na UV zrake, a omogućava i njen brži oporavak ukoliko se desi da imate opekotine od sunčanja.

Eliminiše perut i blagotvorno deluje na kosu

Ukoliko vam se svideo ovaj citrusni plod, još više ćete ga zavoleti kad saznate da je u pitanju namirnica koja je veoma blagotvorna i korisna za vašu kosu. Obzirom da sadrži vitamine A, C i B1 koji u kombinaciji sa cinkom čine prava čuda za vlasi.

Uz nešto manju količinu sumpora, kalcijuma i gvožđa ova voćka pomaže stimulaciju rasta kose i eliminaciju viška masti sa površine kože glave. Pravo rešenje za one koji žele da izbegnu skupe i neefikasne hemijske preparate!

Hidratacija kože je veoma važna kako ne bi došlo do njenog sušenja i ljuštenja, a naročito je bitno da pazite na epiderm vlasišta. On je najosetljiviji i podložan pojavi peruti ukoliko u organizmu nema dovoljno vode i potrebnih minerala.

Pomelo za kosu može biti od velike koristi, jer brzo dubinski hidrira kožu glave. Uz pomoć vitamina C smiruje iritacije skalpa i uklanja perut sa površine i sprečava njenu ponovnu pojavu.

Slobodni radikali su veoma štetni i po folikul kose. Njihov negativan uticaj ogleda se kroz slabljenje kvaliteta dlake, ona postaje tanka i podložna lomljenju. Antioksidansi iz ove voćke minimizira uticaj toksina i slobodnih radikala, čime postepeno utiče na vraćanje kvaliteta kose. Ona postaje gušća, jača, sjajnija i počinje brže da raste. Za one koji imaju ovakve probleme, pravo rešenje je pomelo sok.

Kako se jede pomelo voće u kućnoj varijanti

Pošto se razlikuje od drugih citrusa, važno je da znate kako jesti pomelo voće. Meso ove voćke sastoji se od više delova, poput narandže i grejpfruta. Između njih nalaze se opne koje imaju gorak ukus, pa oni koji ne vole ovu aromu trebalo bi da ih uklone. Meso je slatko i sigurno ćete uživati u svakom zalogaju.

Da biste znali kako da ga jedete potrebno je da uradite sledeće:

  1. Odsecite gornji deo voćke, tako što nožem lagano zasečete koru. Pri tom pazite da „kapica“ bude isključivo deo kore, jer ne bi trebalo da oštetite unutrašnji deo ploda.
  2. Zasecite koru sa nekoliko vertikalnih linija, i to oko pola centimetra u dubinu. Povucite kriške ka napolje tako da se plod skroz „otvori“. Videćete unutrašnji deo koji je blage svetloružičaste boje.
  3. Uklonite koru u potpunosti. Ostaće meso koje je nešto manje veličine, obzirom da je kora debela, pa to ne treba da vas začudi.
  4. Prepolovite voćku rukama. Nakon toga možete odvojiti sve delove, kao kad jedete pomorandžu.
  5. Skinite membranu sa svakog dela. Ovo je preporučljivo za one koji ne vole gorak ukus. Jednostavno prstima oljuštite voćku i odstranite membranu, jer se ona lako skida sa mesa.
  6. Uživajte u ukusu i blagodetima koje pomelo voće donosi.

Najbolji recepti sa ukusnim pomelo citrusima

Podelićemo sa vama recepte za ukusna jela kojima ova namirnica daje dodatnu čar, zbog čega će se redovno nalaziti na vašoj trpezi.

Salata sa škampima i pomelom

Od sastojaka je potrebno:

polovina pomela
300 grama očišćenih škampa
vlašac po sopstvenoj želji
2 crvene ili zelene ljute papričice
2 čena belog luka
1 mladi luk
listići mente
ulje
sok od ceđenog limuna
2 kašike smeđeg šećera
riblji sos
2 kašike mlevenog kikirikija

Priprema recepta:

U posudu sipajte škampe, pomelo voće u kriškama i listiće mente. Dodajte iseckani mladi luk, ljute papričice i mleveni kikiriki. U posebnoj posudi pripremite preliv od dve kašike ribljeg sosa, sa sokom od ceđenog limuna i dve kašike smeđeg šećera.

U tavi zagrejte ulje i dodajte vlašac i iseckan beli luk. Propržite sve dok ne poprimi rumenu boju, a zatim sklonite sa vatre. Škampe prelijte sa sosom od limuna i dodajte vlašac i beli luk.

Pomelo kolač sa jogurtom

Potrebni sastojci:

350 gr brašna
1 prašak za pecivo
pola kašičice soli
230 ml jogurta
200 grama šećera
3 jajeta
1 vanilin šećer
80 ml ulja
80 ml soka od pomela
120 gr šećera u prahu

Kako se pravi pomelo kolač:

Zagrejte pećnicu na 180 stepeni. Podmažite pleh i stavite papir za pečenje. U jednu veću posudu dodajte brašno, prašak za pecivo i so, a u drugu ubacite jogurt, šećer, jaja, ulje i vanilu. Polako dodavajte ove sastojke u brašno i mešajte mikserom na najmanjoj brzini. Kada dobijete ujednačenu masu, sipajte testo u pleh i stavite da se peče oko 45 minuta, odnosno dok ne primetite da je porumenelo.

U međuvremenu, skuvajte 1/3 čaše soka od pomela sa kašikom šećera. Kada dobijete ujednačen preliv, ostavite ga da se malo ohladi. Izvadite kolač iz rerne i ostavite da odstoji oko 10 minuta. Nakon toga, prelijte ga sa pomelo prelivom tako da ga kora u potpunosti upije. Ostavite da se skroz ohladi i na kraju ga pospite ga šećerom u prahu.

Ukoliko želite, dodajte pomelo sok još jednom kako bi kolač bio još mekši i ukusniji.

Koja je cena pomelo citrusa u Srbiji

Kada je u pitanju pomelo voće cena se kreće između 140 i 300 rsd za 1 kilogram. Imajući u vidu da su plodovi veliki i da mogu da teže i do 5 kg, možemo reći da je nešto skuplje u odnosu na pomorandže i grejpfrut. Ipak, ove ukusne voćke možete nabaviti u svim supermarketima, obzirom da je postalo pravi hit u našim krajevima.

Preporučujemo vam da pri kupovini pazite da je kora zelene boje i da nema fleka niti oštećenja, kako biste bili sigurni da su citrusi u potpunosti ispravni.

Iako je u pitanju veoma zdrava namirnica, bitno je da vam skrenemo pažnju na neke mere opreza. Citrusno voće pomelo vitamin C sadrži u visokim količinama, a u kombinaciji sa kalijumom može da bude škodljivo osobama koji imaju problema sa jetrom i bubrezima.

Osim toga, oboleli od hipotenzije trebaju umereno da konzumiraju ove plodove, jer on snižava krvni pritisak. Od neželjenih efekata mogu da se jave pospanost, blaga vrtoglavica, učestalije mokrenje i mučnina. Stoga je važno da se posavetujete sa svojim lekarom kako biste bili sigurni da li možete da uživate uz pomelo voće svakog dana.

Povezani tekstovi: