Kofein, poznat po svojoj prisutnosti u kavi i čaju, zapravo se nalazi i u drugim namirnicama koje konzumiramo te može utjecati na naš san, čak i ako nismo svjesni njegove prisutnosti. Iako ne postoji stroga preporučena gornja granica dnevnog unosa kofeina, većina stručnjaka suglasna je da je važno ne prelaziti 400 mg dnevno.
Nutricionistica Jess Hillard ističe da jedna šalica instant kave može sadržavati oko 100 mg kofeina, dok restoranske kave mogu doseći i do 180 mg po šalici. Međutim, kofein nije ograničen samo na ove napitke – prisutan je i u drugim namirnicama koje konzumiramo tijekom dana, piše Chronicle Live.
Tamna čokolada, iako ima svoje zdravstvene prednosti, sadrži kofein – oko 80 mg u 100 grama čokolade s udjelom kakaa od 70 posto ili više. Gazirana pića, osim što mogu sadržavati puno šećera, mogu također imati visok udio kofeina, što može utjecati na san.
Sada znate
Menta nakon večere može biti osvježenje, ali ponekad može sadržavati kofein, prema Robu Hobsonu, nutricionistu. “Menta ne sadrži kofein, ali provjerite etiketu jer će neke s okusom matche ili označene kao ‘energetske’ mente sadržavati nešto kofeina”, kaže.
Vidite bijele mrljice kada zatvorite oči: ‘Ništa strašno, sve dok se ne pojavi ovaj simptom’
Sladoled, iako omiljen desert, također može sadržavati kofein, posebno onaj s okusom kave ili čokolade. Čak i puding i drugi kremasti deserti mogu sadržavati kofein, što može uzrokovati poteškoće sa spavanjem.
Kombucha, popularno fermentirano piće, također može sadržavati kofein, budući da je napravljen od listova čaja koji prirodno sadrže ovu tvar. Iako je količina kofeina u kombuchi obično mala, važno je imati na umu da može doprinijeti ukupnom unosu kofeina tijekom dana.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.