Zelena salata za zdravlje kako se priprema

Zelena salata, toliko uobičanjena na našim trpezama, krije brojna lekovita svojstva. Njen latinski naziv je Lactuca Saliva i već se vekovima priprema kao obavezan deo menija u kuhinjama širom sveta. Smatra se kako vodi poreklo iz dalekih i zabačenih delova Sibira, gde je prvi put pronađena kao samonikla biljka.

Upotrebljavali su je stari Grci, Rimljani i Persijanci, smatrali su je dragocenim povrćem. U davna vremena zelena salata je imala još jedan naziv „trava mudraca“, što nam svakako dovoljno govori koliko je bila cenjena.

Danas znamo da ova niskokalorična namirnica, bogata vlaknima i celulozom, snižava nivo lošeg holesterola i sadrži antioksidanse koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala. U nastavku saznajte više o njenoj lekovitosti, zdravstvenim prednostima, a pripremili smo vam i više odličnih predloga kako napraviti zelenu salatu

Kakav je sastav zelene salate

Iako danas znamo da postoji više vrsta i podvrsta ovog lekovitog povrća,  svaka od njih ima slične hranljive i nutritivne vrednosti.  Upravo se zbog toga gajenje zelene salate u plastenicima i baštama praktikuje širom sveta, i ova namirnica je široko dostupna u svakom periodu godine. Tamnije sorte sadrže nešto više kalijuma, te se preporučuju kao obavezan deo jelovnika profesionalnih sportista.

Ukoliko se pitate sadrži li zelena salata kalorije, iznenadićete se podatkom, kako ih ima svega 15 na 100 grama. Ovo je, složićete se sa nama fenomenalan podatak, ako planirate na dijetu. Teoretski, ako pojedete ceo kilogram ovog zelenog povrća, unećete u organizam 150 kcal.

Osim toga zelena salata u svom sastavu sadrži oko 90 odsto vode, dobar je izvor dijetetskih vlakana( gotovo 5 procenata), kao i antioksidansa, nešto soli i ugljenih hidrata.  Zasićenih masti nema,  kao ni  štetnog holesterola, jednostavno rečeno, idealna i lagana namirnica za svaku priliku.

Vitamini u zelenoj salati 

Zelena salata obiluje vitaminom A i beta-karotenom. U 100 g sveže namirnice nalazi se čak 247 odsto potrebne količine vitamina A, a kao što rekosmo samo 15 kalorija.  Osim toga, sadrži velike količine vitamina K, C, B6 i riboflavina, kao i folata. Jedno pravilo nemojte zaboraviti: što su njeni listovi tamniji, to je ona zdravija i hranljivija..

Bogata je magnezijumom, kalijumom, kalcijumom, bakrom, fosforom i gvoždem, mineralima koji pomažu u čišćenju organizma od toksina, te održavaju ravnotežu kiselina i baza.

Koren zelene salate sadrži laktukarijum, supstancu koja ima analgetska i sedativna svojstva – ublažava bol, smiruje napetost i smanjuje stres, te pomaže u slučaju nesanice.

Zelena salata kao lek za nesanicu korišćena je još u staroj  Grčkoj i Persiji, jer se smatralo da osigurava dobar san.

Lekovita svojstva zelene salate su izvanredna

Zelena salata je jedna od najrasprostranjenijih i najčešće konzumiranih namirnica na svetu, koja osim što se masovno koristi u kulinarstvu, ima široku primenu i u narodnoj medicini. Mnoga istraživanja pokazala su kako je ta biljka potomak samonikle vrste sa Sibira.

zelena salata za zdravlje

zelena salata za zdravlje

Njena lekovita svojstva poznata su od davnina i nekada je važila za „travu mudraca“. Stari Grci i Rimljani koristili su je kao lek za nesanicu, dok su drevni Kinezi verovali da donosi sreću i jeli je samo u posebnim prilikama. Zelena salata bogata je fitonutrijentima koji pozitivno deluju na zdravlje.

Dokazano snižava loš holesterol 

Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana i celuloze, izuzetno je korisna za probavni sistem. Podstiče rad creva
i izbacivanje toksina iz organizma, a pomaže i u prevenciji zatvora. Zelena salata takode snižava nivo lošeg holesterola, koji može izazvati srčani ili moždani udar.

  • Istraživanje sprovedeno na laboratorijskim miševima pokazalo je da su oni koji su je konzumirali imali znatno niži nivo holesterola u krvi od miševa koji je nisu jeli.

Pomaže pri skidanju kilograma

Zelena salata je neizostavna u dijetalnoj ishrani, jer pored toga što ima nisku kalorijsku vrednost, ona utoljuje glad, podstiče želudačne sokove i pomaže u mršavljenju. Svakako je uvrstite u svoj jelovnik, prilagodite ishranu, bavite se sportom svakodnevno i nikakva stroga restriktivna dijeta vam neće trebati. Podrazumeva se nismo svi isti, ali lagani proletnji meni sa ovom zdravom namirnicom učiniće puno za vašu liniju.

Drži pritisak i šećer pod kontrolom

Kao i drugo zeleno lisnato povrće, zelena salata održava nivo krvnog pritiska u granicama normale, a zbog svog niskog glikemijskog indeksa, rado se preporučuje obolelima od šećerne bolesti. Slobodno je možete pripremati kao zdravu užinu, ali i uz glavna jela.

Sprečava širenje raka zahvaljujući antikancerogenim svojstvima

Brojna istraživanja su pokazala kako zelena salata sadrži antioksidanse, koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala, a mnoge studije potvrdile su njena antikancerogena svojstva.

Istraživanje sprovedeno na obolelima od leukemije i kancera dojke pokazalo je znatno poboljšanje njihovog stanja nakon lečenja ekstraktima zelene salate. Takođe, istraživanjem sprovedenim na Univerzitetu u Teksasu utvrđeno je da ovo izuzetno povrće sadrži određene materije koje blokiraju ćelije kancera i značajno usporavaju razvoj bolesti u disajnim putevima.

Lateks zelene salate sprečava razmnožavanje gljivice kandide

Ova uporna gljivica ume da se raširi po organizmu u kratkom vremenskom periodu i uzročnih je brojnih zdravstvenih tegoba, nimalo bezazlenih. Međutim zahvaljujući antimikrobnim svojstvima zelene salate, potpuno se zaustavlja dalji rast. Preporučujemo članak: šta je crevna kandidijaza

Poboljšava pokretljivost spermatozoida

Budući da obiluje beta-karotenom, antioksidansom koji ima važnu ulogu u proizvodnji zdrave sperme, ono takođe poboljšava pokretljivost spermatozoida.

Takođe, obavezno se preporučuje zelena salata u trudnoći, jer čuva zdravlje bebe i osnažuje imunitet majkama. Sadrži folnu kiselinu koja je ključna za brojne procese u organizmu, naročito tokom drugog stanja.

Napomena: Budući da neorganska zelena salata može sadržati toksine i pesticide, pre upotrebe treba je držati potopljenu u vodi kojoj je do tada kašičica zeolita, jer taj mineral vezuje pesticide i teške metale.

Alkalizuje organizam i daje snagu 

Svakodnevnim konzumiranjem zelene salate uspostavićete idelan ph balans organizma, pošto je ova namirnica blago alkalna. Ovo sa sobom donosi velik broj pogodnosti za vaše celokupno zdravlje: imaćete više energije, dobar i uravnotežen san, bolju koncentraciju, bistriji um i podmlađen izgled kože.

Preporučujemo: Kako alkalizovati organizam

Smanjuje nervnu napetost 

Zahvaljujući laktiumu zelena salata ima izvanredna umirujuća svojstva. Osobe koje su nervno razdražljive, anksiozne, napete veći deo dana, trebaju je konzumirati što češče, pozitivno će delovati i ublažiti tegobe.

Zdravi recepti sa zelenom salatom

Cenjena u narodnoj medicini, zelena salata priprema se u mnogim receptima, preporučuju je fitoterapeuti širom sveta, a mi svo vam izdvojili neke od njih:

Lekoviti pripravak protiv kašlja 

Kako se pravi:

Sve što vam je potrebno jeste 80 grama mladih listova od zelene salate i jedan litar vode.  Kuvajte sve zajedno najviše 20-25 minuta, dobro procedite, a po ukusu možete malo i zasladiti.

Ovaj odvar od zelene salate uzimajte najviše tri puta tokom dana. Ako vas muči nesanica, pijte ga obavezno pred spavanje i preporučuje se i jedna poveća porcija sveže salate. Podejednako je dobar i kod nervoze, već nakon nekoliko dana, primetićete poboljšanje..

Oblog za zubobolju 

Imate otečen zub, ne možete zaspati od njega, sve što treba uraditi jeste da poparite par listova i koristite kao oblog. Ovaj recept koristite i kod otoka na očima.  U oba slučaja preporučuje se i konzumiranje odvara.

Protiv udaraca i masnica

Ako poparenim listovima, dodate dve -tri kapi kvalitetnog maslinovog ulja, dobićete fenomenalnu oblogu. Nju možete koristiti za lečenje masnica, plavica, hematoma nastalih od kontuzija i udaraca, bilo gde po telu.

Upotreba zelene salate u kozmetici

Ovo dragoceno povrće, može u potpunosti podmladiti  izgled vaše kože. Pri tom osećaćete se sjajno, imaćete više samopuzdanja i zračićete pozitivnim energijom. Dajemo vam nekoloko predloga kako se zelena salata priprema u kozmetičke svrhe..

Maska za suvu i ispucalu kožu 

Uzmite par mladih listova zelene salate i kratko potopite u vodu (najduže 1 min). Izvadite, postavite na dasku i isecite što sitnije. Sve zajedno umotajte u jednu gazu. Ovako dobijen oblog prislonite na kožu lica, vrata, dekoltea i držite dobrih pola sata.

Nakon skidanja obloge, trebate vašu kožu isprati blagim čajem od kamilice. Koristeći ovaj recept,  učinićete mnogo za vašu kožu lica, koje će odmah zablistati.

Napravite losion za kožu

Imate bubuljice na licu i koži, izgoreli ste na suncu? Imamo rešenje i za ovaj problem, a to je losion od zelene salate. Priprema se jednostavno:

Više listova kuvati 90 minuta na laganijoj vatri,  zatim ih izvaditi i procediti. Dobijenu tečnost prohladiti i koristiti za negu vrata i lica. Držati na tamnijem i hladnijem mestu  – najviše 72 sata.

Kako se pravi zelena salata sa parmezanom

Bilo da se koristi uz glavno jelo, ili samostalno kao lagana užina, zelena salata se može pripremiti na više različitih načina. Upravo zbog toga je cenjena širom planete, jer se gotovo sa svakom namirnicom slaže. To je nekad tunjevina, piletina i razne druge varijante. Nama se naročito dopao jedan recept sa sirom parmezanim, te ga ovom prilikom rado delimo sa vama:

Potrebni sastojci:

1 glavica zelene salate
1 manja glavica crvene rimske salate
2 šargarepe
6 čeri paradajza
150 g parmezana u komadu
so
biber
maslinovo ulje
jabukovo sirće

Priprema recepta:

Odvojiti listove zelene i crvene rimske salate, dobro oprati i prosušiti krpom, a zatim iseći na krupnije komade. Šargarepu uzdužno iseći na štapiće, parmezan na tanke listove, a čeri ostaviti u komadu. U odgovarajuću posudu staviti salatu i šargarepu, posoliti, pobiberiti, posuti maslinovim uljem i jabukovim sirćetom, pa lagano promešati. Salatu sipati na tanjir za serviranje, ukrasiti čeri paradajzom i parmezanom. To je to!

Zelena salata sa parmezanom je spremna za posluženje!

Dodatni saveti i napomene

Nemojte bacati prve( spoljne) listove jer su mnogo zdraviji. Oni sadrže gotovo duplo više C vitamina, te ih je poželjno iskoristiti za pravljenje odvarka. Trebate ih dobro oprati nad jačim mlazom vode, odstraniti sve nečistće i oni su potpuno upotrebljivi. Zelena salata se uvek pere list po list.

Sveža zelena salata je najzdravija i uvek je koristite odmah nakon branja. Ako je gajite u sopstvenoj bašti, ubirajte količinu koja je vama i vašim ukućanima potrebna za obrok, nemojte više od toga.  Nikako je nemojte rezati unapred, jer tako brže gubi vitamin C, kao i dragocene minerale.

U frižideru se zelena salata sme držati najduže 48 sati u odgovarajućoj papirnoj kesi, a da ste joj prethodno odstranili sve oštećene listove. Nakon ovog vremenskog perioda, treba se baciti.