Zelena salata za zdravlje i mršavljenje

recepti sa zelenom salatom

Zelena salata je jedna od najpopularnijih vrsta lisnatog povrća, kako u svetu tako i u našim krajevima. Njeni ukusni, hrskavi i lagani listovi neverovatan su izvor esencijalnih nutritijenata koji su korisni po zdravlje čoveka. Volimo je svi, a sigurno je neizostavan deo obroka bilo da je u pitanju sendvič ili kad se servira uz ručak.

Njeni listovi obiluju tečnošću koja, kada se oni preseku, podseća na mleko. Zbog toga je i dobila svoj latinski naziv Lactuca sativa. Poznato je kako ovo povrće predstavlja za mršavljenje, pre svega zbog toga što sadrži mnogo proteina, a jako malo kalorija. U nastavku ćemo vam reći više o tome šta je zelena salata, kako se sadi, koliko je korisna za vas i na koji način je možete iskoristiti.

Uzgoj zelene salate u plastenicima i baštama

Ukoliko vas interesuje zelena salata sadnja je veoma laka i jednostavna. Najbolje vreme njenog uzgoja na otvorenom prostoru jeste tokom proleća i jeseni, jer tokom tog perioda temperatura nije visoka. Njeno seme uspeva pri uslovima od 15 do 20 stepeni, pa u tom slučaju počinje nicati već za 4 dana. Nakon mesec i po ovo povrće dostiže maksimum rasta, a tokom tog perioda temperatura vazduha ne bi trebala prelaziti  iznad 20º C.

Njoj je potrebno tlo bogato humusom koje će dobro zadržavati vlagu i hraniti koren biljke. Tokom uzgoja, njoj je potrebno u proseku oko 15 litara vode po metru kvadratnom i to dva puta nedeljno u uslovima kada nije sušan period. Poželjno je da zemljište bude rastresito i bogato organskim materijama. Optimalna pH vrednost tla treba biti između 6,0 i 7,0, a obavezno obratite pažnju na to da u zemlji nema visoke koncentracije soli.

Za uzgoj zelene salate bitno je da tokom jeseni dodate stajsko đubrivo ili zreo kompost kako bi koren dobijao preko potrebne minerale i materije za rast i razvoj biljke. Na proleće se može koristiti i mineralno gnojivo. Setvu je moguće obavljati krajem oktobra, a rasađivanje mesec dana posle.

Berba se vrši u nekoliko prilika, odnosno kada glavice i listovi postignu svoj oblik, boju, veličinu i čvrstoću. Tada je zelena salata najzdravija, to možete proceniti i odokativno tako što ćete rukom opipati biljku i proceniti jel zrela.

Ubrane glavice se mogu čuvati 2 do 3 nedelje na temperaturi od oko 2 stepena, a pri relativnoj vlažnosti vazduha od 95 procenata.

Sastav i nutritivna vrednost

Listovi ovog povrća sadrže mnoge fitonutrijente koji pozitivno utiču na zdravlje čoveka, čuvajući nas od brojnih bolesti. Kada je u pitanju zelena salata vitamini su zastupljeni u visokom procentu i ima ih zaista u izobilju. Ona je izvrstan izvor vitamina A i beta karotena.

Zapanjujuća je činjenica kako se u 100 grama ove biljke nalazi čak 247 procenata dnevnih potreba za ovim jedinjenjima! Ne treba zaboraviti i to da se u njoj nalaze i visoke količine folata. Veoma je bogata i vitaminima C i K, koji pomažu u sprečavanju starenja ćelija kostiju.

Zanimljivo je kako se konzumacija zelene salate savetuje osobama koje je pogodila Alchajmerova bolest, jer zaustavlja oštećenja neurona u mozgu.

Veoma je bogata dijetalnim vlaknima koja stvaraju osećaj sitosti, a samim tim reč je o namirnici koja je lako svarljiva. Za one koji drže do linije, rećićemo da zelena salata kalorije sadrži u izuzetno malim količinama. U proseku, svega 15 kcal nalazi se u 100 grama ovih ukusnih i osvežavajućih zelenih listova.

Njena boja nam govori najviše o njenom sastavu,  jer se u njoj nalaze i minerali od kojih je najzastupljenije gvožđe, a zatim kalcijum, magnezijum i kalijum. Njihov skup bitna je komponenta za naše ćelije, tkiva i organe. Osim njih, zastupljeni su mangan i bakar koji je koristan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.

organska zelena salata za zdravlje

Lekovita svojstva zelene salate su fenomenalna

Ovo povrće veoma je popularno širom planete i sigurno ga i vi volite. Mnogi narodi ga od davnina uzgajaju i koriste prvenstveno zbog lekovitih svojstava. Navešćemo neke beneficije koje ima zelena salata za zdravlje.

Idealna za mršavljenje 

Zbog činjenice što sadrži visok procenat vlakana koje utiču na poboljšavanje probave, ovo je namirnica koja se najčešće koristi za mršavljenje. Ovo vam možda može zvučati čudno, ali znajte da je za kvalitetno i dugoročno regulisanje telesne težine veoma važno imati pravilno varenje. Ako je vaš izbor zelena salata dijeta će vam biti lakša, podnošljivija, a što je najvažnije – nećete imati osećaj gladi.

Korisna za zdravlje srca 

Vitamin C i beta karoten su prijatelji zdravlja vašeg srca, a u zelenoj salati njih ima u izobilju. Oni će zajedno pomoći u sprečavanju i  uklanjanju viška holesterola u krvi, što vas čuva od brojnih bolesti. Zanimljivo je to što zelena salata zdravlje srca čuva jer je reč o povrću koje sprečava i taloženje kalcijuma na zidovima vena i arterija.

Bogat izvor omega-3 masnih kiselina

Ne morate kupovati skupe tunjevine u konzervi samo zbog toga što ste čuli da su one bogate ovim korisnim kiselinama! Njih imate sasvim dovoljno u zelenoj salati. Ako to niste znali, rećićemo vam i kako pored omega-3, ona sadrži i omega-6 masne kiseline.

Savetujemo vam što češću konzumaciju ove ukusne namirnice. Zahvaljujući njoj obezbeditćete vašem organizmu ono što mu je preko potrebno, pri čemu ćete potrošiti vrlo malo novca!

Ima antikancerogeno dejstvo

Zelena salata zdravlje čoveka čuva i kada su maligna oboljenja u pitanju. Naime, u njenim listovima nalaze se jedinjenja koja utiču na ćelije raka i sprečavaju njihov rast i dalje širenje. Posebno je interesantno što je ovo povrće pravi izbor kod obolelih od leukemije, jer postoje dokazi o tome kako povećana konzumacija može ukloniti  i do 50 odsto malignih ćelija!

 Sadrži obilje proteina

Kao što smo već rekli, zelena salata kalorije sadrži u prilično malim količinama, dok sa druge strane obiluje proteinima. Čak 20 odsto njih nalazi se u ovim ukusnim listovima. Naravno, što je više jedete, time ćete unositi i veću količinu aminokiselina što je posebno korisno za vaše mišiće i kosti.

Pomaže kod nesanice

Spomenuli smo kako bela tečnost koja curi iz njenih žila i listova podseća na mleko. Zanimljivo je kako upravo ona predstavlja čudesan sastojak koji veoma pozitivno deluje na rešavanje problema sa nesanicom. Tajna je u tome što ona ima opuštajuće dejstvo i utiče slično kao opijum, ali bez ikakvih neželjenih efekata.

Ako hoćete kvalitetan san, jednostavno za večeru pojedite porciju zelene salate ili napravite sok od nje!

Balansira pH vrednost organizma

Minerali u ovom povrću pomažu u uklanjanu toksina iz vašeg tela. Samim tim, podstiče održavanje alkalne ravnoteže u organizmu. Daće vam veće količine energije, osećaćete se snažno i dobro, bolje ćete misliti i rasuđivati, a vaša koža postaće lepa i čista.

Odlična je za dijabetičare

Nizak glikemijski indeks koji ima zelena salata posledica je činjenice kako sadrži malo kalorija. Ovakva hrana je odlična za svakoga ko obraća pažnju na nivo šećera u krvi, zbog čega je najčešći izbor kod dijabetičara.

Korisna za celo telo

Redovna konzumacija zelene salate sprečava i smanjuje rizik od brojnih bolesti. Najčešće se preporučuje onima kod kojih se javlja anemija, kao i mogućnost od javljanja osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti i Alchajmera.

Zelena salata recepti lekoviti

Maska za kožu od zelene salate

Ukoliko je vaš nerešivi problem suva i ispucala koža, nema potrebe kupovati skupe kreme i preparate. Priroda se pobrinula i zelena salata je najbolje rešenje!

Dovoljno je iseckati nekoliko njenih listova i prokuvate ih u vodi jedan minut. Nakon toga, izvadite ih i umotajte u čistu gazu. Stavite je na vaše lice, vrat ili bilo koji drugi deo tela koji je pogođen ovim problemom. Posle pola sata skinite oblogu i isperite tretirano područje mlakim čajem od kamilice. Ponavljajte postupak svakodnevno sve dok ne dođe do nestanka simptoma.

Recept za losion protiv opekotina

Problem izgorele kože nakon sunčanja zna biti veoma bolan i neprijatan i potrebno je reagovati što pre.

Listove zelene salate prokuvajte na tihoj vatri sat i po vremena. Posle toga, procedite vodu u staklenu bocu i ostavite da se ohladi. Koristite je za umivanje ili ispiranje kože koja je zahvaćena opekotinama.

Ovako pripremljen losion koristan je i protiv bubuljica, a možete na upotrebljavati najduže tri dana, nakon čega jednostavno napravite novi.

Čaj od zelene salate protiv nesanice

Kao što smo već rekli, ovo povrće veoma uspešno pomaže kada su problemi sa nesanicom posredi.

Ako i vi patite od nje, uzmite po 50 grama svežih listova ove biljke i pomešajte ih sa istom količinom lišća matičnjaka i mirođije. Prelijte ih sa 250 ml ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji oko 20 minuta. Nakon toga samo procedite i popije uveče pre spavanja.

Upotreba zelene salate u kulinarstvu

Pripremili smo vam nekoliko odličnih receptata

Zelena salata sa piletinom

Potrebni sastojci:

glavica zelene salate
rendana šargarepa
1 svež krastavac
dva pileća filea
malo mladog spanaća
1,5 dl jogurta
dve kašike kisele pavlake
izrendan čen belog luka
malo ruzmarina
so
biber

Priprema recepta:

Operite zelenu salatu i ostavite da se osuši. Jednu svežu šargarepu izrendajte na krupne komade. Očistite krastavac i isecite ga na kolutove. U tiganj sipajte ulje, a kada se ugreje dodajte mu dva pileća filea izrezana na kockice. Kada se meso ispeče, sklonite ga sa vatre i pripremite dresing za zelenu salatu.

Njega ćete najbolje napraviti ako u blender ubacite jogurt, kiselu pavlaku, iseckan čen belog luka i ruzmarin, pa ih sve dobro izmešate. Naravno, po želji možete da dodate još neke začine, a najbolje se slažu mediteranski. Listove zelene salate poslažite na tanjih i preko njih stavite piletinu, spanać, šargarepu, krastavac i dresing.

Kako se pravi cezar salata

Potrebni sastojci:

glavica zelene salate
glavica belog luka
3 kriške hleba
maslinovo ulje
2 tvrdo kuvana jaja
malo parmezana
biber
kašičica senfa
pola kašičice vinskog sirćeta
2 kašike majoneza
sok limuna

Priprema cezar salate:

Odstranite koricu sa hleba i mekani deo isecite na kockice. Listove zelene salate operite i osušite, a u međuvremenu skuvajte dva jajeta i ostavite dok se  ne ohlade. U tiganju zagrejte tri kašike maslinovog ulja, pa mu dodajte sitno iseckani beli luk, potom kockice hleba i blago posolite. Pržite sve dok testo sa svih strana ne dobije zlatnu boju i postane hrskavo. Listove zelene salate složite na tanjir kao podlogu za sledeće sastojke.

Jaja isecite na kriške ili kolutove, pa ih složite odozgo. Potom dodajte malo parmezana i preko njega propržene kockice hleba. Senf, sirće, majonez, sok od limuna i dve kašike maslinovog ulja pomešajte i poslužite ih kao dresing za zelenu salatu. Po želji možete pobiberiti i posoliti.

Pročitajte: preliv za cezar salatu

Cena zelene salate na pijacama

Zelena salata košta oko 30 dinara po glavici i moguće je pronaći na gotovo svim pijacama. Naravno, možete kupiti ovo povrće i u većim supermarketima, ali ipak vam preporučujemo da to obavite na tezgama.

Posebno je važno napomenuti to kako obavezno trebate kupovati zelenu salatu koja je organski uzgajana. Samo u tom slučaju bićete sigurni da ne sadrži otrove i pesticide koji su veoma štetni za ljudski organizam. Na kraju krajeva, uvek je možete i sami saditi u vašoj bašti – laka je za sadnju, a veoma korisna za vas!

Treba skrenuti pažnju na to kako zelena salata nuspojave izaziva samo kod onih osoba koje su alergične na ovu vrstu hrane. Tačnije, ono što se najčešće smatra problematičnim jesu proteini. Iako je u pitanju veoma mali procenat populacije, oni koji pate od alergije na aminokiseline i na ovu namirnicu trebaju biti na posebnom oprezu i izbegavati konzumaciju ovog povrća.

Zelena salata u trudnoći je veoma korisna, zbog obilja vitamina i minerala. Ona je neizostavni prilog u ovom periodu godine, jedite je što češće uz glavna jela. Takođe možete je konzumirati i samostalno, uz malo soli i maslinovog ulja, kada je još zdravija.