Dopuštanje malom djetetu da koristi mobitel ili tablet samo sat vremena dnevno može imati negativan utjecaj na njegovu sposobnost razumijevanja svijeta oko sebe, tvrde najnovija istraživanja. Znanstvenici s Sveučilišta Drexel u Philadelphiji otkrili su da je bilo kakvo izlaganje ekranima od godinu dana povezano s dvostrukim povećanjem rizika od neuobičajenog senzornog ponašanja, uključujući nemogućnost reagiranja na dozivanje imenom. Svaki dodatni sat proveden pred ekranom udvostručio je rizik od kasnijih problema s senzornim ponašanjem u usporedbi s djecom koja nisu bila izložena digitalnim medijima.
Djeca s poremećajem senzorne obrade, često povezanim s ADHD-om i poremećajem iz spektra autizma (ASD), mogu pokazivati izuzetnu osjetljivost na svjetlost i glasne zvukove ili tražiti dodatnu stimulaciju na druge načine. Ova istraživanja dodaju senzorno ponašanje na listu potencijalnih ozbiljnih posljedica provedenog previše vremena pred ekranima, uključujući kašnjenje u razvoju govora, loše kognitivno funkcioniranje i povećan rizik od autizma, piše Daily Mail.
Iako su negativni učinci prekomjernog vremena pred TV-om, mobitelom i tabletom ili drugim elektroničkim uređajima već poznati, djeca su danas više nego ikad izložena ekranima. Od 2014., američka djeca u dobi od dvije godine i mlađa u prosjeku provode više od tri sata dnevno pred ekranom, što je porast u odnosu na sat i 19 minuta dnevno koliko su prosječno provodila 1997. godine.
Zastrašujuća otkrića
Liječnici s Sveučilišta Drexel analizirali su podatke o gotovo 1500 djece snimljene između 2011. i 2014. Roditelji su bili upitani o razini izloženosti svoje djece televiziji i filmovima u dobi od 12, 18 i 24 mjeseca. Oko 11 posto roditelja reklo je da njihova djeca nisu gledala TV ili DVD u dobi od 18 mjeseci. Oko 48 posto njih reklo je da su njihova djeca gledala oko pola sata medija dnevno, 18 posto je reklo da su gledala dva sata dnevno, a osam posto je izjavilo da su djeca gledala tri do pet sati dnevno.
Nakon 12 mjeseci, bilo kakvo izlaganje ekranima bilo je povezano s 105 posto većom vjerojatnošću senzornih problema povezanih s neadekvatnom reakcijom na podražaje u okolini kod djece od 33 mjeseca u usporedbi s djecom koja nisu imala vremena pred ekranom. Do 18 mjeseci, svaki dodatni sat pred ekranom povećao je izglede za senzorne probleme povezane s izbjegavanjem osjeta i lošim registriranjem vanjskih podražaja, poput prozivanja imena, za 23 posto.
Nakon 24 mjeseca, svaki dodatni sat pred ekranom povećao je izglede za traženje osjeta, senzorne osjetljivosti i izbjegavanja osjeta kod djece od 33 mjeseca za 20 posto. Dr. Karen Heffler, glavna autorica i izvanredna profesorica psihijatrije na Medicinskom fakultetu Drexel, rekla je: “S obzirom na povezanost između dugog vremena pred ekranom i rastuće liste problema u razvoju i ponašanju, može biti korisno da mala djeca koja pokazuju ove simptome ograniče vrijeme pred ekranom, uz dodatak terapije senzorne obrade koju provode radni terapeuti.”
Izumljena je bizarna ‘pametna’ pilula: Vibrira u želucu i ima šokantan učinak na tijelo
Ekrani utječu na razvoj osjetila
Traženje osjećaja može uključivati gledanje jakih svjetala, promatranje okretanja stropnih ventilatora, vrtenje na mjestu, žvakanje ili stalno dodirivanje predmeta i osjetljivost na glasne zvukove. Izbjegavanje osjeta, s druge strane, podrazumijeva aktivne pokušaje djeteta da izbjegne preveliku stimulaciju, poput jakih zvukova i svjetla, ili neugodnih okusa i mirisa.
Studija nije proučavala izravnu uzročno-posljedičnu vezu između senzornih poremećaja i prekomjernog vremena provedenog pred zaslonom u ranoj dobi. Unatoč tome, nalazi sugeriraju da bi prekomjerno vrijeme pred ekranima moglo intenzivirati veze između područja mozga odgovornih za obradu osjetilnih podražaja, poput mirisa i zvukova, koji se obično viđaju kod osoba s ASD-om.
Istraživači su zaključili: “U mjeri u kojoj dugotrajno vrijeme pred ekranom može povećati rizik od simptoma ASD-a, trenutna otkrića povećavaju mogućnost da vrijeme pred ekranom može utjecati na razvoj osjetila.” Ova studija je objavljena u časopisu JAMA Pediatrics.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.